Blog

ćwiczenia na mięśnie Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla – czy warto?

Dno miednicy stanowi grupa mięśni oraz więzadeł. Warto zaznaczyć, że zarówno pęcherz moczowy, pochwa oraz macica nie są sztywno zawieszonymi strukturami. Gdyby tak było niemożliwa byłaby przecież ciąża czy też gromadzenie moczu w pęcherzu moczowym. Tym samym struktury te są ruchome. Zapewniane jest to właśnie przez całą grupę mięśni oraz więzadeł. Niestety, wraz z wiekiem, ciążami oraz zmianą masy ciała może dochodzić do osłabienia tychże mięśni i więzadeł. Z pomocą przychodzą wtedy ćwiczenia na mięśnie Kegla.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla to proste ćwiczenia zaciskające i zwalniające, które możesz wykonać, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy. Twoja miednica to obszar między biodrami, który utrzymuje narządy rozrodcze. Dno miednicy składa się z serii mięśni i tkanek, które tworzą zawieszenie lub hamak w dolnej części miednicy. Utrzymuje ona twoje organy w miejscu. Słabe dno miednicy może prowadzić do problemów takich jak niemożność kontrolowania jelit lub pęcherza. Ćwiczenia na mięśnie Kegla możesz je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie – w zaciszu własnego domu lub czekając w kolejce w banku.

DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ MIĘŚNIE KEGLA?

Wiele czynników może osłabiać dno miednicy u kobiet, takie jak ciąża, poród, starzenie się i przyrost masy ciała. Mięśnie dna miednicy wspierają macicę, pęcherz i jelita. Jeśli mięśnie są słabe, te narządy miednicy mogą opadać do kobiecej pochwy. Oprócz tego, że jest to bardzo niewygodne, to może również powodować nietrzymanie moczu. Mężczyźni mogą doświadczać osłabienia mięśni dna miednicy w miarę starzenia się. Może to prowadzić do nietrzymania moczu i kału, zwłaszcza jeśli mężczyzna przeszedł operację prostaty.

ćwiczenia na mięśnie Kegla

Nietrzymanie moczu to częsty problem, któremu można zapobiegać

Osłabienie dna macicy może prowadzić do nietrzymania moczu. Jest to przypadłość bardzo częsta, która nasila się wraz z wiekiem. Do nietrzymania moczu dochodzi poprzez osłabienie poszczególnych mięśni. Może ono wynikać z licznych ciąż, nadmiernej masy ciała, a także palenia papierosów i przewlekłego kaszlu. Nietrzymaniu moczu można jednak zapobiegać i skutecznie je leczyć między innymi poprzez ćwiczenia mięśni kegla. Ćwiczenia te zdecydowanie zmniejszają natężenie problemu. Pamiętaj jednak, że nietrzymanie moczu to kompleksowy problem i wymaga kompleksowego działania.

ĆWICZENIA NA MIĘŚNIE KEGLA U KOBIET

Kiedy zaczynasz ćwiczenia Kegla, znalezienie odpowiedniego zestawu mięśni może być trudne. Jednym ze sposobów ich znalezienia jest umieszczenie czystego palca w pochwie i zaciśnięcie mięśni pochwy wokół palca. Możesz także zlokalizować mięśnie, próbując zatrzymać przepływ moczu w połowie przepływu. Mięśnie, których używasz do tego działania, to mięśnie dna miednicy. Przyzwyczaj się do tego, jak się czują, gdy się kurczą i relaksują. Tej metody należy jednak używać wyłącznie do celów edukacyjnych. Nie jest dobrym pomysłem regularne uruchamianie i zatrzymywanie moczu lub częste wykonywanie ćwiczeń na mięśnie Kegla, gdy masz pełny pęcherz. Niepełne opróżnienie pęcherza może zwiększyć ryzyko zakażenia dróg moczowych (ZUM).

Porozmawiaj ze swoim ginekologiem, jeśli nadal nie jesteś pewna, czy znalazłeś odpowiednie mięśnie. Mogą zalecić użycie przedmiotu zwanego stożkiem dopochwowym. Włóż stożek pochwy do pochwy, a następnie użyj mięśni dna miednicy, aby utrzymać go na miejscu.

ćwiczenia na mięśnie Kegla

CELE I ZALETY ĆWICZEŃ MIĘŚNI KEGLA

Zawsze opróżniaj pęcherz przed wykonaniem ćwiczeń Kegla. Jako początkująca powinnaś znaleźć spokojne, prywatne miejsce do siedzenia lub położyć się przed ćwiczeniami. Podczas ćwiczeń przekonasz się, że możesz to zrobić w dowolnym miejscu. Kiedy zaczniesz ćwiczyć Kegla, napnij mięśnie dna miednicy licząc do trzech, a następnie rozluźnij je, licząc też do trzech. Kontynuuj, aż wykonasz 10 powtórzeń. W ciągu kilku następnych dni ćwicz, aż będziesz w stanie utrzymać napięte mięśnie do liczby 10. Twoim celem powinno być wykonywanie trzech serii po 10 powtórzeń każdego dnia.

Czy można zacząć ćwiczyć samemu?

Oczywiście, że tak. Ćwiczenia mięśni Kegla są stosunkowo proste i nie wymagają one żadnej aparatury. Niemniej jednak w badaniach okazuje się, że wiele kobiet nie wykonuje tych ćwiczeń w sposób poprawny. Pomocne może być skorzystanie z wizyty u urofizjoterapeuty. Osoba odpowiednio przeszkolona zaznajomi Cię z zasadami ćwiczeń oraz pomoże w poprawnym ich wykonywaniu. Okazuje się, że osoby, które korzystają z profesjonalnej pomocy osiągają znacznie lepsze efekty tychże ćwiczeń. Co ważne – zazwyczaj wystarcza kilka wizyt u urofizjoterapeuty, aby zaznajomić się ze wszystkimi zasadami wykonywania ćwiczeń.

ćwiczenia na mięśnie Kegla

Kiedy można spodziewać się efektów?

To pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która zaczyna ćwiczyć. Niezaleznie od tego, czy podejmuje ćwiczenia na basenie, na siłowni czy też rozpoczyna przygodę z ćwiczeniem mięśni kegla. Nie należy spodziewać się, że efekty ćwiczeń pojawią się błyskawicznie. Szacuje się, że efekty pojawiają się po około trzech miesiącach ćwiczeń. Jeżeli już osiągnęłaś efekty ćwiczeń – warto ćwiczyć dalej by móc je utrzymać.

ĆWICZENIA NA MIĘŚNIE
KEGLA: PODSUMOWANIE

Nie zniechęcaj się, jeśli od razu nie zobaczysz oczekiwanych rezultatów. Ćwiczenia na mięśnie Kegla mogą trwać nawet kilka miesięcy, aby mieć wpływ na nietrzymanie moczu. Działają również inaczej dla każdej osoby. Niektóre osoby wykazują znaczną poprawę kontroli mięśni i nietrzymania moczu. Jednak odpowiednie ćwiczenia mogą zapobiec pogorszeniu się twojego stanu.