Blog

Jak zminimalizować blizny po operacji powiększenia piersi

Każda kobieta, która stoi przed decyzją o poddaniu się operacji plastycznej piersi, ma na względzie także blizny, które pozostają po operacji. Powiększenie piersi z użyciem implantów nie jest możliwe bez wykonania nacięć, dlatego blizny są naturalną konsekwencją zabiegu. Najczęściej, przy stosowaniu się do wskazań lekarza, blizny są płaskie i niewidoczne. Zdarzają się jednak wyjątki. To w rękach pacjentki, w dużej części leży dobry wygląd blizn. Jak zminimalizować blizny po operacji powiększenia piersi?

Czynniki wpływające na wygląd blizn

Czas gojenia oraz kształtowania się blizn jest kwestią indywidualną i zależy od cech organizmu. Lekarz nie jest w stanie zagwarantować pacjentce czasu gojenia i bliznowacenia, może natomiast dzięki swoim umiejętnościom wpłynąć na ich jak najlepszy wygląd po operacji. Zakłada się, że ostateczny wygląd blizn widoczny jest po roku od operacji. Czynnikami wpływającymi na bliznowacenie są:

Wiek – u młodszych pacjentek blizny szybciej nabierają ostatecznego kształtu i często są mniejsze i bardziej płaskie niż u pacjentek powyżej 40 roku życia.
Genetyka – wspomniane już powyżej czynniki genetyczne, które mają wpływ na bliznowacenie.
Ekspozycja na słońce – przez co najmniej pół roku po operacji, nie należy wystawiać blizn na działanie promieniowania słonecznego, ponieważ może to wpłynąć na ich ostateczny wygląd.
Odcień skóry – osoby o jaśniejszej karnacji prawdopodobnie będą miały mniej widoczne blizny po zakończeniu bliznowacenia.
Ogólny stan zdrowia – im lepszy stan zdrowia, tym większa szansa na dobry wygląd blizn po operacji.

Co możesz zrobić, aby blizny wyglądały jak najlepiej?

Przede wszystkim, mądrze wybierz swojego chirurga. Doświadczenie i umiejętności mają tutaj kluczowe znaczenie. Poza tym – bezwzględnie stosuj się do zaleceń zarówno przed operacją, jak i po. Podczas konsultacji chirurg z pewnością będzie chciał się dowiedzieć, jak przebiega gojenie drobnych ran, które przecież zdarzają się każdemu. Niektóre osoby mają tendencję do tworzenia się tzw. bliznowców czy keloidów. Taki stan może pojawić się podczas nieprawidłowego gojenia się ran. Bliznowce powstają w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu. Są wystające i wyglądają podobnie jak narośl. Czasem mogą boleć lub swędzieć. Aby uniknąć tworzenia się nieładnych i widocznych blizn stosuj się do zaleceń chirurga, którymi najczęściej są:

  • Co najmniej kilka dni po operacji, staraj się nie wykonywać ruchów, które mogą naprężać rany.
  • Postaraj się mieć obok siebie osobę, która w razie potrzeby poda Ci posiłek lub zrobi coś ciepłego do picia. W nocy spróbuj spać w pozycji pół leżącej – czyli delikatnie unieś tułów.
  • Przed operacją zrezygnuj z picia alkoholu oraz palenia papierosów. Nie zażywaj także leków rozrzedzających krew takich jak aspiryna.
  • Kilka tygodni po operacji także powinnaś zrezygnować z używek.
  • Zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody. Dieta po operacji ma ogromny wpływ na szybkość powrotu do codzienności oraz bliznowacenie.
  • Nie wystawiaj blizn na słońce przez co najmniej pół roku od operacji. Jeśli chcesz wyjść na plaże, zasłoń blizny i stosuj kremy w wysokim filtrem słonecznym.
  • Przez około 4 tygodnie, zrezygnuj z aktywności fizycznej oraz unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Pamiętaj, że blizny są naturalną konsekwencją operacji. Najczęściej po operacji są niewielkie i bardzo mało widoczne, jednak pod warunkiem, że zastosujesz się do zaleceń lekarza.