Blog

Rekonstrukcja brodawki sutkowej – co to za zabieg?

Rekonstrukcja brodawki sutkowej polega na odtworzeniu brodawki oraz jej otoczki u kobiet, które poddały się zabiegowi mastektomii. Piersi są symbolem kobiecości, więc ich utrata może przyczyniać się do gorszego samopoczucia psychicznego u kobiet, które ze względów zdrowotnych musiały zdecydować się na usunięcie biustu. Plastyka piersi oraz rekonstrukcja sutka wykonywane są przede wszystkim ze względów estetycznych, dla odbudowania pewności siebie pacjentek.

Rekonstrukcja brodawki sutkowej – jak przebiega zabieg?

Pacjentki mające za sobą mastektomię i planujące plastykę piersi powinny zdawać sobie sprawę z długości tego procesu. Rekonstrukcja brodawki sutkowej jest ostatnim etapem w odbudowie kobiecego biustu. Wykonuje się ją po całkowitym wygojeniu i ustabilizowaniu rekonstrukcji piersi, czyli najwcześniej trzy miesiące po takim zabiegu. Rekonstrukcja sutka może zostać zrealizowana na różne sposoby. Popularna metoda to przeszczep pobrany z drugiej, nienaruszonej brodawki.

Ten sposób rekonstrukcji brodawki sutkowej polega na odcięciu części wysokości zdrowej brodawki i wszyciu jej w skórę piersi po rekonstrukcji.  W tej metodzie chirurdzy wykorzystują także fragmenty skóry z innych części ciała, np. zza ucha, z płatka ucha, wewnętrznej strony ud lub z warg sromowych. Kiedy nie można pobrać tkanki z drugiej piersi, stosuje się miejscową plastykę płatkową. Polega ona na utworzeniu wzniesienia z przylegającej skóry.

Rekonstrukcja otoczki następuje w późniejszym czasie, polega na przeszczepieniu ciemniejszej skóry z pachwiny lub na wykonaniu tatuażu medycznego, kolorem zbliżonego do barwy otoczki zdrowej piersi. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, konieczne jest założenie szwów i stosowanie opatrunków.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Rekonstrukcja brodawki sutkowej wykonywana jest u kobiet po mastektomii, w jednej lub w obu piersiach. Dotyczy również kobiet po operacji powiększeniu lub zmniejszenia piersi. Przeciwwskazania to m.in. świeża rana, zbyt krótki czas od zakończenia leczenia, przeciwwskazania do wykonania tatuażu permanentnego. Celem rekonstrukcji brodawki sutkowej jest przywrócenie naturalnego wyglądu piersi, dzięki czemu pacjentki mogą czuć się kobieco.

Zalecenia w okresie rekonwalescencji

Po zabiegu rekonstrukcji brodawki sutkowej mogą wystąpić dolegliwości bólowe oraz opuchlizna. Warto pamiętać, że są one przemijające i niezbyt intensywne. Nie powinno się moczyć operowanej piersi, a także warto unikać gwałtownych ruchów ręką ze strony poddanej zabiegowi. Pamiętaj również, że rekonstruowana brodawka sutkowa może nie reagować tak samo na bodźce, jak wcześniej.