Blog

Jak walczyć z obgryzaniem paznokci?

Obgryzanie paznokci, to tylko z pozoru niewinny nałóg. Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która nieświadomie wkłada palce do ust i obgryza płytkę. Długotrwałe obgryzanie paznokci może nie tylko negatywnie wpłynąć na wygląd płytki paznokcia, ale także powodować inne choroby ogólnoustrojowe. Skąd bierze się chęć do obgryzania paznokci i jak zwalczyć ten nałóg?

Czym jest nawykowe obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci ma swoją fachową nazwę: onychofagia. Jest to problem dermatologiczny na tle psychologicznym. Ten nawyk najczęściej dotyczy nastolatków, ale zdarza się, że kłopot z nim mają małe dzieci. Po okresie dojrzewania, młodzi ludzie najczęściej oduczają się obgryzania paznokci, ale spora część osób z tym problemem boryka się z nim nadal w dojrzałym wieku. Za obgryzanie paznokci najczęściej odpowiada stres, lęki lub samotność. Osoba, która nałogowo obgryza paznokcie, najczęściej robi to nieświadomie.

Do czego może prowadzić nałogowe obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci wydaje się być nieestetycznym, ale niegroźnym nawykiem. Długotrwałe trwanie w złym nawyku, może jednak prowadzić do różnych wad, chorób i zaburzeń, z czego najważniejsze to:

  • uszkodzenia macierzy paznokcia oraz zmian w obrębie paznokci, skórek i opuszków palców. Efektem tego może być znacznie skrócona płytka paznokcia, trwałe pofałdowanie płytki, a nawet zapalenie szpiku kostnego opuszków.
  • wady zgryzu, deformacji szczęki oraz chorób przyzębia.
  • zakażeń na tle bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym. Powinniśmy pamiętać, że pod paznokciami i na paznokciach często znajdują się drobnoustroje, które możemy wraz z obgryzioną płytką przenieść do układu pokarmowego.

Jak widać, nie jest to błahy problem, z którym można przejść do porządku dziennego. Oprócz aspektów estetycznych, obgryzanie paznokci może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych.

Jak walczyć z obgryzaniem paznokci?

Jest kilka sposobów, dzięki którym można pomóc sobie w zwalczeniu brzydkiego nawyku. Najważniejszą sprawą jest uświadomienie sobie momentów, w których najczęściej zaczynamy „zabierać” się za swoje paznokcie. Wtedy możemy świadomie zająć ręce czymś innym. Możemy próbować walczyć z nałogiem na kilka sposobów:

1. Na początku spróbuj zawsze mieć coś w ustach: może być to guma do żucia. Ręce zajmij długopisem lub piłeczką. Staraj się to robić zawsze w sytuacji, kiedy wiesz, że Twoje ręce nie będą niczym zajęte.

2. Dobrym sposobem na pozbycie się złych nawyków, może być zastosowanie gorzkich preparatów aptecznych. Najbardziej zdeterminowanym, gorzki smak może finalnie przestać przeszkadzać, jednak jest to dobry sposób, aby zwrócić swoją uwagę w momencie kiedy palce wędrują do ust.

3. Kobiety są w tej komfortowej sytuacji, że mogą zastosować manicure np. metoda żelowa, akrylowa lub hybrydowa. Ponieważ struktura takiego paznokcia jest już całkiem inna, potrzeba obgryzania staje się znacznie mniejsza.

4. Terapia behawioralna – polega na treningu prowadzącym do zmiany złych nawyków. W przypadku większych zaburzeń o podłożu psychologicznym, można terapie połączyć z leczeniem farmakologicznym.

5. Uprawianie sportu – wysiłek fizyczny znacznie zmniejsza poziom napięcia nerwowego, dzięki czemu potrzeba obgryzania paznokci może być mniejsza. Samo uprawianie sportu może jednak nie załatwić sprawy i warto połączyć ten aspekt z nauką kontroli złych nawyków.

Obgryzanie paznokci nie pozostawia ich w dobrym stanie. Nawet jeśli uda się zwalczyć nałóg, zdarza się, że płytka paznokciowa nie wygląda najlepiej. Wtedy warto inwestować w odżywki, olejki oraz skupić się na diecie bogatej w cynk, magnez oraz witaminy z grupy B.

źródła:

http://kobieta.interia.pl/uroda/news-jak-oduczyc-sie-obgryzania-paznokci,nId,1056729

https://pieknoumyslu.com/obgryzanie-paznokci-przyczyna/