Blog

5 nieprawdziwych informacji o operacjach plastycznych

Wzrost popularności operacji plastycznych i ich coraz większa dostępność powoduje, że niektóre informacje krążące wokół zabiegów są źle interpretowane lub całkowicie przekłamane. Planując zabieg, nie należy szczególnie przywiązywać się do informacji zawartych na forach internetowych lub niektórych portalach. Najlepszym źródłem informacji jest zawsze chirurg plastyk, dlatego zanim zniechęcisz się do operacji lub wyrobisz sobie zdanie na temat wybranego zabiegu – zweryfikuj swoją wiedzę. A oto 5 nieprawdziwych informacji o operacjach plastycznych, które należą do najczęściej powielanych.

1. Liposukcja to sposób na utratę wagi

Liposukcja to zabieg polegający na odessaniu tkanki tłuszczowej. Przez sam charakter zabiegu, krąży obiegowa opinia, że liposukcja jest zabiegiem odchudzającym. Nie jest to prawdą. Liposukcja najczęściej przeprowadzana jest u osób o prawidłowej masie ciała, które pomimo właściwego odżywiania i aktywności fizycznej, mają problem z utrzymującą się tkanką tłuszczową w danym obszarze ciała np. na brzuchu lub biodrach. Liposukcja jest zatem zabiegiem, którego efektem w większym stopniu powinno być wymodelowanie sylwetki, aniżeli utrata zbędnych kilogramów.

2. Efekty operacji plastycznych utrzymują się do końca życia

W przeciwieństwie do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, efekty operacji plastycznych rzeczywiście są długotrwałe. W zależności od rodzaju operacji oraz stylu życia pacjenta, efekty mogą utrzymywać się kilkanaście, a czasem około 20 lat. Poddanie się operacji plastycznej nie zatrzymuje jednak naturalnego procesu starzenia się. Jeśli pacjent decyduje się na lifting twarzy, musi liczyć się z tym, że efekt będzie długotrwały, jednak skóra w dalszym ciągu będzie ulegała naturalnemu upływowi czasu. W przypadku takich operacji jak korekta nosa czy korekcja odstających uszu, efekty rzeczywiście są trwałe – o ile pacjenci przestrzegają wskazań pooperacyjnych.

3. Wiele mitów dotyczących operacji piersi

Operacje powiększenia piersi wciąż należą do najbardziej popularnych operacji plastycznych wśród kobiet. Mitów dotyczących tego rodzaju zabiegów jest cały szereg. Jednym z najbardziej popularnych jest opinia, że po operacji powiększenia piersi nie można karmić piersią. Podczas konsultacji, chirurg najczęściej pyta kobietę czy zamierza mieć jeszcze dzieci i dobiera odpowiednią technikę operacyjną. Innym mit dotyczy implantów piersi i latania samolotem. Przez lata krążyła obiegowa opinia, że podczas podróży samolotem implanty mogą pęknąć, co z wielu powodów nie jest prawdą. Nieprawdziwa jest także informacja, że implanty mogą powodować raka piersi czy utrudniać diagnostykę. Mnogość mitów o operacji piersi świadczy tylko o tym, że o wszelkich wątpliwościach warto porozmawiać ze specjalistą, który wyjaśni wszystkie wątpliwości.

4. Na operacje plastyczne decydują się głównie celebryci

Prawdą jest, że celebryci w pewien sposób upowszechnili zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Ludzie z tzw. świecznika są poddawani stałej ocenie i bardzo wnikliwie obserwowani. Jeśli w ich wyglądzie zachodzi widoczna zmiana, jest to natychmiast zauważane i szeroko komentowane. Dlatego coraz mniej celebrytów, którzy skorzystali z operacji ma problem by o tym mówić. To zawsze budzi ciekawość u ludzi, którzy są anonimowi. Dostęp do zabiegów chirurgii plastycznej jest coraz szerszy i informacja o tym, że operacje plastyczne są wyłącznie dla celebrytów już dawno się zdezaktualizowała.

5. Chirurgia plastyczna jest dla kobiet

Prawdą jest, że pacjentami chirurgów plastyków głównie są kobiety. Z rok na rok, coraz więcej mężczyzn na całym świecie korzysta także z operacji plastycznych. Do najpopularniejszych należą liposukcja, korekcja nosa i uszu, plastyka powiek oraz korekcja ginekomastii. Mężczyźni, podobnie jak kobiety dążą do lepszego wyglądu i w społecznym odbiorze budzi to coraz mniej kontrowersji.