Wszczepienie protezy jądra

Celem operacji wszczepienia protezy jądra jest przywrócenie workowi mosznowemu naturalnego wyglądu. Operacja ma także znaczenie w ujęciu psychologicznym, bo często wpływa na samoocenę i poprawia jakość życia.

Wskazania do zabiegu

Zabiegowi wszczepienia protezy jądra mogą poddać się mężczyźni, którzy na skutek wypadku, chorób lub zaniku, zmagają się z brakiem jądra w mosznie.

Zabieg przeprowadzany jest także podczas procesu zmiany płci – z kobiety w mężczyznę.

Rodzaje protez

Protezy dostępne są w czterech rozmiarach: XS czyli bardzo małe, S czyli małe, M czyli średnie oraz L – duże.

Rozmiar protezy jest indywidualnie ustalany i dostosowywany do potrzeb pacjenta oraz naturalnego rozmiaru jądra i worka mosznowego. Protezy wypełnione są silikonem, solą fizjologiczną lub litym elastomerem silikonowym. Wybór rodzaju protezy zależy głównie od anatomicznych uwarunkowań pacjenta.

Wszystkie z dostępnych rodzajów protez są bezpieczne dla pacjentów. Różnice mają dla pacjenta przede wszystkim wymiar estetyczny, bo każdy z materiałów cechuje inna struktura, gęstość i konsystencja.

Jak wygląda zabieg?

W zależności od kilku czynników, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub krótkotrwałym dożylnym.

Podczas konsultacji lekarz omówi z Tobą docelowy rozmiar protezy, przebieg operacji oraz możliwości wystąpienia powikłań.

Cięcie prowadzone jest w obrębie moszny lub pachwiny i następuje wprowadzenie protezy do loży. W miejscu cięcia nakładane są szwy, które usuwane są około 10 doby po zabiegu.

Wskazania po zabiegu i okres rekonwalescencji

Przez pierwszych 7 dni po zabiegu należy odpoczywać i w razie potrzeby przyjmować środki przeciwbólowe (możliwość wystąpienia bólu w stopniu umiarkowanym). Przez 14 dni należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego. Przez pierwsze 7 dni trzeba wymieniać opatrunki oraz przestrzegać ścisłych zasad higieny. Przez około 3 tygodnie należy zachować abstynencję seksualną. Do codziennych zajęć, które nie wiążą się z wytężonym wysiłkiem fizycznym, można wrócić już po tygodniu.

Efekt operacji

Najważniejszym rezultatem jest naturalnie wyglądający i estetyczny worek mosznowy, czego skutkiem jest najczęściej lepsza kondycja psychiczna pacjenta oraz poprawa jego samooceny.

Przeciwwskazania do zabiegu

Na podstawie konsultacji lekarskiej i wyników dodatkowych badań lekarskich, lekarz chirurg decyduje o przeprowadzeniu zabiegu. Przeciwwskazaniem może być:

  • nowotwór i terapia antynowotworowa
  • niewyrównana cukrzyca
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
  • infekcje ropne w operowanej okolicy

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Zadzwoń i umów się na konsultację dotyczącą wszczepienia protezy jądra. Chirurg estetyczny doktor Zbigniew Łucki odpowie na każde Twoje pytanie dotyczące zabiegu.