Blog

niechciane kosmetyki

Jak zużyć niechciane kosmetyki?

Wybór odpowiedniego kosmetyku jest nierzadko trudny. Choć większość z nas ma swoje ulubione produkty, to nierzadko chcemy wprowadzić pewne zmiany w naszej codziennej pielęgnacji. Często kierujemy się radami znajomych bądź internetowymi reklamami. Zdarza się jednak, że nowo wybrany kosmetyk nie przypada nam do gustu. Czasami nie podoba nam się jego zapach, nieco rzadziej podrażnia on naszą skórę. Ponadto czasami dostajemy w prezencie lepszy kosmetyk na który się niejako “przerzucamy”. Co zrobić z górą kosmetyków, których nie chcemy już używać? Czy kosz jest jedynym odpowiednim miejscem dla otwartych, a jeszcze zdatnych do użycia produktów? Jak zużyć niechciane kosmetyki?

Po pierwsze – jak długo można używać kosmetyku po otwarciu?

Na początek powinnyśmy sobie zadać pytanie, jak długo można używać kosmetyku po otwarciu. Czas przydatności do użycia kosmetyku wynika z wielu czynników. Jedną z głównych determinant przydatności do użycia są cechy substancji, które zostały użyte do produkcji kosmetyku. Niektóre z nich mają bowiem skłonność do utleniania się, a tym samym do tracenia swoich właściwości. Aby dowiedzieć się, czy dany kosmetyk jest jeszcze używalny, należy dokładnie przeczytać etykietę produktu. Zazwyczaj zawiera ona informację, jak długo produkt może być używany po otwarciu.

Po drugie – warto zapisać, kiedy otwarło się produkt

Mnogość kosmetyków w naszych szafkach sprawia, że często nie wiemy lub zapominamy o tym, jakie kosmetyki kiedy otwarliśmy. Dlatego też warto prowadzić specjalną listę z posiadanymi kosmetykami. Obok nazw kosmetyków warto zapisać datę ich otwarcia. Pozwoli to na lepsze planowanie zakupów, Ponadto sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieć, jak długo można używać danego produktu.

Co zrobić z szamponem, którego zapach nam nie pasuje?

Szampony to jeden z najbardziej powszechnych kosmetyków w naszej łazience. Każda z nas ma własny, ulubiony szampon. Jeżeli jednak zdecydujemy się na nowy, który jednak nie spełnia naszych oczekiwań, nie musimy go wyrzucać. Szampon dobrze sprawdzi się do czyszczenia pędzli i gąbek do makijażu. Szampony są zazwyczaj na tyle delikatne, że nie uszkadzają struktury gąbek oraz pędzelków. Z drugiej strony mają na tyle dużą skuteczność, że bez trudu pozbędziemy się brudu z omawianych przyrządów. Należy zaznaczyć, że niechcianego szamponu pod żadnym pozorem nie należy używać w kąpieli zwierząt domowych. Może on podrażniać ich skórę, która ma nieco inne właściwości niż skóra ludzka. W celu kąpieli zwierząt należy wyposażyć się w specjalnie dedykowany szampon dla psa lub kota. Niechciany szampon z kolei świetnie sprawi się w myciu roweru bądź samochodu. Nie uszkodzi on karoserii, a pozwoli na sprawne pozbycie się kurzu oraz błota.

niechciane kosmetyki

Niechciane kosmetyki – olejki
i toniki

Wiele z nas wykorzystuje niechciane olejki do czyszczenia pędzli oraz grzebieni. Sprawnie usuwają one brud. Warto zaznaczyć, że niechciany olejek, który zakupiłyśmy do pielęgnacji twarzy, może świetnie sprawdzić się w pielęgnacji stóp bądź nóg. Kosmetyk dedykowany do skóry twarzy jest bowiem w pełni bezpieczny, jeżeli jest użyty do skóry w innym regionie. Toniki z kolei stanowią jeden z najczęściej niezużywanych kosmetyków w naszych szafkach. Warto zaznaczyć, że taki tonik można przelać do butelki z dyfuzorem. Świetnie sprawdzi się wtedy w pielęgnacji włosów i nada im wspaniały blask.

Niechciane kosmetyki – balsamy i kremy

Balsamy i kremy często okazują się zbyt tłuste dla naszej cery. Często narzekamy również na ich zapach. Dobrym pomysłem będzie w takiej sytuacji omówienie naszego “stanu posiadania” z koleżankami. Wiele z nich używa produktów, które my uznajemy za zbędne. Wzajemna wymiana otwartych, a niezużytych kosmetyków, może zaoszczędzić nam sporej ilości pieniędzy. Nie należy jednak wymieniać się produktami, które mają specjalne, dedykowane aplikatory takie jak tusze do rzęs.