Blog

Których składników kosmetyków powinnaś unikać w ciąży?

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety. W tym czasie przede wszystkim myślimy o dobru dziecka, jednak chciałybyśmy się także dobrze czuć we własnej skórze. Dbanie o skórę w czasie ciąży jest bardzo ważne, bo odpowiednia pielęgnacja pozwala na zachowanie jej dobrego stanu w czasie karmienia i po ciąży. W tym czasie nie wszystko jest dozwolone. Zobacz, których składników kosmetyków powinnaś unikać w ciąży.

Czego bezpiecznie możesz używać w ciąży?

Warto przyglądać się każdemu kosmetykowi, którego mamy zamiar używać. Umiejętność odczytywania etykiet może być bardzo przydatna także w przyszłości. Najbezpieczniejsze są zawsze te naturalne kosmetyki (z pewnymi wyjątkami). Jeśli nie cierpisz z powodu szczególnych problemów skórnych, do codziennego nawilżania ciała bezpiecznie jest używać np. oliwy z oliwek. Naturalne kosmetyki dobrze natłuszczają i nawilżają, a do tego nie zawierają szkodliwych składników takich jak parabeny czy konserwanty. Jeśli nie masz problemu z cerą, do twarzy możesz spokojnie używać naturalnego masła shea. W czasie ciąży należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Zanim wyjdziesz na słońce, posmaruj twarz i ciało kremem z wysokim filtrem – co najmniej SPF 30. Ponadto, prawdopodobnie bezpieczne będzie używanie wszelkich kosmetyków o krótkim składzie. Im mniej na etykiecie, tym lepiej. W czasie ciąży lepiej nastawić się na stosowanie delikatnych kosmetyków i zrezygnować z preparatów zawierających duże stężenie składników aktywnych. Jeśli borykasz się z problemami skórnymi – poradź się dermatologa, jakich kosmetyków możesz bezpiecznie używać w czasie ciąży.

Jakich składników w kosmetykach powinnaś unikać?

Retinol i retinoidy

Witamina A oraz retinol i retinoidy –  czyli jej pochodne, to składniki zwalczające trądzik i wpływające na młodszy wygląd skóry. Takie kosmetyki mają dobre działanie na skórę, jednak w czasie ciąży powinnaś bezwzględnie ich unikać. Stosowanie retinolu lub retinoidów na skórę w czasie ciąży może uszkodzić płód.

Hydrochinon

To substancja powszechnie stosowana w lekach oraz w niewielkim stężeniu – także w kosmetykach przeznaczonych do rozjaśniania przebarwień. W czasie ciąży należy unikać tego składnika w kosmetykach, ponieważ wykazuje on duży wskaźnik absorpcji, przez co może dostać się do krwiobiegu i wpływać na płód.

Formaldehyd

Ta substancja konserwująca jest coraz rzadziej stosowana przez producentów kosmetyków, a w niektórych krajach została całkowicie zakazana. W Polsce wciąż można jej używać w ograniczonych ilościach. Formaldehyd jest substancją kancerogenną, toksycznie wpływającą na układ odpornościowy, nerwowy oraz rozrodczy. W ciąży uważnie czytaj etykiety i unikaj kosmetyków w których zawarta jest choćby śladowa ilość tej substancji.

Tetracykliny

Częsty składnik leków oraz kremów przeciwtrądzikowych. W czasie ciąży należy ich bezwzględnie unikać, ponieważ mogą uszkodzić płód orz negatywnie wpłynąć na wątrobę ciężarnej kobiety.

Kremy wyszczuplające z kofeiną i kasztanowcem

Choć są to substancje naturalne, w czasie ciąży odpuść sobie stosowanie kosmetyków z kofeiną lub wyciągiem kasztanowca. Kosmetyki te mogą być generalnie skuteczne, bo poprawiają krążenie krwi. W czasie ciąży mogą spowodować powstawanie żylaków.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy jest powszechnie stosowany do setek lat jako substancja zatrzymująca procesy starzenia się skóry. W czasie ciąży unikaj kosmetyków z zawartością tego olejku, ponieważ może mieć działanie poronne.

W czasie ciąży unikaj także stosowania mydeł antybakteryjnych, bo mogą zawierać triklosan czyli substancję rakotwórczą oraz peelingów, bo mogą zawierać kwas salicylowy wpływający na powstawanie wad wrodzonych płodu oraz powikłania ciąży.

źródła:

https://www.zwivel.com/blog/pregnancy-skin-care-what-is-safe-and-what-should-you-avoid/
https://kobieta.wp.pl/zakazane-skladniki-kosmetykow-5983118712112257g/3
https://krokdozdrowia.com/olejek-rozmarynowy-poznaj-wlasciwosci/