Labioplastyka to zabieg, którego celem jest poprawienie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych poprzez korekcję warg sromowych mniejszych i/lub większych. Operacja ma znaczenie w ujęciu estetycznym, często medycznym oraz psychologicznym. Labioplastyka realnie i trwale poprawia wygląd warg sromowych i wpływa na poprawę komfortu życia pacjentki.
Wskazania do zabiegu
Kandydatkami do zabiegu są kobiety, które mają problem ze zbyt dużymi, nieprawidłowymi lub asymetrycznymi wargami sromowymi mniejszymi i większymi. Nieprawidłowy wygląd zewnętrznych narządów płciowych może prowadzić do obniżenia jakości życia seksualnego oraz powoduje stres związany z rozbieraniem się w miejscach publicznych takich jak basen lub sauna. Nieprawidłowa budowa warg sromowych może także powodować ból i utrudniać aktywność fizyczną.
Jak wygląda zabieg labioplastyki?
Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacja lekarską, podczas której lekarz bada pacjentkę oraz przedstawia możliwości korekcji. W czasie konsultacji pacjentka jest informowana o przebiegu operacji oraz ewentualnym ryzyku powikłań. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. W zależności od problemu, lekarz chirurg dokonuje usunięcia nadmiaru skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej, modeluje wargi sromowe i dokonuje zszycia rany szwami rozpuszczalnymi. Operacja trwa około 2 godzin. Po zabiegu pacjentka zostaje w gabinecie przez 1 dobę, o ile nie ma innych wskazań.
Efekt zabiegu
Estetyczny wygląd warg sromowych mniejszych i większych oraz poprawa jakości życia pacjentki. Ładny wygląd zewnętrznych narządów płciowych usuwa barierę psychologiczną przed kontaktami intymnymi oraz brakiem akceptacji własnych narządów płciowych. Operacja niejednokrotnie podnosi także komfort fizyczny i likwiduje ból, który spowodowany był nieprawidłowa budową warg sromowych.
Jak długo trwa rekonwalescencja?
Czas gojenia ran to około 14 dni. W tym czasie pacjentka zgłasza się na kontrole lekarskie w wyznaczonych terminach. Kąpiel jest możliwa po upłynięciu pierwszej doby od operacji. Przez pierwsze dwa tygodnie zachodzi konieczność przestrzegania bardzo dokładnej higieny intymnej kilka razy w ciągu dnia. Powrót do życia seksualnego możliwy jest po upływie około 6 tygodni i w tym czasie można ocenić już pierwsze efekty operacji. Całkowity efekt będzie widoczny po upływie około 6 miesięcy.
Ryzyko wystąpienia powikłań
Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego zawsze istnieje możliwość wystąpienia powikłań. W tym przypadku może być do krwiak, czasowa asymetria związana z przebiegiem gojenia się, czasowe zaburzenia czucia w obrębie warg sromowych oraz zakażenie rany pooperacyjnych. O wszelkim ryzyku pacjentka jest informowana podczas konsultacji.
Przeciwwskazania
Zabiegu labioplastyki nie wykonuje się w :
- niewyrównanej cukrzycy
- ciąży i w okresie karmienia piersią
- chorobie nowotworowej i terapii antynowtoworowej
- w okresie miesiączki
- przy współistnieniu infekcji bakteryjnej i grzybiczej
- w zaburzeniach krzepliwości krwi
Telefon do gabinetu:
601 932 874
O przeprowadzeniu zabiegu decyduje lekarz, po ówczesnej konsultacji z pacjentką i wykonaniu przez nią zleconych badań.