Blog

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

W wieku nastoletnim na całym ciele pojawiają się nieestetyczne pryszcze. Te małe niedoskonałości skóry zwykle znikają, gdy się starzejemy, ale dla niektórych z nas bolesne, czerwone, czasem mogą trwać znacznie dłużej do dorosłości. Trądzik różowaty jest jednym z najczęstszych problemów skórnych u nastolatków i młodych dorosłych i powoduje u wielu znaczny stres emocjonalny. Trądzik jest spowodowany stanem zapalnym w jednostce włosowo-łojowej, miejscu, w którym znajduje się mieszek włosowy i gruczoł łojowy. Gruczoł łojowy wytwarza sebum, oleistą substancję, która smaruje skórę. Nadal nie wiemy, jak to się dzieje, ale wydaje się, że nadprodukcja sebum zatyka gruczoł łojowy, co może prowadzić do stanu zapalnego i ostatecznie infekcji bakteryjnej.

Czy trądzik różowaty jest związany z dietą?

Chociaż istnieje wiele przypuszczeń, wciąż nie możemy kategorycznie powiedzieć, że określone pokarmy powodują trądzik. Niektóre badania wykazują związek między trądzikiem a dietami o wysokim obciążeniu glikemicznym, które obejmują dużo cukru, napoje gazowane, soki, biały chleb, makaron i mocno przetworzone płatki zbożowe. Małe badania wykazały mniej trądziku, gdy ludzie jedzą dietę o niskim obciążeniu glikemicznym lub dietę z dużą ilością pełnych pokarmów, bogatych w owoce i warzywa oraz o niskiej zawartości przetworzonych i wyrafinowanych produktów. Istnieją również badania łączące spożycie mleka i trądzik. Dowody są wciąż słabe i żadne z tych badań nie wskazuje wyraźnej przyczyny i skutku, tylko związek. Jest jednak interesujące, że prozapalna i przetworzona dieta wiąże się z większą ilością trądziku. To kolejny powód, aby jeść więcej owoców i warzyw i unikać przetworzonej żywności bogatej w cukier i mąkę.

Leczenie trądziku różowatego

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku jest ustalenie, jak poważny jest problem. Ciężkie przypadki powinny być obsługiwane w gabinecie lekarskim. Możesz radzić sobie z większością łagodnych przypadków za pomocą prostych rekomendacji i produktów dostępnych bez recepty. Przedstawiamy skuteczne sposoby na leczenie trądziku różowatego:

Ogranicz mycie skóry do dwóch razy dziennie.

Użyj delikatnych środków czyszczących dla wrażliwej skóry.

Pamiętaj, że podrażnienie skóry jest powszechne nawet w przypadku leczenia bez recepty. Podrażnienie jest najgorsze około dwóch tygodni leczenia. Po kilku miesiącach podrażnienia i ciemne obszary w końcu znikają.

Bezzapachowy krem ​​nawilżający nałożony na lek może zmniejszyć podrażnienie.

Używanie kremów przeciwsłonecznych jest dobrym pomysłem dla osób, które mają ciemne cery po zabiegu. Filtr przeciwsłoneczny może zapobiec dalszemu przyciemnieniu.

Trądzik różowaty: podsumowanie

Pamiętaj, że w cięższych przypadkach warto jest wybrać się do specjalisty, a także skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką jest zdecydowanie się na zabieg. Wszystkie swoje wątpliwości skonsultuj z lekarzem.