Blog

W jak witaminy – siła młodości w witaminach C, A i E

Młody wygląd zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich, takie jak geny nie mamy żadnego wpływu, jednak w sporej części, dzięki swoim dobrym nawykom, możemy wpłynąć na stan skóry i przez długi czas utrzymywać ją w dobrej formie. Witaminy przyjmujemy głównie w pożywieniu, jednak coraz częściej są one składnikiem kosmetyków. Dostępne dziś kremy zawierają spora dawkę witamin, które widocznie mogą poprawić wygląd skóry. Witaminy te, zwane też witaminami młodości mają istotny wpływ na dobry stan i wygląd skóry. Które z nich odgrywają kluczową rolę w codziennej pielęgnacji i jak je stosować?

Witamina C – nie tylko na przeziębienia

Przez lata łykaliśmy witaminę C w tabletkach, kiedy tylko zaczynaliśmy odczuwać pierwsze objawy przeziębienia. I słusznie,bo witamina C znacznie wpływa na odporność i pozwala organizmowi łagodniej przejść przez chorobę. Ale to nie jedyna zaleta tej witaminy. Jest ona niezbędna dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Przede wszystkim, witamina C wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu chroni mózg przed chorobami neurologicznymi i organizm przed nowotworami. Ma dobry wpływ na skórę, bo likwiduje wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się skóry. Witamina C powinna być przyjmowana wraz z pożywieniem. Jej źródłem są m.in. czarne porzeczki, natka pietruszki, pomidory, cytrusy, kapusta, papryka a nawet… ziemniaki. Aby jednak odczuć pozytywne skutki płynące z wpływu witaminy C na młody wygląd, należy zastosować ją bezpośrednio skórę. Możesz ją kupić w aptece w formie kropel lub użyć gotowego kremu lub serum z jej zawartością. Witamina C ma doskonałe właściwości rozjaśniające. Wpływa także na produkcję kolagenu. Można ją stosować codziennie, tuż przed nałożeniem kremu z filtrem. Już kilka aplikacji wystarczy, aby skóra była jaśniejsza, bardziej świetlista i wypoczęta.

Witamina A

Witamina A oraz jej pochodne, to w ostatnich latach bardzo doceniany składnik w przemyśle kosmetycznym. Retinol czyli pierwotna forma witaminy A, wykorzystywany w kremach dobrze działa na wygładzenie drobnych zmarszczek, a także świetnie sprawdza się przy cerze trądzikowej. Kosmetyki z zawartością retinolu mogą być dobrym rozwiązaniem dla kobiet po trzydziestym roku życia, które wciąż borykają się z problemem trądziku a jednocześnie powinny dbać o odpowiedni poziom nawilżenia i złuszczanie. Witamina A dobrze sobie radzi także ze skutkami ekspozycji skóry na słońce. Zwykła maść apteczna z zawartością witaminy A efektywnie i szybko poradzi sobie z przesuszoną skóra na łokciach lub piętach. Nie powinniśmy zapominać o wprowadzaniu do codziennej diety produktów z witaminą A. Znajdziecie ją m.in. w marchewce, jajkach, maśle lub szpinaku. Niedobory witaminy A bardzo szybko widoczne są właśnie na skórze w postaci łuszczycy, bardzo suchej skóry lub zaostrzenia zmian trądzikowych.

Witamina E

Witamina E to kolejna „witamina młodości” powszechnie stosowana w kosmetologii. Naturalnie występuje w naskórku, jednak niszczy ją ekspozycja skóry na słońce. Latem zaleca się spożywanie większej ilości produktów z zawartością witaminy E lub suplementację. Skóra skorzysta na witaminie E podwójnie, jeśli zastosujesz ją także bezpośrednio na skórę. Możesz kupić ją w formie kropel, kapsułek lub w postaci gotowych kremów drogeryjnych lub aptecznych. Witamina E ma wpływ na nawilżenie skóry. Rozjaśnia ją i wygładza oraz walczy z wolnymi rodnikami przez co opóźnia procesy starzenia się. Przyjmowanie witaminy E jest równie ważne w diecie. Dostarczysz ją organizmowi wprowadzając do diety olej słonecznikowy, orzechy, ryby, masło, warzywa takie jak brokuły, papryka i pietruszka.