Blog

Wypadanie włosów – jak sobie radzić?

Nadmiern wypadanie włosów kojarzymy często z wstydliwym problemem. Przypadłość tego rodzaju dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów najczęściej są zaburzenia hormonalne, niedobory witamin oraz mikroelementów. Często jednak łysienie spodowane jest nieprawidłową pielegnacją. Wśród pozostałych przyczyn można wymienić stres, zaburzenia hormonalne, złą dietę, a także używki. Nadmierne i długotrwałe wypadanie włosów może wymagać specjalistycznej konsultacji lekarskiej, a także leczenia medycznego. Niezależnie od niej warto wypróbować sprawdzone i skuteczne sposoby na wypadanie włosów. Skuteczne okażą się leki, w tym te, dostępne w aptece bez recepty.

Wypadanie włosów – jak to działa?

Problem tego rodzaju dotyka w równym stopniu obydwu płci, jak również skarżą się na nieo pacjenci w każdym wieku. W warunkach fizjologicznych człowiek traci średnio 50–100 włosów w ciągu dnia. Utrata większej liczby w krótszym czasie i w znacznych ilościach powinna być skonsultowana z lekarzem specjalistą. Tylko prawidłowo zdiagnozowane nadmierne wypadanie włosów można skutecznie leczyć.

Przyczyny wypadania włosów

    • przyczyny genetyczne – występowanie łysienia androgenowego;
    • niedobory witamin, substancji mineralnych i składników odżywczych, szczególnie niekorzystnie na zdrowie włosów wpływa niedobór białka w diecie;
    • nieodpowiednia pielęgnacja włosów – przykładowo nadmierne czesanie, ściskanie w tzw. koński ogon, zbyt częste farbowanie oraz prostowanie włosów
  • niezdrowy styl życia – niewłaściwa dieta, przewlekły stres, palenie papierosów i przemęczenie.

Wypadanie włosów może być również konsewekwencją przyjmowania niektórych leków. Efekty uboczne mogą dawać preparaty z takich grup jak: tabletki antykoncepcyjne, retinoidy, leki przeciwkrzepliwe. Uporczywe łysienie występuję także po chemioterapii.

Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów?

W zależności od przyczyny łysienia lekarz może zalecić stosowanie zarówno preparatów witaminowych, jak i środków zawierających hormony. Najczęściej jednak zalecane są preparaty zawierające w swoim składzie związki hormonalnie czynne, które albo hamują działanie dihydrotestosteronu na włosy. Skuteczne okazują się również preparaty blokujące konwersję testosterony w dihydrotestosteron, zmniejszając tym samym jego ilość w organizmie. Dobrym sposobem na wypadanie włosów jest także terapia laserowa.

Powszechnie stosowane są leki na łysienie, które można dostać bez recepty. Stosowane miejscowo pobudzają porost włosów. Efekty terapii zależne są przede wszystkim od tego, czy preparat jest stosowany systematycznie. Pierwsze widoczne są po około dwóch miesiącach. Najczęściej sprzedawane są w postaci ampułek. Najlepsze wyniki osiągają ludzie młodzi, zwłaszcza z łysieniem na szczycie głowy.

Tabletki na wypadanie włosów zawierają najczęściej wyciąg ze skrzypu polnego, który wzmacnia włosy, witaminy z grupy B. Witaminy mają za zadanie regenerować komórki, a także stymulować wzrost włosów. Dodatkowo, działają również wzmacniająco, przy czym zapobiegają ich wypadaniu. Dzięki nim włosy stają się lepiej odżywione, a ich wypadanie zmniejsza się.

Jak zmniejszyć wypadanie włosów?

Skutecznym sposobem na wypadanie włosów jest stosowanie odpowiednich preparatów, mających na celu poprawę kondycji włosa i skóry głowy. Szampon na łysienie to najczęściej wybierana grupa preparatów, służących do walki z łysieniem. Na rynku znajdują się takie o właściwościach odżywczych, a także te, mające na celu zmnieszenie wypadania włosów. Dobry szampon na łysienie  powinien zawierać kompleksy witamin i aminokwasów, wyciągi z żeń-szenia, czarnej rzepy, pokrzywy, skrzypu polnego, korzenia lukrecji, chmielu, z drzewa oliwnego lub z drzewa cytrusowego.

Odżywki na wypadanie włosów występują pod wieloma postaciami. Dostępne są zarówno płynne roztwory ze specjalnym dozownikiem ułatwiającym nałożenie ich na dany obszar skóry, preparaty w postaci aerozoli do rozpylenia na skórę, różne maści, kremy i balsamy. Zawierają duże stężenie łatwo przyswajalnych witamin, aminokwasów oraz związków mineralnych. Skutecznymi sposobami na wypadanie włosów mogą być wszelkiego rodzaju maseczki, ampułki czy oleje. Można je bez problemu dostać w sklepie lub aptece, jak również zrobić w domowym zaciszu.