Blog

zaskakujące fakty o łechtaczce

Zaskakujące fakty o łechtaczce

Łechtaczka jest bardzo ważną częścią kobiecego układu moczowo-płciowego. Jest ona wbrew pozorom jedną z podstawowych i najbardziej pierwotnych struktur kobiecego układu płciowego. Służy ona między innymi pobudzeniu seksualnemu oraz umożliwia osiągnięcie orgazmu. Znajduje się ona w miejscu, w którym schodzą się wargi sromowe mniejsze. Warto zauważyć, że zrozumienie budowy oraz funkcji łechtaczki w ostatnich latach znacząco się poprawiło. Dzięki temu lepiej rozumiemy choroby oraz dysfunkcje łechtaczki. Więcej wiemy też o fizjologii kobiecego orgazmu. Czego o łechtaczce jednak nie wiemy? Co może nas zaskoczyć w łechtaczce? Jakie są fakty o łechtaczce?

Fakt numer 1 – łechtaczka jest strukturą homologiczną z męskim prąciem

Choć może być to szokujące, to łechtaczka rozwija się z tych samych struktur co męskie prącie. Podobnie jak w przypadku prącia, w łechtaczce możemy wyróżnić ciała jamiste i gąbczaste. Tak samo jak w prąciu napełniają się one krwią w przypadku podniecenia seksualnego. Podobieństwo anatomiczne i strukturalne łechtaczki jest więc bardzo duże. W przypadku nadmiernej stymulacji testosteronem dochodzi do powiększenia się łechtaczki. Rozwój łechtaczki jest uwarunkowany brakiem męskich hormonów płciowych.

Fakt numer 2 – większość łechtaczki jest schowana

Łechtaczka znajduje się w miejscu połączenia warg sromowych mniejszych. Większość jej struktur znajduje się pod skórą.  Rozmiary łechtaczki wahają się pomiędzy 9 a 11 centymetrów . Najprawdopodobniej nawet trzy czwarte łechtaczki jest schowana przed naszym wzrokiem. Stąd niektórzy żartobliwie określają mianem góry lodowej ludzkiego organizmu. Należy również podkreślić, że łechtaczka powiększa się w dniach okołoowulacyjnych. Owulacja jest to uwolnienie komórki jajowej z jajnika. 

zaskakujące fakty o łechtaczce

Fakt numer 3 – łechtaczka jest częścią sromu

Wiele z nas słysząc słowo srom nie do końca wie, czym on w zasadzie jest. Srom składa się ze wzgórka łonowego, warg sromowych większych oraz mniejszych i łechtaczki. W skład sromu wchodzą również pomniejsze struktury odpowiadające za połączenia między wspomnianymi elementami.

Fakt numer 4 – łechtaczka jest bogato unerwiona

W łechtaczce znajduje się nawet osiem tysięcy zakończeń nerwowych. Jest to dwa razy więcej niż w przypadku męskiej żołędzi. Warto zaznaczyć, że łechtaczka jest unerwiona podwójnie. Za unerwienie czuciowe odpowiada nerw grzbietowy, który powstaje poprzez podział nerwu sromowego. Za unerwienie autonomiczne odpowiada splot miednicowy. Jak widzimy, fakty o łechtaczce są bardzo zróżnicowane.

Fakt numer 5 – łechtaczki różnych kobiet wyglądają inaczej

Łechtaczka każdej kobiety wygląda nieco inaczej. Wiele z nas może się obawiać, że coś jest nie tak z naszą łechtaczką. Tak jednak nie jest. Struktury anatomiczne różnią się wyglądem u praktycznie każdego z nas. Łechtaczka prawidłowa to taka łechtaczka, która istnieje oraz spełnia swoją podstawową funkcję – osiąganie orgazmu oraz pobudzenia seksualnego. Podobnie łechtaczka może mieć różną wielkość u różnych kobiet. 

zaskakujące fakty o łechtaczce

Fakt numer 6 – łechtaczka się nie starzeje

Jest wprost przeciwnie. Wraz z wiekiem może dojść do powiększenia się łechtaczki. Nie jest to zjawisko rzadkie. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno łechtaczka 80-latki i 20-latki funkcjonują w ten sam sposób. Tym samym szansa na osiągnięcie satysfakcjonującego orgazmu nie spada. 

Fakt numer 7 – jedyną funkcją łechtaczki jest sprawianie przyjemności

Do tej pory naukowcy nie odkryli innej roli łechtaczki niż sprawianie przyjemności. Oczywiście może się okazać w przyszłości, że odgrywa ona pewną rolę w gospodarce hormonalnej czy też w regulowaniu ludzkiej płodności. Wiadomo też, że to właśnie orgazm łechtaczkowy powoduje wyrzut dużych ilości oksytocyny. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że łechtaczkę posiadają nie tylko ludzkie kobiety, ale także samice delfinów. Mamy nadzieję, że te fakty o łechtaczce okazały się dla Państwa intrygujące!