Blog

Sposoby na rozszerzone pory

Rozszerzone pory to przypadłość, która może dotknąć każdego, niezależnie od typu cery. Najczęściej posiadają je osoby o cerze tłustej, bądź mieszanej, a ich występowanie w dużej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Rozszerzone pory to nic innego, jak nadmiernie rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, które często pojawiają się jako pozostałość po występującym trądziku młodzieńczym. Przedstawiamy skuteczne sposoby na rozszerzone pory, które pozwolą raz na zawsze rozstać się z nieestetycznymi, czarnymi kropkami na skórze.

Rozszerzone pory – jak powstają?

Rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju. Gdy skóra wykazuje tendencję do przetłuszczania się, ujścia gruczołów łojowych są blokowane przez sebum, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia. Zalegająca wydzielina rozpycha kanaliki gruczołów łojowych, czego konsekwencją są poszerzone pory, które sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną i poszarzałą.

Sposoby na rozszerzone pory

Zmniejszenie widoczności porów jest nie lada wyzwaniem. W celu uporania się z tym defektem kosmetycznym trzeba działać wielokierunkowo, dlatego w walce z rozszerzonymi porami należy stosować zarówno zabiegi oczyszczające, złuszczające jak i ujędrniające skórę. Z pomocą przyjdą nam kosmetyczne sposoby na rozszerzone pory, które opierają się na zastosowaniu odpowiedniego oczyszczenia i doskonałej pielęgnacji.

Rozszerzone pory – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli posiadasz rozszerzone pory, to z pewnością warto unikać:

 • opalania w solarium i na słońcu bez zabezpieczenia filtrami UV,
 • nadmiernego rozgrzewania twarzy (np. parówki na twarz, sauna)
 • nadmiernej ilości makijażu, szczególnie stosowania pudru sypkiego bez wcześniejszego nałożenia podkładu
 • stosowania kosmetyków rozświetlających w miejscach z rozszerzonymi porami,
 • kosmetyków ze składnikami, które zatykają pory,
 • kosmetyków niedostosowanych do twojego typu cery,
 • przesuszania i ciągłego matowienia skóry,
 • zabiegów oczyszczania manualnego.

Sposoby na rozszerzone pory – zabiegi

W ofercie gabinetów kosmetycznych można znaleźć zabiegi, które pomogą w pielęgnacji skóry skłonnej do przetłuszczania się, z niedoskonałościami i z problemem rozszerzonych porów. Zadaniem tych zabiegów jest przede wszystkim dogłębne oczyszczenie skóry, złuszczenie martwych komórek naskórka, zwężenie porów oraz likwidacja zaskórników. Należą do nich:

 • mikrodermabrazja,
 • peeling kawitacyjny,
 • peeling laserowy,
 • peelingi chemiczne.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja leczy większość dolegliwości skórnych, dając widoczny efekt już po pierwszej wizycie, jednocześnie jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem kosmetycznym odpowiednim dla każdego rodzaju skóry. Skutecznie radzi sobie z rozszerzonymi porami, ścierają kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu stymuluje produkcję nowych komórek, które zastępują te usuwane mechanicznie. Po zabiegu zwiększa się synteza kolagenu i elastyny, a naskórek jest pogrubiony. Zmiany zachodzą także w skórze właściwej, ponieważ kuracja polepsza krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza usuwanie toksyn.

Peelingi chemiczne

Regularne złuszczanie naskórka wyraźnie wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt i poprawia jędrność, a także zmniejsza widoczność rozszerzonych porów. Peelingi chemiczne z zastosowaniem kwasów wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej mają kilkunastokrotne silniejsze działanie niż domowe zabiegi z kosmetykiem kupionym w drogerii czy aptece. Uważa je się za jeden z najbardziej skutecznych sposobów na rozszerzone pory.

Peeling kawitacyjny

Kawitacja ultradźwiękowa ma na celu dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Zabieg ten różni się od innych peelingów, ponieważ bazuje na falach ultradźwiękowych. Dostają się one do wnętrza skóry i tam ją oczyszczają, to dlatego kawitacja jest tak skuteczna i dobroczynna. Peeling kawitacyjny polecany jest osobom walczącym z trądzikiem, posiadającym tłustą lub mieszaną cerę, a także osobom z rozszerzonymi porami.

Podsumowanie

Niezbędnym sposobem na rozszerzone pory jest prawidłowa pielęgnacja cery. W porach mogą się gromadzić zanieczyszczenia, złuszczony naskórek i nadmiar łoju produkowanego przez gruczoły łojowe, co z kolei prowadzi do  powstawania się zaskórników, które blokują ujścia porów. Ważne jest zatem, aby stosować odpowiednie kosmetyki ścierające, przeznaczone do określonego typu cery.