Blog

Abdominoplastyka – przygotowanie

Abdominoplastyka, zwana również  plastyką brzucha, to zabieg mający na celu  usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Dodatkowo napięcie powięzi, co pozwala na uzyskanie bardziej estetycznego wyglądu. Podczas operacji lekarz wykonuje niskie nacięcie od bioder do bioder, które zapewnia dostęp do mięśni i tkanek pod spodem. W wyniku przeprowadzenia zabiegu poprawia się  wygląd brzucha i pacjent pozbywa się nadmiaru fałdy skórnej pozostałej po np. ciąży lub znacznej utracie wagi. Jeśli decydujesz się na plastykę brzucha, prawdopodobnie masz wiele pytań i wątpliwości. To nic złego, jednak ważne jest, by jak najlepiej przygotować się do plastyki brzucha, gdyż zmniejszy to szanse na powikłania po operacji.

Abdominoplastyka: przed zabiegiem

Chirurg na konsultacji szczegółowo opowie, jak będzie wyglądała operacja.   Dowiesz się również o wszelkich zaleceniach przedzabiegowych. Na około 4 tygodnie przed zabiegiem powinnaś rzucić palenie. Bezpośrednio po zabiegu abdominoplastyki również niezalecane jest palenie, ponieważ nikotyna ma negatywny wpływ na przebiegający wówczas proces gojenia. 

Przed plastyką brzucha unikaj alkoholu oraz niezdrowej żywności. Dzięki temu Twoje ciało lepiej przygotuje się do procesu gojenia. Przed operacją chirurg zleci też wykonanie badania USG brzucha, badania krwi na wykazanie jej grupy potrzebnej do operacji, morfologię, układ krzepnięcia krwi, poziom cukru we krwi, a także EKG. 

O wygodną rekonwalescencję zadbaj wcześniej

Ze względu na to, że abdominoplastyka  jest bardzo rozległa i inwazyjna operacja, warto zadbać o wiele ważnych spraw. Ułatwią nam funkcjonowanie po zabiegu.

Pamiętaj o:

  1. Przekąski – po wykonanej plastyce brzucha, gotowanie nie będzie najprostszą czynnością, zaopatrz się wcześniej w jednorazowe przekąski takie jak: owoce, gotowe posiłki lub batony proteinowe.
  2. Zwierzęta – jeśli jesteś właścicielem psa, kota lub innego stworzenia, zorganizuj dla niego opiekę. Bezpośrednio po abdominoplastyce nie będziesz miała możliwości wyprowadzić psa na spacer, czy nakarmić kota. Jeśli nie masz nikogo do pomocy, może warto pomyśleć o hotelu dla zwierząt na kilka pierwszych dni po zabiegu.
  3. Zadania – ułatw sobie życie po operacji odpowiednio wcześniej. Przygotowanie do plastyki brzucha powinno obejmować również przeniesienie rzeczy z wyższych półek na te niższe, tak by bez problemu i wysiłku można było do nich sięgnąć. Poluzuj ciężko otwierające się pojemniki.
  4. Ćwiczenia – trzymaj się z dala od wszelkich czynności, które mogłyby spowodować obrażenia  Twojego ciała.

Abdominoplastyka: lista zakupów

Żeby pomóc sobie w rekonwalescencji, warto zaopatrzyć się w produkty:

  • laska ułatwiająca przejście z siedzenia do pozycji stojącej,
  • płyn do zmiękczania stolca, by odciążyć mięśnie brzucha,
  • woda butelkowana,
  • skarpety trakcyjne,
  • kosmetyki bezwodne np. suchy szampon i chusteczki oczyszczające,
  • poręczne okłady z lodu,
  • słomki wielorazowe,
  • maść antybiotykowa,
  • buty wsuwane,
  • odzież, w którą łatwo można się przebrać.

Jeśli po przeprowadzonym zabiegu plastyki brzucha, pojawią się jakieś pytania, wątpliwości bądź problemy, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Nigdy nie zakładaj, że twoje obawy nie są ważne. Stres może hamować powrót do zdrowia.