
Każdy z nas boryka się na co dzień z niedoskonałościami we własnym wyglądzie. U jednych defekty są mniejsze i można bez problemu zamaskować je na przykład umiejętnie dobranym makijażem. U innych jednak – większe, a ich ukrycie jest niemożliwe. Odstające uszy to jedna z tych wad, które ciężko jest zakryć. . Problemy wynikające z odstającego wyglądu uszu zaczynają się już w dzieciństwie, kiedy dziecko pada ofiarą niewybrednych żartów rówieśników. Nadmierne odstawanie małżowiny usznej od kości czaszki może nadawać całemu wizerunkowi prześmiewczego wyglądu, co szybko dostrzegają koledzy i koleżanki z podwórka czy ze szkoły. Sposobem na pozbycie się tego defektu jest korekcja uszu. Dowiedz się, jakimi faktami i mitami przyjdzie ci się zmierzyć przed decyzją.
Jaki wygląd zalicza się do odstającego ucha?
O odstających uszach możemy mówić wówczas, gdy koniuszek małżowiny usznej odstaje od kości czaszki na 2 i więcej centymetrów. Oczywiście, to kwestia umowna, gdyż czasem rozmiar uszu potęguje wrażenie ich odstawiania lub – wręcz przeciwnie – odstające, a niewielkie uszy nie rzucają się aż tak w oczy. Odstające uszy to wynik niegroźnej dla życia i zdrowia wady wrodzonej, jednak może się zdarzyć, że wada skutecznie utrudni życie. Za większość przypadków odstawania uszu odpowiada nieprawidłowo lub w ogóle niewykształcona grobelka, czyli wewnętrzna krawędź, za którą małżowina zagina się w kierunku głowy.
Fakty na temat korekcji uszu
- Plastyka odstających uszu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów we współczesnej chirurgii plastycznej. Korekcja uszu polega na skorygowaniu wady rozwojowej małżowiny, która odpowiada za ich odstający wygląd. Wada ta może występować po obu, ale i też tylko po jednej stronie, w różnym stopniu odkształcając małżowinę uszną – od niewielkiego odstawania górnego bieguna, aż po całkowicie płaskie uszy. W zakresie wykonywanych zabiegów pojawia się również korekcja niewytworzonych prawidłowo małżowin usznych.
- Zabieg nie należy do skomplikowanych, a odsetek powikłań jest znikomy. Korekcję uszu można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, jednak u dzieci zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, aby nie stresować małego pacjenta.
- Po operacji uszy mogą znowu zacząć odstawać. To prawda, jednak dzieje się tak niezwykle rzadko i zawsze można wykonać korektę zabiegu. Nawrót odstawania uszu może wynikać z infekcji lub uczulenia na niewchłanialne nitki, które po zabiegu utrzymują chrząstkę ucha.
Mity na temat korekcji uszu
Ciasne czapeczki lub przyklejanie uszu do głowy mogą skorygować odstające uszy u dzieci
Odstające uszy to cecha genetyczna, dlatego wszelkie sposoby, które nie wchodzą w skład medycznych metod radzenia sobie z problemem, nie pomogą jej zniwelować. Operacyjną korekcję uszu można natomiast przeprowadzić u dzieci powyżej piątego roku życia. Warto jednak pamiętać, że zabieg przeprowadza się tylko u dzieci z dużą, dobrze już rozwiniętą małżowiną
2. Po korekcji uszu przez długi czas nie można ich moczyć
To kolejny bardzo popularny mit, ponieważ już po tygodniu po operacji można umyć głowę, a po dwóch tygodniach wolno moczyć ją na dłużej, np. pływać w basenie.
Podsumowanie
Korekcja uszu pozwala skutecznie pozbyć się kompleksów. Głównym wskazaniem do zabiegu są straty psychologiczne wynikające z wady małżowiny. Rezultatem zabiegu są naturalnie wyglądające uszy, przylegające do głowy. Głównym efektem operacji jest ucho jak najbardziej zbliżone do prawidłowej anatomii.