Blog

korekcja uszu

Korekcja uszu – fakty i mity

Każdy z nas boryka się na co dzień z niedoskonałościami we własnym wyglądzie. U jednych defekty są mniejsze i można bez problemu zamaskować je na przykład umiejętnie dobranym makijażem. U innych jednak – większe, a ich ukrycie jest niemożliwe. Odstające uszy to jedna z tych wad, które ciężko jest zakryć. Problemy wynikające z odstającego wyglądu uszu zaczynają się już w dzieciństwie, kiedy dziecko pada ofiarą niewybrednych żartów rówieśników. Nadmierne odstawanie małżowiny usznej od kości czaszki może nadawać całemu wizerunkowi prześmiewczego wyglądu, co szybko dostrzegają koledzy i koleżanki z podwórka czy ze szkoły. Sposobem na pozbycie się tego defektu jest korekcja uszu. Dowiedz się, jakimi faktami i mitami przyjdzie ci się zmierzyć przed decyzją.

Po co człowiekowi uszy?

Choć to banalne pytanie, to odpowiedź na nie jest trudniejsza niż by się wydawało. Sama część odbierająca dźwięki, czyli ucho wewnętrzne, znajduje się przecież w czaszce. Małżowina uszna, czyli to, co powszechnie nazywamy uchem, ma jednak bardzo ważną funkcję. Odpowiada ona za zbieranie dźwięków oraz gromadzenie ich oraz przekazywanie ich do ucha środkowego, a następnie do ucha wewnętrznego. Długo uważało się, że im większe uszy, tym dane zwierzę lepiej słyszy. Pogląd ten nie jest zupełnie pozbawiony podstaw – słonie czy psy, które charakteryzują się dużymi uszami, mają przecież fenomenalny słuch. Niemniej jednak obecnie uszy kojarzone są z wyglądem, a odstające uszy są często przyczyną niezadowolenia z ich wyglądu.

korekcja uszu

JAKI WYGLĄD ZALICZA SIĘ DO ODSTAJĄCEGO UCHA?

odstających uszach możemy mówić wówczas, gdy koniuszek małżowiny usznej odstaje od kości czaszki na 2 i więcej centymetrów. Oczywiście, to kwestia umowna, gdyż czasem rozmiar uszu potęguje wrażenie ich odstawiania lub – wręcz przeciwnie – odstające, a niewielkie uszy nie rzucają się aż tak w oczy. Odstające uszy to wynik niegroźnej dla życia i zdrowia wady wrodzonej, jednak może się zdarzyć, że wada skutecznie utrudni życie. Za większość przypadków odstawania uszu odpowiada nieprawidłowo lub w ogóle niewykształcona grobelka, czyli wewnętrzna krawędź, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy. Pamiętaj, że odstające ucho nie jest wyrazem choroby fizycznej czy też jakiejkolwiek niepełnosprawności. Nie grozi też rozwinięciem się różnych fizycznych chorób.

FAKTY NA TEMAT KOREKCJI USZU

Plastyka odstających uszu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów we współczesnej chirurgii plastycznej.

Korekcja uszu polega na skorygowaniu wady rozwojowej małżowiny, która odpowiada za ich odstający wygląd. Wada ta może występować po obu, ale i też tylko po jednej stronie, w różnym stopniu odkształcając małżowinę uszną – od niewielkiego odstawania górnego bieguna, aż po całkowicie płaskie uszy. W zakresie wykonywanych zabiegów pojawia się również korekcja niewytworzonych prawidłowo małżowin usznych.

Zabieg nie należy do skomplikowanych, a odsetek powikłań jest znikomy. 

Korekcję uszu można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, jednak u dzieci zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, aby nie stresować małego pacjenta. W przypadku zabiegu w znieczuleniu miejscowym stosuje się także analgosedację. Oznacza to, że pacjentom podaje się leki przeciwbólowe oraz uspokajające.

Po operacji uszy mogą znowu zacząć odstawać.

To prawda, jednak dzieje się tak niezwykle rzadko i zawsze można wykonać korektę zabiegu. Nawrót odstawania uszu może wynikać z infekcji lub uczulenia na niewchłanialne nitki, które po zabiegu utrzymują chrząstkę ucha.

korekcja uszu

MITY NA TEMAT KOREKCJI USZU

CIASNE CZAPECZKI LUB PRZYKLEJANIE USZU DO GŁOWY MOGĄ SKORYGOWAĆ ODSTAJĄCE USZY U DZIECI

Odstające uszy to cecha genetyczna, dlatego wszelkie sposoby, które nie wchodzą w skład medycznych metod radzenia sobie z problemem,  nie pomogą jej zniwelować. Operacyjną korekcję uszu można natomiast przeprowadzić u dzieci powyżej piątego roku życia. Warto jednak pamiętać, że zabieg przeprowadza się tylko u dzieci z dużą, dobrze już rozwiniętą małżowiną

PO KOREKCJI USZU PRZEZ DŁUGI CZAS NIE MOŻNA ICH MOCZYĆ

To kolejny bardzo popularny mit, ponieważ już po tygodniu po operacji można umyć głowę, a po dwóch tygodniach wolno moczyć ją na dłużej, np. pływać w basenie.

