Blog

Ćwiczenia na mięśnie Kegla – czy warto?

Ćwiczenia na mięśnie Kegla to proste ćwiczenia zaciskające i zwalniające, które możesz wykonać, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Twoja miednica to obszar między biodrami, który utrzymuje narządy rozrodcze. Dno miednicy składa się z serii mięśni i tkanek, które tworzą zawiesie lub hamak w dolnej części miednicy. Ta zawiesia utrzymuje twoje organy w miejscu. Słabe dno miednicy może prowadzić do problemów, takich jak niemożność kontrolowania jelit lub pęcherza. Ćwiczenia na mięśnie Kegla możesz je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie – w zaciszu własnego domu lub czekając w kolejce w banku.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?

Wiele czynników może osłabiać dno miednicy u kobiet, takie jak ciąża, poród, starzenie się i przyrost masy ciała. Mięśnie dna miednicy wspierają macicę, pęcherz i jelita. Jeśli mięśnie są słabe, te narządy miednicy mogą opadać do kobiecej pochwy. Oprócz tego, że jest bardzo niewygodny, może to również powodować nietrzymanie moczu. Mężczyźni mogą również doświadczać osłabienia mięśni dna miednicy w miarę starzenia się. Może to prowadzić do nietrzymania moczu i kału, zwłaszcza jeśli mężczyzna przeszedł operację prostaty.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla u kobiet

Kiedy zaczynasz ćwiczenia Kegla, znalezienie odpowiedniego zestawu mięśni może być trudne. Jednym ze sposobów ich znalezienia jest umieszczenie czystego palca w pochwie i zaciśnięcie mięśni pochwy wokół palca.Możesz także zlokalizować mięśnie, próbując zatrzymać przepływ moczu w połowie przepływu. Mięśnie, których używasz do tego działania, to mięśnie dna miednicy. Przyzwyczaj się do tego, jak się czują, gdy się kurczą i relaksują. Tej metody należy jednak używać wyłącznie do celów edukacyjnych. Nie jest dobrym pomysłem regularne uruchamianie i zatrzymywanie moczu lub częste wykonywanie ćwiczeń na mięśnie Kegla, gdy masz pełny pęcherz. Niepełne opróżnienie pęcherza może zwiększyć ryzyko zakażenia dróg moczowych (ZUM).

Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, jeśli nadal nie jesteś pewien, czy znalazłeś odpowiednie mięśnie. Mogą zalecić użycie przedmiotu zwanego stożkiem dopochwowym. Włóż stożek pochwy do pochwy, a następnie użyj mięśni dna miednicy, aby utrzymać go na miejscu.

Cele i zalety ćwiczeń mięśni Kegla

Zawsze opróżniaj pęcherz przed wykonaniem ćwiczeń Kegla. Jako początkująca powinnaś znaleźć spokojne, prywatne miejsce do siedzenia lub położyć się przed ćwiczeniami. Podczas ćwiczeń przekonasz się, że możesz to zrobić w dowolnym miejscu. Kiedy zaczniesz ćwiczyć Kegla, napnij mięśnie dna miednicy, licząc trzy, a następnie rozluźnij je, licząc trzy. Kontynuuj, aż wykonasz 10 powtórzeń. W ciągu kilku następnych dni ćwicz, aż będziesz w stanie utrzymać napięte mięśnie do liczby 10. Twoim celem powinno być wykonywanie trzech serii po 10 powtórzeń każdego dnia.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla: podsumowanie

Nie zniechęcaj się, jeśli od razu nie zobaczysz oczekiwanych rezultatów. Ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą trwać nawet kilka miesięcy, aby mieć wpływ na nietrzymanie moczu. Działają również inaczej dla każdej osoby. Niektóre osoby wykazują znaczną poprawę kontroli mięśni i nietrzymania moczu. Jednak odpowiednie ćwiczenia mogą zapobiec pogorszeniu się twojego stanu.