Blog

Skuteczne sposoby na usuwanie rozstępów

Rozstępy to kłopotliwy problem, który dotyczy nawet 90% kobiet. Pojawiają się w różnych miejscach ciala i niełatwo je usunąć. Rozstępy to poprzeczne pręgi, które pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach, czy pośladkach. Problem obejmuje często osoby, których waga uległa szybkiemu wzrostowi. Szczególnie narażone na ich powstawanie są kobiety ciężarne. Usuwanie rozstępów nie należy do najłatwiejszych. Przygotowaliśmy listę skutecznych sposobów na rozstępy, dzięki którym każdy pozbędzie się nieestetycznie wyglądających prążków.

Jak powstają rozstępy?

W początkowej fazie rozwoju rozstępy przybierają sinoczerwony kolor. Zmiany są wówczas wypukłe i nabrzmiałe. Po około 6 miesiącach rozstępy zmieniają barwę na perłowobiałą i stają się delikatnie zapadnięte. Dużą rolę w powstawaniu rozstępów odgrywa układ hormonalny. od wpływem między innymi  zmian hormonalnych dysfunkcji mogą ulegać fibroblasty – komórki odpowiedzialne za produkcję elastyny i włókien kolagenowych. W związku z tym dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności skóry. Kruche włókna kolagenowe zrywają się i na skórze powstają mało estetyczne wrzecionowate pasma, zwane rozstępami. Rozstępy powstają także na skutek dużego wahania wagi – przytycie w krótkim czasie może wywołać charakterystyczne mikropęknięcia skóry, które same nie znikną nawet wtedy, gdy uda nam się pozbyć kilku nadprogramowych kilogramów.

Sposoby na rozstępy

Jak pozbyć się rozstępów? W przypadku wielu kobiet rozstępy, które powstały podczas ciąży, pozostają na całe życie. Dlatego też o zapobieganie rozstępom należy zadbać nie tylko po porodzie, ale już w trakcie samej ciąży, gdy widzimy, że brzuch stopniowo się powiększa. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli skóra posiada odpowiednią ilość wody, jest bardziej elastyczna i może bardziej się rozciągać, a przez to jest mniej narażona na pęknięcia. Usuwanie rozstępów zaczyna się także od stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych, mających za zadanie im zapobiegać. Kosmetyki te powinny mieć w swoim składzie witaminę E i wyciągi z roślin, przede wszystkim roślin morskich. Działanie preparatów zapobiegających rozstępom należy wzmocnić masażem.

Usuwanie rozstępów – skuteczne metody

Zabiegi medycyny estetycznej uznaje się za najskuteczniejszą metodę w walce z rozstępami. Nowoczesne zabiegi z powodzeniem mogą redukować, a nawet całkowicie likwidować rozstępy w fazie zanikania. Do najskuteczniejszych sposobów na rozstępy można zaliczyć laserowe usuwanie rozstępów, karboksyterapia i mezoterapia.

Laserowe usuwanie rozstępów

Podczas zabiegu zmienione tkanki są uszkadzane laserem o określonej długości fali. Skóra poddana zabiegowi szybko zaczyna się goić. W miejscu usuniętych rozstępów tworzą się nowe warstwy zdrowego naskórka. Tuż po zabiegu na skórze mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla poparzeń: zaczerwienienie, pieczenie, pęcherze. Utrzymują się one zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Aby uzyskać lepszy efekt, zaleca się przeprowadzenie 4-6 sesji zabiegowych.

Karboksyterapia

Zabieg polega na wstrzykiwaniu pod skórę czystego dwutlenku węgla. Dzięki temu poszerzają się okoliczne naczynia krwionośne, zwiększa się przepływ tlenu i krwi, a fibroplasty są stymulowane do produkcji kolagenu. Dzięki poprawie ukrwienia, rozstępy zostają przyciemnione do naturalnego odcienia skóry. Usuwanie rozstępów tą metodą również obejmuje kilka zabiegów.

Mezoterapia

Celem zabiegu jest pobudzenie skóry do głębokiej regeneracji, w efekcie, czego powstają nowe komórki oraz nowy kolagen. Regularna kuracja pozwala uzyskać zdrową, jędrną i pozbawioną rozstępów skórę. Zawarty w preparacie kwas hialuronowy nawilża, odbudowuje i zmniejsza szerokość uszkodzeń skóry. Mezoterapia ta jest bezbolesna, w pełni bezpieczna dla organizmu, a także wyjątkowo skuteczna.

Podsumowanie

Usuwanie rozstępów jest możliwe, a biorąc pod uwagę nowoczesne metody – również skuteczne. Warto jednak pamiętać, że ostateczny efekt uzależniony jest od fazy, w jakiej znajdują się rozstępy oraz rozległości zmian.