Korekta uszu zmienia rysy twarzy

Choć twarz postrzegamy całościowo, a korekta uszu sprawi, że będziemy wyglądać, korekta uszu nie sprawi, że dojdzie u nas do zmian w obrębie rysów twarzy

Korekta uszu tylko nowy trend i zupełnie niepotrzebny zabieg!

Wprost przeciwnie. Zabieg korekty uszu należy do jednych z najstarszych zabiegów w medycynie estetycznej. Odstające uszy mogą powodować bardzo duży dyskomfort psychiczny oraz znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Ich odpowiednia korekta pozwala na pozbycie się kompleksów oraz czynny udział w życiu społecznym.

korekcja uszu

Jakie choroby mogą dotknąć ucho?

Warto zaznaczyć, że ucho może być miejscem infekcji oraz urazów. Ucho pokryte jest skórą, a następnie tkanką chrzestną. Infekcje ucha szerzą się szybko oraz są bardzo bolesne. Często zdarzają się infekcje paciorkowcowe oraz te wywołane przez Pseudomonas aeruginosa. Infekcje takie są wskazaniem do pilnej hospitalizacji oraz dożylnej antybiotykoterapii. Nie ignoruj ich objawów ponieważ nieleczone mogą one prowadzić nawet do zgonu. W przypadku osób uprawiających sporty kontaktowe oraz sztuki walki może dojść do powstania krwiaka w obrębie ucha. Jeżeli do powstania takiego krwiaka dojdzie to zgłoś się z nim do lekarza. Konieczne jest bowiem jego zdrenowanie.

Korekcja uszu – jakich powikłań należy spodziewać się po zabiegu?

Zabieg korekty uszu należy do zabiegów bezpiecznych. Niemniej jednak w rzadkich przypadkach może dojść do rozwinięcia się powikłań. Powikłania możemy podzielić na wczesne oraz późne. Wczesne powikłania to na przykład krwiak, krwawienie oraz infekcje. Jeżeli zauważysz takie objawy u siebie bądź osoby, która poddała się korekcie uszu – zgłoś się do lekarza prowadzącego. Do późnych powikłań zabiegu należy nadwrażliwość w obrębie ucha oraz nadmierne bliznowacenie. Powikłania takie zdarzają się jednak rzadko.

korekcja uszu

Porozmawiaj z lekarzem na temat efektu wizualnego, którego się spodziewasz

Wiele pacjentek wstydzi się przyznać, jakiego efektu kosmetycznego spodziewa się po zabiegu. Prowadzi to często do pojawienia się nierealnych oczekiwań wobec zabiegu, a następnie niezadowolenia z efektu zabiegu. Pamiętaj, aby na wizycie przed zabiegiem jasno wyrazić swoje oczekiwania wobec zabiegu. Pozwoli to na lepsze dobranie sposobu przeprowadzenia zabiegu, a także na dokładne zrozumienie Twoich oczekiwań przez chirurga plastyka. Pamiętaj, że chirurg plastyczny nie wyśmieje Twoich oczekiwań. Na wizycie nie bój zadawać się pytań oraz jasno omawiać swoje oczekiwania wobec zabiegu a także jego efektu.

KOREKCJA USZU – PODSUMOWANIE

Korekcja uszu pozwala skutecznie pozbyć się kompleksów. Głównym wskazaniem do zabiegu są straty psychologiczne wynikające z wady małżowiny. Rezultatem zabiegu są naturalnie wyglądające uszy, przylegające do głowy. Głównym efektem operacji jest ucho jak najbardziej zbliżone do prawidłowej anatomii. Korekta uszu pozwala wielu pacjentkom i pacjentom na ponowne cieszenie się życiem oraz pozbycie się kompleksów. Jeżeli chcesz poddać się temu zabiegowi, skontaktuj się z lekarzem. Nie należy traktować tego zabiegu jako fanaberię a jako wyraz głębokiej potrzeby która wynika nierzadko z doświadczonych żartów, a nawet szykan.