Blog

Popularność powiększania piersi

Obecnie już nikogo nie dziwi poprawianie urody zabiegami lub operacjami z zakresu medycyny estetycznej. Co roku coraz więcej osób decyduje się skorzystać z chirurgii plastycznej, a wśród najczęściej wykonywanych przez lekarzy operacji znajduje się plastyka piersi. To zabieg w znaczny sposób wpływający na kondycję fizyczną (rekonwalescencja po wszczepieniu implantów trwa kilka tygodni). Poddaje się mu jednak wiele kobiet, zwłaszcza tych będących w wieku młodym i średnim, a popularność powiększania piersi wciąż rośnie. 

Popularność powiększania piersi wśród kobiet

Z danych zebranych przez International Society of Aesthetic Plastic Surgery wynika, że plastyka piersi skutkująca ich powiększeniem jest najpopularniejszym rodzajem operacji plastycznej na świecie. W roku 2018 na całym świecie wykonano ponad 1,8 mln operacji powiększających biust. Liczba ta rośnie z roku na rok. Popularność powiększania piersi jest największa wśród kobiet w grupie wiekowej 19–34 lata (53,9%) oraz 35–50 lat (35%). Najwięcej tego rodzaj korekty wyglądu wykonuje się w Stanach Zjednoczonych. Brakuje dokładnych statystyk obejmujących Polskę, lecz nieoficjalne szacunki mówią o 7 tys. Polek rocznie powiększających biust.

Dlaczego kobiety powiększają piersi?

Damskie piersi uznawane się za symbol kobiecości i atrybut każdej kobiety. Ich zbyt mały rozmiar lub asymetria może być powodem kompleksów i braku pewności siebie. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, a dokładniej plastyka piersi. Jak wynika ze statystyk, popularność powiększania piersi jest największa wśród młodych kobiet. Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że główną przyczyną poddania się operacji powiększenia biustu, jest niezadowolenie z ich rozmiaru lub kształtu. Mógł się on zmienić np. na skutek karmienia dziecka piersią. Inne powody to m.in. niesymetryczne lub zbyt duże piersi, które mogą obciążać kręgosłup i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Także kobiety, które z powodów zdrowotnych poddały się mastektomii, chcą odzyskać dawne kształty, dlatego podejmują decyzję o rekonstrukcji jednej lub obu piersi.