Blog

Bruzda nosowo-wargowa – jak się jej pozbyć?

Bruzda nosowo-wargowa to rodzaj zmarszczek, które mogą pojawić się już w bardzo młodym wieku. Powstają w efekcie powtarzających się ruchów mięśni związanych z grymasem twarzy. Uśmiech powoduje powstawanie nieestetycznych, pionowych zmarszczek w okolicach ust, które z wiekiem się pogłębiają. Poznaj sposoby jak się ich pozbyć!

Czym jest bruzda nosowo wargowa?

Powstające nieestetyczne bruzdy nosowe sprawiają, że wyglądamy na osoby starsze, niż jesteśmy w rzeczywistości. Rozciągają się one pionowo wzdłuż linii nosa, aż do kącików ust. Są one naturalnym efektem mimiki twarzy i pojawiają się szybciej u osób o wyrazistej ekspresji. Skóra wraz z wiekiem traci zdolność syntezy kolagenu i elastyny, a tym samym zmniejsza się jej elastyczność i sprężystość. W związku z tym dużo trudniej jest jej wracać do naturalnego stanu po każdym grymasie. Co ciekawe bruzdy są często spowodowane różnymi nawykami np. ciągłym piciem przez słomkę, paleniem, a nawet codziennym długotrwałym żuciem gumy. 

Jak poradzić sobie z bruzdą nosowo-wargową?

Niestety nie da się całkowicie zapobiec pojawianiu się bruzd nosowo-wargowych. Zachowanie stoickiego wyrazu twarzy i kontrolowanie swojej mimiki przez cały czas jest po prostu niemożliwe. Zamiast unikać uśmiechania się, można w pewnym stopniu ograniczyć ich powstawanie poprzez różne zabiegi. 

Wypełnianie bruzd i zmarszczek

Wypełniane bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym to jeden z najskuteczniejszych sposób na poprawę wyglądu i jego odmłodzenie. Polega ono na wstrzykiwaniu kwasy w okolice zmarszczek, a dzięki temu skóra jest nawilżona i zatrzymuje wodę w organizmie, co wpływa na poprawę jej jędrności. 

Lifting twarzy

Przedstawiony zabieg ma za zadanie przeciwdziałać skutkom starzenia się twarzy, dlatego przeznaczony jest dla osób w późniejszym wieku. Lifting to zabieg chirurgi plastycznej i polega na nacięciu skóry w okolicach linii włosów i naciągnięciu jej struktur. Dzięki temu zostaje zlikwidowany nadmiar skóry, a twarz się wygładzona. 

Bruzda nosowo-wargowa – domowe sposoby

Jeśli chcesz ograniczyć widoczność bruzd, koniecznie musisz przestrzegać zasad codziennej pielęgnacji twarzy i odpowiednio ją nawilżać. Lekkie kremy przeciwstarzeniowe, należy zacząć stosować już po 20 roku życia. Warto stosować naturalne olejki np. arganowy lub różany. Oprócz tego należy pamiętać, że w okresie letnim trzeba chronić twarz przed promieniowaniem UV. W tym celu należy nakładać kremy ochronne z filtrem niezależnie od pory roku.