Blog

Zabiegi modelowania ciała po ciąży

Równowaga między macierzyństwem a własnymi potrzebami zawsze jest wyzwaniem. Większość mam stawia zawsze swoje dzieci na pierwszym miejscu. Jednak wszyscy wiemy, że własne dobre samopoczucie także jest bardzo ważne. Dlatego wiele kobiet w Polsce decyduje się na zabiegi modelowania ciała po ciąży. W Stanach Zjednoczonych tzw. mummy makeover jest bardzo popularny. Termin ten obejmuje zbiór operacji plastycznych, które mają doprowadzić ciało kobiety do stanu sprzed ciąży.

Zabiegi modelowania sylwetki po ciąży

Najczęściej wykonywanymi zabiegami są:

  • liposukcja – to jeden z najpopularniejszych zabiegów modelowania ciała po ciąży. Polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu za pomocą cienkiej, specjalistycznej rurki, zwanej kaniulą. Ten zabieg modelowania ciała po ciąży jest najlepszy dla kobiet, które są już blisko pożądanej masy ciała, ale potrzebują pomocy w modelowaniu niektórych elementów ciała. Najczęstsze obszary leczenia liposukcji obejmują: uda, boki, brzuch, ramiona;
  • lifting piersi –  polega na podniesieniu biustu i usunięciu nadmiaru skóry. Zabieg ten pozwala również na podniesienie brodawki i otoczki sutkowej, które mogły zostać opuszczone podczas ciąży i karmienia piersią.
  • powiększanie piersi – to najpopularniejszy zabieg modelowania ciała po ciąży. Zabieg powiększania przeprowadza się metodą operacyjną. Implant można włożyć z cięcia wokół otoczki lub w fałdzie podpiersiowym. Może być on  umieszczony pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym – zależy to od warunków anatomicznych pacjentki.
  • brazylijskie podnoszenie pośladków – polega na przeszczepianiu własnego tłuszczu z miejsca, w którym jest go nadmiar, do pośladków. Aplikuje się go w pośladki za pomocą specjalnej igły. Tkanka tłuszczowa jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że jest bezpieczna i nie wywołuje reakcji alergicznej.
  • zabiegi ginekologii estetycznej – jest to rozwiązanie dla kobiet, które mają za sobą trudne porody lub miały ich wiele. Ginekologia estetyczna jest stosowana przez kobiety, którym zmiany zachodzące w obrębie pochwy utrudniają czerpanie przyjemności z życia seksualnego. Jednym z takich zabiegów jest labioplastyka – zabieg korekcji wyglądu warg sromowych mniejszych lub większych. Kliniki wykonują ten zabieg używając jak najmniej inwazyjnych metod. Najczęściej stosowaną metodą przez lekarzy, a także często wybieraną przez pacjentki jest zabieg z użyciem nowoczesnego lasera.

Modelowanie ciałą po ciąży nie zatąpi diety i ćwiczeń.

 Należy zwrócić szczególną uwagę na to,  że zabiegi modelowania ciała po ciąży nie są procedurą odchudzającą. Zabiegi te mają pomóc w sytuacji gdy dieta i ćwiczenia nie przynoszą już spodziewanych rezultatów.. Warto pamiętać, że po zabiegach zaleca się utrzymanie stabilnej wagi. Ciągle zmieniająca się masa ciała może pogorszyć wyniki pacjentki.

Jeśli planujesz jeszcze posiadanie dzieci, wstrzymaj się z wykonaniem zabiegów modelowania ciała po ciąży. Nie powinno się wykonywać tych zabiegów gdy kobieta planuje kolejne dziecko, ponieważ  efekty modelowania sylwetki mogą nie utrzymać się po następnym porodzie. To samo można powiedzieć o liftingu piersi, których kształt z całą pewnością zmieni się podczas karmienia kolejnego maleństwa. 

Przygotowanie do zabiegu modelowania ciała po ciąży

Przed każdym zabiegiem modelowania ciała po ciąży lekarz poprosi cię o zrobienie badań z krwi i omówi przebieg zabiegu. Dwa tygodnie przed operacją należy zaprzestać palenia tytoniu oraz nie można przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy np. Aspiryny czy Polopiryny, ponieważ upośledzają one krzepnięcie krwi. Na 6 godzin przed operacją nie wolno nic jeść ani pić, jedynie leki przyjmowane na stałe można połknąć, popijając niewielką ilością wody. W dniu operacji nie można mieć krwawienia miesięcznego. Do zabiegu modelowania ciała po ciąży należy się zgłosić bez makijażu z wynikami badań. Najlepiej nałożyć luźny strój, który pozwoli ukryć opatrunki. Można mieć pomalowane paznokcie. Nie przeszkadzają również tipsy ani stały aparat ortodontyczny.