Blog

Usunięcie implantów piersiowych – kiedy?

Efekty zabiegu powiększania piersi są zwykle długo wyczekiwane przez większość kobiet, które się na niego decydują. Wszczepione pod skórę implanty oprócz tego, że powiększają biust, to jeszcze sprawiają, że piersi stają się o wiele bardziej jędrne i pełniejsze. Pacjentki jednak czasem postanawiają usunąć implanty. Czasami bywa też tak, że usunięcie implantów piersiowych jest konieczne.

Usunięcie implantów piersiowych – zmiana preferencji

Jednym z istotnych powodów, dla których kobiety decydują się na usunięcie implantów piersiowych, jest zmiana ich preferencji. W przypadku, gdy pacjentka decyduje się na wykonanie zabiegu powiększania biustu we wczesnej młodości, czasami po kilku lub kilkunastu latach jej gust oraz potrzeby mogą się zmienić. Dzięki usunięciu implantów piersiowych biust oczywiście się zmniejszy, jednak warto pamiętać, że towarzyszyć temu może utrata jędrności. Spowodowane jest to faktem, że wraz z wiekiem skóra staje się bardziej wiotka, więc usunięcie implantów najprawdopodobniej podkreśli upływ czasu. 

Usunięcie implantów piersiowych – niezadowolenie po wykonanym zabiegu

Czasami bywa tak, że pacjentka nie jest zadowolona z efektów wykonanego zabiegu. Zwykle operacyjne powiększanie piersi przynosi satysfakcjonujące efekty, a kobiety po wykonaniu zabiegu są bardzo zadowolone z wyglądu swoich piersi, jednak niewielki odsetek pacjentek woli usunąć implanty. Niektóre kobiety stwierdzają po prostu, że ich biust jest za duży lub za mały, dlatego w takich wypadkach decydują się one na usunięcie implantów piersiowych.

Usunięcie implantów piersiowych z powodu niepokojących objawów

Usunięcie implantów piersiowych może być konieczne, gdy w obrębie powiększonego biustu pacjentka zaczyna doświadczać bólu albo wyczuwa niepokojące struktury pod skórą. W takich wypadkach należy udać się do lekarza. Istnieje możliwość, że wokół implantu rozwinie się stan zapalny, a organizm – broniąc się przed nim – może powodować rozrastanie się tkanki łącznej w jego okolicach. Poza infekcją do niepokojących objawów należą przede wszystkim: pojawienie się krwiaków, zmiana kształtu piersi, pęknięcie implantu i asymetria piersi.

Jak wygląda usunięcie implantów piersiowych?

Zabieg mający na celu usunięcie implantów piersiowych nie trwa długo – zwykle około 30–60 minut. Jest on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega na wykonywaniu nacięć w miejscu blizn po poprzednim zabiegu. Po operacji skóra może być rozciągnięta. Jest to spowodowane zarówno samym implantem, jak i starzeniem się tkanki skórnej oraz utratą przez nią elastyczności.