Blog

Rozszerzone pory – naturalne sposoby

Rozszerzone pory możemy zauważyć na skórze jako charakterystyczne wgłębienia. Są to rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Jest to bardzo naturalne i normalne zjawisko, ponieważ pory pełnią ważną funkcję w naszym organizmie: odpowiadają za termoregulację i wydalanie toksyn. Bywają jednak sytuacje gdy pory zaczynają się powiększać. Mają na to wpływ głównie: geny, trądzik, nadmiar sebum oraz brak prawidłowej higieny.

Do innych przyczyn powstawania rozszerzonych porów można zaliczyć naturalny proces starzenia się skóry oraz nadmierną ekspozycję na słońce. W drugim przypadku za pojawienie się widocznych zagłębień odpowiada utrata elastyny i kolagenu w skórze, będąca skutkiem szkodliwego działania promieni UV.

Skłonności cery do rozszerzonych porów

Skłonność do rozszerzonych porów mają przede wszystkim osoby posiadające cerę  tłustą, mieszaną i trądzikową. Gruczoły łojowe przy takiej cerze wykazują nadmierną aktywność. Nadprodukcja łoju oraz zlepek kurzu, resztek kosmetyków i złuszczonych komórek naskórka odkłada się w porach i tworzy tzw. zaskórniki. Rozszerzają one kanaliki gruczołów łojowych.

Brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji wpływa na rozszerzone pory

Rozszerzone pory w zdecydowanej większości wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji oraz higieny naszej skóry.Używanie kosmetyków nieprzystosowanych do naszego typu cery ma katastrofalny wpływ na kondycję skóry, powiększa łojotok, potliwość i w efekcie powoduje  rozszerzenie porów.

Pamiętaj, by zawsze dobierać kosmetyki do aktualnych potrzeb Twojej skóry. Jeśli Twoja cera   jest mocniej nawilżona, bądź tłusta z natury, pielęgnacja jej powinna być lżejsza.Widoczność porów zwiększa nieprawidłowo wykonany demakijaż twarzy, który powoduje, że w ujściach gruczołów gromadzą się zanieczyszczenia, różnego rodzaju bakterie i produkty przemiany materii.

Wpływ aktywności fizycznej na cerę

Dobra kondycja ciała  i wygląd naszej cery są ze sobą mocno związane. Skóra czerpie wiele dobrego z aktywności fizycznej. Pot to jeden z mniej przyjemnych rezultatów aktywności. Przynosi on mimo to również wiele dobrego. Pot składa się w 98% z wody, dodatkowa zawiera mocznik oraz kwas mlekowy. Wymienione substancje stosowane są w kosmetykach, które mają wpływ na odpowiednie nawilżenie skóry. Poza tym wraz z wydzielaniem potu ciało pozbywa się również toksyn i innych szkodliwych substancji. Jest to sposób na uzyskanie czystej i pięknej cery.  Po treningu należy  oczyścić całe ciało z potu i zanieczyszczeń.

Naturalne sposoby na rozszerzone pory

Istnieje wiele możliwości na poradzenie  sobie z rozszerzonymi porami. Jednymi z nich są naturalne sposoby pielęgnacji skóry, do których należą:  

  • maseczki na twarz,
  • peelingi,
  • domowe toniki.

Maseczki na twarz

Samodzielne wykonanie maseczki na twarz jest niebywale proste i przyjemne. W zamykaniu porów mogą pomóc nam maseczki: ogórkowo-jogurtowa, brzoskwiniowa, z białka i cytryny, pomidorowa, miodowo-bananowa, czy z papai.

Maseczka z białka i cytryny. Zwęża pory i nadaje zdrowy blask cerze. Do jej wykonania potrzebne jest jedno białko kurzego jaja oraz kilka wacików kosmetycznych nasączonych sokiem z cytryny.Białko trzeba roztrzepać widelcem, a następnie nałożyć na skórę i poczekać aż wyschnie. Następnie na twarz połóż  waciki z sokiem z cytryny. Pozostaw na chwilę i zmyj nimi białko. Taka maska świetnie i momentalnie zwęża pory, odświeża i rozświetla cerę.

Rozszerzone pory: peelingi

Kolejnym naturalnym sposobem na rozszerzone pory, jest peeling. Jednym z najpopularniejszych jest wykonany z miodu i cukru.

W celu przygotowania takiego peelingu trzeba wymieszać  łyżkę miodu z łyżką brązowego cukru i  z niewielką ilością soku z cytryny. Przed wykonaniem zabiegu koniecznie  zwilż twarz wodą. Następnie masuj miejsca dotknięte rozszerzonymi porami przez 3 do 5 minut. Potem zmyj twarz ciepłą wodą. Dobrym wymiennikiem takiego peelingu jest zielona herbata z cukrem zamiast miodu. 

Domowe toniki

Napar z szałwii to wyjątkowo dobry tonik do cery, która boryka się z rozszerzonymi  porami. Szałwia działa ściągająco i antyseptycznie. Do prawidłowego wykonania toniku potrzebna jest łyżka suszonych liści szałwii, którą zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na ok. 15 minut. Po tym czasie przemywamy twarz wacikiem nasączonym przyrządzonym naparem.