Blog

Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi

Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi?

Operacje powiększania piersi to jedne z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, wykonywanych każdego roku w Polsce i na świecie. Podejście społeczne do operacyjnego powiększenia piersi znacznie się zmieniło w ostatnich latach. Zabieg nie kojarzy się ze „stworzeniem” plastikowej wersji kobiety. Jest sposobem na poprawienie swojego wyglądu z naturalnym efektem, pasującym do sylwetki i osobowości. Konsultacja przed operacją, to początek całego procesu. Podczas wizyty, jako pacjenci mamy okazję zweryfikować swoje wyobrażenie o operacji, dowiedzieć się u przysłowiowego źródła o ryzyku, korzyściach, zaletach i wadach. Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi? Na co zwrócić uwagę i o co warto zapytać?

Niepokój, obawy, oczekiwanie to normalne uczucia przed pierwszą wizytą w gabinecie chirurga plastyka. Warto się do tej rozmowy przygotować, bo wiedza jest najlepszym lekarstwem na niepokój i sposobem na podejmowanie decyzji. Postaraj się, aby czas spędzony w gabinecie chirurga plastyka był jak najbardziej optymalny.

SPRAWDZENIE KOMPETENCJI

To bardzo ważny element rozmowy, choć wciąż duża część pacjentów ma opory, aby zapytać chirurga plastyka o kompetencje, certyfikaty i doświadczenie. Pamiętaj o tym, że chodzi tu nie tylko o Twój wizerunek, ale przede wszystkim o Twoje zdrowie. Efektem poddania się w ręce niekompetentnej osoby może kosztować Cię wiele nerwów i zdrowia. To poważna operacja chirurgiczna, a nie wizyta w gabinecie kosmetycznym, dlatego wiedza dotycząca kompetencji chirurga plastyka powinna być dla Ciebie bardzo ważna.

Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi

Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi?PYTANIA, PYTANIA, PYTANIA!

Pierwsza wizyta może być dla Ciebie stresująca, dlatego dla swojego własnego komfortu, spisz sobie wszystkie pytania i zagadnienia, o które chciałabyś zapytać. Czasem rozmowa zaczyna toczyć się w innym kierunku, a Ty możesz zwyczajnie zapomnieć o czymś, co nurtowało Cię jeszcze przed wizytą. Nie obawiaj się pytań trudnych lub takich, które wydają Ci się błahe lub nie na miejscu. Będąc na konsultacji, możesz otrzymać rzetelne, poparte wiedzą i doświadczeniem odpowiedzi na Twoje pytania. Może okazać się, że pytanie które wydaje Ci się dziwne, tak naprawdę nurtuje wielu pacjentów. To najlepszy moment na porozmawianie także o potencjalnym ryzyku oraz samopoczuciu i wskazaniach po operacji.

PRZYMIARKI

Podczas konsultacji, będziesz miała okazję zobaczyć namiastkę swoich nowych piersi po operacji. Chirurg może użyć programu do wizualizacji lub przymierzyć implanty do Twojej klatki piersiowej. Warto zrobić sobie zdjęcia i w domu chłodnym okiem spojrzeć na proporcje sylwetki po operacji. Może się okazać, że rozmiar, który sobie wymarzyłaś nie będzie dla ciebie odpowiedni. Wykaż się otwartością na sugestię i postaraj się na siebie spojrzeć obiektywnie. Pamiętaj o tym, że chirurgowi plastykowi także zależy na tym, abyś była jak najbardziej zadowolona z efektów. Słuchaj wskazówek i weź pod uwagę doświadczenie chirurga, które pozwala mu na przewidzenie pewnych sytuacji.

Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi

Opowiedz o swoich problemach zdrowotnych

Pamiętaj, że pierwsza wizyta to dobry czas, by omówić Twoje problemy zdrowotne. Choć chirurg plastyczny nie zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy to warto o niej wspomnieć na pierwszej wizycie. Chirurg plastyczny potrzebuje bowiem pełnego obrazu Twojego zdrowia. Nie zatajaj faktów o Twoim zdrowiu w obawie przed dyskwalifikacją z zabiegu. Jest to bardzo groźne i niebezpieczne zachowania. Pamiętaj aby wspomnieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych przez Ciebie lekach. Niektóre leki mogą bowiem wymagać tymczasowej zamiany na inne preparaty. Pozwoli to na przeprowadzenie zabiegu w sposób bezpieczny oraz umożliwi uzyskanie pożądanego efektu kosmetycznego.

Bądź otwarta na sugestie

Zdarza się, że niektóre pacjentki przychodząc do gabinetu mają konkretną wizję tego, jak chcą wyglądać po zabiegu. Inne są nieco bardziej otwarte na propozycje. Pamiętaj, że często mamy zaburzone postrzeganie własnego ciała. Tym samym na pierwszej wizycie warto być otwartym na porady oraz zalecenia lekarskie. Pamiętaj, że lekarz plastyk dąży do tego, aby uzyskać możliwie najlepszy efekt kosmetyczny. Jest to także osoba, która przeprowadziła kilkaset bądź nawet kilka tysięcy podobnych zabiegów. Tym samym ma on dość spore doświadczenie.

Zastanów się nad odpowiednią dietą przed zabiegiem

Pamiętaj, że przed zabiegiem warto zadbać o swoje zdrowie. Jeżeli planujesz schudnąć – warto zrobić to przed zabiegiem. Pozwoli to na uzyskanie znacznie lepszego efektu kosmetycznego. Ponadto bardziej prawidłowa masa ciała pozwala na przeprowadzenie zabiegu w bezpieczniejszy sposób. Warto również zrezygnować z palenia papierosów oraz omówić ewentualne leczenie przeciwnikotynowe.

Co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi

Porozmawiaj o opiece nad raną pooperacyjną

Pierwsza wizyta u chirurga plastycznego to dobry moment aby porozmawiać o zasadach opieki nad raną pooperacyjną. Warto omówić preparaty, które są polecane przez lekarza chirurga. Niestety narosło wiele mitów na temat opieki nad miejscem cięcia. Sprawiają one, że wiele pacjentek decyduje się na przykład na alkoholowe środki odkażające, które są obecnie zdecydowanie przeciwwskazane. Pierwsza wizyta to także czas, podczas którego warto zapytać się o czas zdjęcia szwów oraz zadać pytanie o to, jakich ewentualnych powikłań można się spodziewać.

NIE SPIESZ SIĘ Z DECYZJĄ

Jeśli czujesz, że jesteś zdecydowana – umów się na zabieg. Jednak jeśli jeszcze masz pewne wątpliwości, chcesz skonsultować się z najbliższymi lub zwyczajnie przemyśleć – wróć do domu i prześpij się z tym czego się dowiedziałaś. Nie ma powodu, abyś podejmowała decyzję w pośpiechu. Jest to decyzja, która wiąże się z efektami na bardzo długi czasu. Warto podejść do tematu ze spokojem i podjąć decyzję wówczas, gdy będziesz już gotowa. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już co powinno wydarzyć się podczas konsultacji przed operacją piersi. W razie innych pytań – skonsultuj się z lekarzem.