Blog

Uszy po korekcji a powrót do kształtu

Odstające lub nieforemne uszy są przyczyną kompleksów dla wielu osób. Korekcja uszu (otoplastyka) to zabieg z zakresu medycyny plastycznej, który usuwa problem, co wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego i zwiększa pewność siebie. Wszelkie zniekształcenia, asymetria czy odstawanie uszu najczęściej to cechy dziedziczne, więc nie można im zapobiec. Można natomiast poddać się zabiegowi, a uszy po korekcji nie będą się wyróżniały ani przykuwały uwagi innych osób. Efekty zabiegu zazwyczaj są stałe, nie trzeba mieć obaw, że dawne kompleksy powrócą.

Kiedy korekcja uszu jest potrzebna?

Chirurgiczną korekcję uszu wykonuje się przede wszystkim z powodów estetycznych. Potrzebują jej osoby, u których małżowina uszna nie ma standardowej budowy. Uszy mogą odstawać, a ich kształt może być zniekształcony, np. z powodu zgrubień, guzków czy zwiniętej małżowiny. Znamy również przypadki, że niektóre części ucha nie wykształciły się. Odmienny, nieestetyczny wygląd często wpływa na negatywne postrzeganie samego siebie.

Rozwiązaniem jest korekcja uszu, która poprawiając wygląd, powoduje zmiany na lepsze w postrzeganiu samego siebie. Z tego względu zabieg wykonuje się już u dzieci. Najlepszy wiek na plastykę uszu wynosi pomiędzy 7. a 14. rokiem życia. Do tego wieku uszy powinny już w znacznym stopniu się wykształcić, a także wcześniej wykonana operacja zapewnia lepsze efekty. Uszy po korekcji nabierają standardowego wyglądu, co chroni dzieci przed kąśliwymi lub prześmiewczymi komentarzami rówieśników.

Uszy po korekcji – efekty

Po wykonanej otoplastyce znacznie poprawia się wygląd uszu. W przypadku odstających małżowin usznych korekcja uszu powoduje, że bardziej przylegają one do głowy. Poprawiona może zostać także ich symetria, tak aby stopień odchylenia obu uszu był taki sam. Przed zabiegiem może zaistnieć obawa, czy uszy po korekcji mogą wrócić do pierwotnego kształtu. Plastyka uszu jest zabiegiem trwałym, jednak pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ jego postępowanie ma wpływ na finalny efekt. Trzeba liczyć się z tym, że regeneracja trwa od 2 do 6 miesięcy i dopiero po tym czasie będzie widoczny ostateczny rezultat. Aby być jak najbardziej zadowolonym z efektu estetycznego, należy nosić opaskę uciskową przez czas określony przez chirurga. W późniejszym czasie zaleca się również spanie w niej. Trzeba także uważać, aby nie odginać małżowiny usznej, co mogłoby ją uszkodzić. Najczęściej korekcja uszu nie wymaga poprawek, wykonana raz, wystarcza na stałe, ale duże znaczenie ma to, czy pacjent przestrzega czynności, które mają utrwalić efekty otoplastyki.