Blog

Rekonstrukcja piersi – komórki macierzyste

Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem własnego tłuszczu to idealne rozwiązanie dla kobiet, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą poddać się tradycyjnej operacji plastycznej. Jest to również alternatywa dla tych pań, które nie chcą decydować się na wszczepienie implantów piersiowych. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, tkankę tłuszczową wzbogaca się komórkami macierzystymi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej.

Kiedy wskazana jest rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Najczęstszymi wskazaniami do rekonstrukcji piersi są: brak piersi wskutek  amputacji wymuszonej chorobą nowotworową, niedorozwój piersi wywołany chorobą, czy zniekształcenia piersi. Rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem jest zaś rekomendowana tym kobietom, które nie chcą lub nie mogą wszczepić silikonowego implantu. Takie rozwiązanie nie jest przykładowo możliwe, gdy wskutek leczenia doszło do zwłóknienia i zaniku tkanki podskórnej, lub gdy konieczne było usunięcie mięśnia piersiowego.

Przebieg zabiegu

Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjentki, która stanowi cenne źródło komórek macierzystych, wymaga przeprowadzenia kilku przeszczepów. Jeżeli rekonstruowana jest jedna pierś, wówczas konieczna może okazać się także korekta plastyczna drugiej, celem nadania im podobnego kształtu.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Trwa on średnio od 1,5 do 3 godzin. Rekonstrukcja piersi rozpoczyna się od pobrania tkanki tłuszczowej z określonej części ciała (na przykład z ud lub pośladków). Następnie należy przygotować ją do przeszczepu – na tym etapie można wzbogacić ją komórkami macierzystymi. Odpowiednio przystosowaną tkankę implantuje się potem w miejsce brakującej piersi.

Korzyści i przeciwwskazania

Dzięki rekonstrukcji piersi własną tkanką tłuszczową możliwe jest nie tylko odtworzenie utraconej piersi, ale i poprawienie kształtu sylwetki. Natomiast przeszczepione komórki macierzyste zawarte w tłuszczu odżywiają skórę i sprzyjają jej regenerację, co ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet po chemio lub radioterapii. Co ważne, tłuszcz wzbogacony komórkami macierzystymi, znacznie zwiększa szanse na to, że przeszczep się przyjmie.

Wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej, wzbogaconej komórkami macierzystymi, to szansa dla kobiet po mastektomii na naturalne i bezpieczne odzyskanie piersi, a jednocześnie nabranie pewności siebie. Rekonstrukcja piersi nie może być przeprowadzona w trakcie przyjmowania przez pacjentkę leków rozrzedzających krew. Nie zaleca się też przeprowadzania zabiegu bezpośrednio przed miesiączką.