Blog

Lipotransfer – skuteczność

Nie jesteś zadowolona ze swojej sylwetki, rozmiaru lub kształtu piersi? Chciałabyś, aby twoje zmarszczki zniknęły, a usta były pełniejsze? Jeśli tak, rozwiązaniem dla ciebie jest lipotransfer. Jest to zabieg polegający na przeszczepieniu własnej tkanki tłuszczowej w celu wymodelowania sylwetki, zniwelowania objawów starzenia oraz wypełniania tych partii, w których jest za mało komórek tłuszczowych.

Wskazania do zabiegu to m.in. zmarszczki i bruzdy, opadające policzki, utrata owalu twarzy, wiotkość skóry, czyli oznaki starzenia się, a także powiększenie ust lub korekta ich kształtu oraz poprawa asymetrii twarzy. Lipotransfer zalecany jest również w celu wymodelowania sylwetki, powiększenia piersi, ich wyrównania lub rekonstrukcji po mastektomii, powiększenia i uniesienia pośladków oraz do ogólnego wypełniania ubytków skórnych i zredukowania nierówności. Zalety lipotransferu są liczne, zaczynając od tego, że jest to zabieg bazujący na naturalnym wypełniaczu, którym jest własny tłuszcz.

Jakie efekty zapewnia lipotransfer?

Główne efekty, jakie zapewnia lipotransfer to wypełnienie określonych partii twarzy lub ciała, czego skutkiem jest młodszy wygląd, oraz usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z części ciała, z której pobierany jest tłuszcz. Pacjentka poddająca się zabiegowi może oczekiwać wypełniania lub odbudowy ubytków, zmiany kształtu lub rozmiaru wybranego elementu twarzy, lub ciała. W przypadku twarzy skutkuje to odzyskaniem gładkości, witalności i elastyczności skóry, która wygląda młodziej. Rezultat jest naturalny i widoczny od razu po zabiegu.

Warto wiedzieć, że zalety lipotransferu zaobserwowane krótko po zabiegu z czasem nieco osłabną. Tłuszcz jako materiał naturalny jest częściowo wchłaniany przez organizm, dlatego ostateczny efekt jest widoczny nawet po 3 miesiącach. Zabieg można powtarzać nawet kilkakrotnie, do uzyskania pożądanego rezultatu, jedynym warunkiem jest całkowite wygojenie rany (2–3 miesiące).

Zalety lipotransferu a inne metody wypełniania

W porównaniu z innymi metodami wypełniania ubytków w tkankach zalety lipotransferu są znacznie korzystniejsze. Przede wszystkim własny tłuszcz jest materiałem bezpiecznym, co może mieć szczególne znaczenie dla osób z alergiami. Nie ma także ryzyka, że przeszczepiona tkanka będzie odrzucona przez organizm. W tej metodzie nie korzysta się ze sztucznych wypełniaczy oraz implantów, które mogłyby być toksyczne dla osób wrażliwych.

Co więcej, wraz z tkanką tłuszczową wszczepia się niewielką ilość osocza oraz płynu międzytkankowego, które zapewniają działanie regeneracyjne i rewitalizujące. Dzięki substancjom odżywczym oraz czynnikom wzrostu miejsce poddane zabiegowi goi się szybciej. Lipotransfer jest zabiegiem bezpiecznym, a ryzyko powikłań jest niskie.