Blog

Jak nie przejeść się w święta?

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, w którym jemy zdecydowanie za dużo. Wielka kolacja w postaci Wigilii, rodzinne spotkania przy suto zastawionym stole i długie rozmowy przy serniczku. To wszystko sprawia, że nie tylko szybko tyjemy, ale również czujemy się ospali i przeciążeni. Jak nie przejeść się w święta? Podpowiadamy w artykule!

Jak nie przejeść się w święta – garść porad

Najprościej byłoby po prostu jeść mniej, jednak wiemy, że nie zawsze jest to proste. Szczególnie w przypadku rodzinnych spotkań. Pamiętaj też, że jeśli zaobserwowałeś u siebie notorycznie powracające negatywne objawy związane ze spożywaniem określonych potraw, warto wykonać odpowiednie badania. Dzięki temu będziesz wiedział, jakich potraw unikać, co pozwoli Ci na pozbycie się bólu żołądka, głowy, czy obciążenia stawów. 

Rozłóż posiłki w czasie

Jeśli wiesz, że święta będą obfite w potrawy, staraj się je poukładać w taki sposób, aby nie zjeść wszystkiego na raz, tylko rozłożyć to odpowiednio w czasie. Posiłki spożywaj co kilka godzin i staraj się jeść mniejsze porcje. Dzięki temu będziesz miał okazję, aby choć częściowo, je strawić, a nie zajadać wszystko na raz. 

 

Zjedz tylko to, na co miałeś ochotę

To ważne, choć w okresie świątecznym pewnie bardzo trudne. Aby sprawdzić, jak nie przejeść się w święta, warto zdecydować się na mały eksperyment i potrenować swoją asertywność. Postaraj się zjeść tylko to, na co miałeś ochotę bez konieczności przejadania się. Jeśli masz ochotę na zjedzenie jednego kawałka ciasta, to zjedz jeden. Tak samo z porcją pierogów, czy barszczu. 

Pij dużo wody

To bardzo ważna zasada, która pozwala na pobudzenie układu trawiennego. Picie wody jest bardzo ważne przy jedzeniu zbyt dużej ilości posiłków. Pozwala na szybszą przemianę materii, a także wypłukuje z organizmu szkodliwe substancje. Woda jest też naturalnym wypełniaczem żołądka, dzięki czemu pozwala nam na ograniczenie spożywania, ponieważ po wypiciu wody czujemy się najedzeni. 

Zrób trening w domu

W święta oczywiście najważniejszy jest odpoczynek i spędzanie czasu w gronie najbliższych, ale nie należy też zapominać o zdrowych nawykach. Szczególnie jeśli czujemy się ospali i przejedzeni, warto zdecydować się na wykonanie treningu. Może to być skrócona wersja naszych sportowych możliwości, ale liczy się sam ruch. 

Jak nie przejeść się w święta?

Już wiesz, jak nie przejść się w święta stosując kilka prostych zasad. Pamiętaj też o tym, że okres świąteczny to wyjątkowy czas, dlatego jeśli czujesz chęć spróbowania danej potrawy, to nie czuj się winny. Zjedz tyle, ile chcesz, a z pewnością nie poczujesz się przejedzony.