Blog

Kubeczek menstruacyjny – dlaczego warto?

W ostatnim czasie numerem jeden w damskich rozmowach oraz hitem na forach internetowych stał się kubeczek menstruacyjny.  Stanowi on ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla podpasek oraz tamponów. Choć na świecie znany od lat, to w Polsce jeszcze wciąż niedoceniany. W ostatnim czasie popularność kubeczków bardzo wzrosła, jednak wciąż wiele kobiet ma obawy przed ich używaniem. Dlaczego warto pozbyć się uprzedzeń i przekonać się do kubeczka menstruacyjnego? Podpowiadamy!

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Kubeczek, nazywany także miseczką menstruacyjną, służy do magazynowania wydzieliny miesiączkowej, czyli krwi ze złuszczonym nabłonkiem macicy. Jest zbudowany ze specjalnych, elastycznych materiałów, głównie silikonu, rzadziej lateksu czy polietylenu. Z podobną częstotliwością jak przy zmianach tamponów czy podpasek, należy je usuwać z pochwy, opróżniać, przepłukiwać wodą i zakładać ponownie. Dokładniejsza sterylizacja kubeczka, np. za pomocą wrzątku lub specjalnych środków dezynfekcyjnych, wymagana jest jedynie przed pierwszym użyciem, jak również na początku i na końcu każdego okresu. 

Zalety korzystania z kubeczka menstruacyjnego 

Wiele użytkowniczek kubeczka bardzo chwali sobie komfort i swobodę jego noszenia. Przedstawiamy zatem zalety kubeczka menstruacyjnego, a jednocześnie powody, dla których warto go stosować. 

  1. Bezpieczeństwo

Dobrej jakości kubeczek menstruacyjny jest wykonany z gładkiego medycznego silikonu, który nie wywołuje alergii, nie narusza naturalnego środowiska pochwy, nie powoduje podrażnień ani odparzeń. Umieszczamy go płycej niż tampon, a więc bezpieczna jest też szyjka macicy. Eliminuje też problem toksycznych włókien ze standardowych środków higieny intymnej.

  1. Kubeczek menstruacyjny – komfort i wygoda

Czy używanie kubeczka menstruacyjnego może być wygodne? Pewnie zastanawiasz się, czy pojemniczek nie będzie uwierał, przesuwał się albo wypadał samoistnie. Prawidłowo umieszczony nie grozi żadnym z tych wypadków! Kubeczek do aplikacji składa się wzdłuż na pół i delikatnie wsuwa do pochwy. Wewnątrz odzyskuje on swój kształt, przylega dokładnie do ścianek i nie przemieszcza się.\

  1. Nic nie przecieka

Odpowiednio dobrany kubeczek menstruacyjny dopasowuje się do ścianek pochwy, dzięki czemu jest bardzo szczelny. Dodatkowo zapobiega wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu krwi. Dlatego też bez obaw możemy zakładać go również na noc. 

  1. Kubeczek menstruacyjny a oszczędność

Być może w pierwszej chwili kubeczek menstruacyjny wyda ci się drogim gadżetem. Weź jednak pod uwagę nakłady finansowe, jakie ponosisz co miesiąc podczas kupowania nowych opakowań tamponów i  podpasek. Szacuje się, że inwestycja zwraca się już nawet po 4 miesiącach. Warto dodać, że odpowiednio konserwowany i używany zgodnie z zaleceniami kubeczek można z powodzeniem stosować nawet przez 15 lat. 

  1. Wartości ekologiczne

Niestety, kobiety mają na sumieniu sporą część produkowanych każdego dnia śmieci. Jak wykazały badania, co roku tylko Polki produkują ponad dwa miliardy toksycznych podpasek, które będą rozkładać się przez wiele, wiele lat. Kubeczek menstruacyjny przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia w skali światowej. Ponadto, dzięki jego trwałości przez całe nasze życie użyjemy tylko kilka sztuk. 

Podsumowanie

Jak wybrać idealny kubeczek menstruacyjny dla siebie? Ich rynek jest bardzo zróżnicowany. Powszechnie uważa się, że nie ma jednej, najlepszej marki. Każdy model będzie różnił się nieco i dopasowywał do potrzeb różnych kobiet. Podczas poszukiwań kubeczka, warto wziąć pod uwagę jego szerokość, długość, pojemność, miękkość materiały, rodzaj uchwytu, jak również kształt i ilość wytłoczeń. Wskazówką do odpowiedniego dopasowania będzie obfitość twoich miesiączek, rozmiar i chłonność tamponów, których do tej pory używałaś, a także budowa wewnętrzna pochwy.