Blog

Rewizyjna korekcja nosa – wskazania

Od wielu lat popularność zabiegów korekcji nosa zdaje się nie słabnąć. Pacjenci i pacjentki decydują się na zabieg nie tylko ze względów estetycznych, ale również przez wskazania medyczne. Rihnoplastyka może pomóc całkowicie odmienić wygląd twarzy, wymodelować kształt nosa na korzystniejszy, a także ułatwić oddychanie. Pomimo profesjonalnej opieki, czasami trzeba dokonać ponownej operacji wtórnej. W artykule przybliżymy dokładniej ten temat i wyjaśnimy, kiedy trzeba poddać się rewizyjnej korekcie nosa

Przebieg rewizyjnej korekcji nosa – na czym polega?

Strukturę nosa tworzą zarówno elementy chrzęstne, jak i kostne, a połączone są błoną włóknistą. To oczywiście bardzo przybliżony opis, ponieważ zabiegi modelowania kształtu nosa wymagają ogromnej precyzji i wiedzy z zakresu anatomii. Nowoczesna chirurgia plastyczna może z powodzeniem pomóc zmienić wygląd czubka nosa (zneutralizować efekt zadartego lub opadającego czubka), zwęzić lub poszerzyć rozstawienie nozdrzy, wyprostować lub dostosować kształt nosa, a także naprawić krzywą przegrodę nosową.

To tylko niektóre z możliwości, jakie oferuje współcześnie lekarz medycyny estetycznej. Nos jest niezwykle złożoną i delikatną strukturą, dlatego istnieje szereg wskazań pooperacyjnych, które ułatwiają rekonwalescencję. Niestety, czasami ze względu na niezadowalający efekt lub występujące powikłania należy wykonać rewizyjną korekcję nosa. To powtórny zabieg, podczas którego chirurg ponownie ingeruje w struktury chrzęstne oraz szkieletowe, nadając tkankom ostateczny, poprawiony kształt. 

Rewizyjna korekcja nosa – wskazania do zabiegu

Jeżeli pacjent stwierdzi, że potrzebuje ponownej korekcji nosa, warto poszukać specjalisty, który ma doświadczenie w operacjach rewizyjnych. Taki zabieg wiąże się z większym obciążenie i wymaga większej precyzji, ponieważ ponownie ingeruje w zmieniane już wcześniej tkanki. Do najczęstszych błędów, do jakich dochodzi podczas rewizyjnej korekcji nosa, należy usunięcie zbyt dużej ilości tkanek budujących nos lub skrócenie przegrody nosowej, co bezpośrednio przekłada się na wygląd i profil nosa. Z tego powodu należy konsultować się jedynie z renomowanymi klinikami medycyny estetycznej, w której przyjmują doświadczeni lekarze. Warto pamiętać, że rewizyjna korekcja nosa trwa kilkukrotnie dłużej, niż pierwszy zabieg. W związku z tym należy przygotować się także na wyższe koszta. Pomimo tego, dobrze skonsultować się z chirurgiem plastycznym, który doradzi optymalne rozwiązanie. Przy drobnych defektach sprawdza się czasem ostrzykiwanie zapadniętego miejsca kwasem hialuronowym, bez większej ingerencji operacyjnej w strukturę nosa.