Blog

Poporodowa wypukłość brzucha

Minął już jakiś czas od porodu, a Ty wciąż jesteś pytana o jego termin? Wyglądasz, jakbyś była w ciąży pomimo tego, że chodzisz na siłownię kilka razy w tygodniu i skrupulatnie uważasz na to, co jesz? Często spotykana poporodowa wypukłość brzucha zdarza się u wielu kobiet. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie brzucha rozchodzą się po ciąży, przez co tracą swoją elastyczność. Rozwiązaniem może być skorzystanie z zabiegu abdominoplastyki. 

Poporodowa wypukłość brzucha – ryzyko i przyczyny

Mięsień prosty brzucha współdziała z mięśniami brzucha, ponieważ rozcięgna mięsień poprzecznego brzucha, mięsień skośny zewnętrzny, a także wewnętrzny, tworząc pochewkę mięśni prostych przechodzących w kresę białą. Zbudowany jest przede wszystkim z włókien kolagenowych odpornych na rozciąganie, jednak i one mogą ulec znacznemu rozciągnięciu. Szczególnie widać to w ostatnim okresie ciąży, kiedy powiększająca się macica naciska na powłoki brzuszne. Poporodowa wypukłość brzucha tworzy się również ze względu na intensywne wydzielanie hormonów takich jak relaksyna i elastyna, mających na celu rozluźnienie mięśni i więzadeł w okolicy miednicy. 

Ryzyko rozejścia się mięśni prostych brzucha jest wyższe w przypadku:

  • słabych lub bardzo mocnych mięśni brzucha, 
  • pacjentek w ciąży bliźniaczej, 
  • współwystępowania otyłości, 
  • pacjentek, u których w przebiegu ciąży występuje duża ilość wód płodowych, 
  • zbyt krótkiej przerwy między ciążami, które nie pozwalały na odpowiednią regenerację tkanek, 
  • sporej masy urodzeniowej dziecka, 
  • licznych ciąż, 
  • nieodpowiedniego trybu życia w ciąży, 
  • predyspozycji genetycznych. 

Poporodowa wypukłość brzucha – jak sobie z nią radzić?

Kobiety, które cierpią na taką przypadłość, wymagają najczęściej interwencji chirurgicznej. Podczas zabiegu abdominoplastyki lekarz zamyka separację, zszywając mięśnie, co powoduje również cieńszą talię. Większość operacji tego rodzaju usuwa również znaczny nadmiar skóry z brzucha. Dzięki temu pacjentka uzyskuje nie tylko piękny i płaski brzuch, ale również odpowiednio wymodelowaną sylwetkę w jego obrębie. 

 

Należy jednak pamiętać, że zabieg likwidujący poporodową wypukłość brzucha należy do procedur inwazyjnych, dlatego też warto odpowiednio wcześniej przygotować się na dłuższy okres rekonwalescencji. W tym celu należy wygospodarować czas na wzięcie urlopu w pracy, jak również zatroszczyć się o swoją opiekę w trakcie powrotu do zdrowia.