Blog

Naturalne sposoby na rozstępy

Rozstępy bywają zmorą wielu kobiet. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, podczas ciąży czy w wyniku znacznego wzrostu lub utraty kilogramów. Nie każda kobieta ma rozstępy, jednak te z nas, które mają tendencję do ich powstawania, najczęściej borykają się z nimi już od czasów nastoletnich. Rozstępów można się pozbyć. Jest to dużo łatwiejsze wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze świeże. A co ze zmianami, które tkwią na naszym ciele od lat? Czy profesjonalne zabiegi są jedynym ratunkiem, czy też może choć trochę pomóc pielęgnacja naturalnymi preparatami?

Czym są rozstępy?

Są to podłużne pręgi na skórze, które powstają w wyniku rozerwania włókien kolagenowych. Najczęściej pojawiają się w czasie dojrzewania (gwałtowny wzrost), przy szybkim nabieraniu masy mięśniowej lub masy ciała, podczas ciąży i laktacji. Nie każdy człowiek, który np. gwałtownie przybrał na wadze musi mieć rozstępy. Skłonność do ich powstawania najczęściej mamy zapisaną w genach. Na początku rozstępy mają kolor czerwony, brunatny a nawet fioletowy. Z czasem rozstępy bledną i stają się mniej widoczne.

Czy rozstępy można skutecznie usunąć?

Nie oszukujmy się. Przy rozległych rozstępach na brzuchu, piersiach czy pośladkach, stosowanie domowych lub drogeryjnych sposobów nie pomoże w całkowitym pozbyciu się problemu. Może natomiast znacznie poprawić stan skóry, a tym samym sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne. Obecnie, możemy skorzystać z wielu skutecznych zabiegów, które sprawiają, że rozstępy znikają lub są zdecydowanie mniej widoczne. Do popularnych metod walki z rozstępami zaliczamy laser frakcyjny, mezoterapię oraz zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Nie każdy jednak, chce od razu decydować się na tego rodzaju zabiegi. Z pomocą może przyjść natura. Jakie składniki roślinne warto zastosowań na poprawę wyglądu rozstępów, zanim zdecydujemy się na bardziej inwazyjne leczenie?

Aloes

To jeden z najpowszechniej stosowanych, roślinnych składników w kosmetykach. Żel z aloesu można także swobodnie stosować bezpośrednio na skórę. Ma właściwości nawilżające, kojące, ale też rozjaśniające. Regularne stosowanie żelu z aloesu na rozstępy rozjaśni je i sprawi, że skórą będzie sprężysta.

Witaminy A,C, E

Te trzy witaminy często nazywane są witaminami młodości. Witamina A wspomaga namnażanie nowych komórek, natomiast witaminy C i E stymulują organizm do produkcji kolagenu. Warto nie tylko przyjmować te witaminy w pożywieniu, ale także stosować kosmetyki z ich zawartością. Dobrym pomysłem może być bezpośrednie stosowanie na skórę witaminy C w kroplach z dodatkiem witaminy E w kapsułkach oraz maści z witaminą A. Dzięki dostarczaniu bezpośrednio skórze tych witamin, stan skóry i widoczność rozstępów może znacznie się poprawić.

Masło kakaowe

Wiele kobiet walczących z rozstępami chwali sobie kosmetyki na bazie masła kakaowego. Przede wszystkim, bardzo uelastycznia skórę, a dzięki temu rozstępy są zdecydowanie mniej widoczne. Warto tutaj stosować naturalne masło kakaowe lub kosmetyki z dużą zawartością tego naturalnego tłuszczu. Ta naturalna substancja dobrze sprawdza się także w celu zapobiegania powstawaniu rozstępów np. podczas ciąży.

Sok z cytryny

Cytryna ma właściwości złuszczające i rozjaśniające. Dodatkowo bogata jest w witaminy C i kwasy tłuszczowe. Aby uzyskać znaczną poprawę wyglądu skóry, wystarczy regularnie smarować zmienione miejsca sokiem z cytryny (sok można także wmasować) i spłukać po 10 minutach. Po kilkunastodniowej kuracji, stan skóry znacznie się poprawia a rozstępy są mniej widoczne.

Podobne wpisy