Blog

Kobieta sukcesu – to znaczy jaka?

kobieta sukcesu

Sukces to dla każdej kobiety coś innego. Dla niektórych kobiet sukces to praca naukowa oraz publikacje. Inni rozumieją go poprzez udane życie rodzinne oraz zdrowe potomstwo. Dla jeszcze innych sukces mierzony jest awansami czy też rozwojem prowadzonych przez siebie firm. Niezależnie od tego, co rozumiemy przez sukces – każda kobieta na niego zasługuje, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Bez względu na to, czy już osiągnęłaś wymarzone cele, jesteś na drodze do nich czy też pojawiły się na tej drodze wyboje – pamiętaj, że każda kobieta powinna dbać o zdrowie. Kim jest kobieta sukcesu?

Kobieta sukcesu dba o zdrowie!

Różne osoby mają własne sposoby na osiąganie powodzenia w poszczególnych strefach życia. Łączy je jednak jedna cecha– dbają o swoje zdrowie. Pamiętaj, że zdrowie fizyczne oraz psychiczne ma się jedno i nie należy z niego rezygnować. Wiele z nas decyduje się większą ilość pracy kosztem zdrowia. To jednak bardzo krótkowzroczna strategia, za którą przyjdzie nam zapłacić w przyszłości. Jak więc o zdrowie dba kobieta sukcesu?

Po pierwsze – cytologia i szczepienie na HPV

Cytologia to bezbolesne badanie które polega na pobraniu specjalnego wymazu z szyjki macicy. Pozwala ona na ocenę jej stanu oraz szybkie wyłapanie stanów przednowotworowych oraz nowotworowych. Na cytologię powinna zdecydować się każda kobieta. W Polsce cytologia „należy się” w ramach NFZ (bezpłatnie) raz na trzy lata po 25 roku życia. Warto jednak robić ją częściej raz na rok. Ponadto warto zdecydować się na szczepienie przeciwko wirusowi HPV. To właśnie ten wirus właśnie powoduje raka szyjki macicy oraz niektóre nowotwory głowy i szyi. Szczepionka jest bezpieczna, a do tego bardzo skuteczna. Składa się ona z trzech szczepień, a jej nowsze warianty chronią także przed rozwojem kłykcin kończystych.

kobieta sukcesu

Po drugie – badania krwi

Wiele pacjentek często dopytuje się o to, jakie badania krwi warto zrobić. Przede wszystkim należy zdecydować się na dość regularną morfologię krwi. Ewentualne odchylenia w parametrach powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym bądź innym lekarzem specjalistą. Ponadto warto badać stężenia lipidów oraz glukozy. Hipercholesterolemia oraz cukrzyca to jedne z najczęstszych przypadłości występujących w populacji. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje lekami, które pozwalają na opanowanie poziomu cholesterolu oraz wyrównanie cukrzycy.

Po trzecie – ciśnienie krwi

Pomiar ciśnienia krwi jest bezbolesny, szybki oraz skuteczny. Nawet jeżeli nie chorujesz na nadciśnienie to pamiętaj, że warto je mierzyć raz na jakiś czas. Pozwoli to na szybkie wykrycie nadciśnienia, a tym samym odpowiednie leczenie przeciwnadciśnieniowe. Jeżeli chorujesz na nadciśnienie to pamiętaj, aby leki przyjmować regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Nie należy opuszczać dawek leków nawet, jeżeli doszło u Ciebie już do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi.

kobieta sukcesu

Po czwarte – ruch

Nie ma leku, który zastąpi ruch. Odpowiednia aktywność fizyczna pozwala na zachowanie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna powinna mieć odpowiednią intensywność oraz częstość. W dniu codziennym wybieraj spacer lub rower zamiast samochodu i schody zamiast windy. Pozwoli Ci to nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także zapewni odpowiednie ukrwienie Twojego kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że wiele powszechnych u kobiet dolegliwości takich jak ból pleców czy szyi ulega zmniejszeniu właśnie dzięki codziennej aktywności fizycznej.

Po piąte – nie bój się prosić o pomoc

Wiele kobiet, które osiągnęło sukces obawia się, że prosząc o pomoc lekarza psychiatrę czy też psychoterapeutę przekreśli we własnych i cudzych oczach swój sukces. Wprost przeciwnie. Schorzenia natury psychicznej są częste w otaczającym nas świecie i nie ma powodu, aby się ich wstydzić. Jeżeli odczuwasz silne przygnębienie, lęk, brak woli do życia i czujesz, że utraciłaś radość z życia – zgłoś się do lekarza psychiatry. Przyjmowanie leków na depresję czy też na chorobę afektywną dwubiegunową nie jest niczym złym. Oznacza, że jesteś świadoma swoich problemów i chcesz im stawić czoła. Zupełnie jak prawdziwa i spełniona kobieta sukcesu.