Blog

Popularne defekty nosa i ich korekcja

Nos to jeden z najbardziej istotnych elementów kształtujących wygląd ludzkiej twarzy. Znaczne defekty nosa mogą zaburzać poczucie własnej wartości i obniżać samopoczucie. Z drugiej strony źle ukształtowany może powodować poważne następstwa zdrowotne. Wtedy korekta nosa jest nieunikniona. 

Defekty nosa – jakie najczęściej występują? 

Wady, jakie występują, można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są wady estetyczne. Do najczęściej występujących zalicza się nos o kształcie haczykowatym, garbaty o kształcie litery c albo s lub zapadnięty (zniekształcenie siodłowate). Są to również nosy bardzo szerokie, długie, krótkie lub zadarte. Gdy nos nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie dróg oddechowych, wówczas wykonywana jest jego plastyka na życzenie pacjenta.

Polega na ukształtowaniu nosa w taki sposób, aby jego wygląd był bardziej proporcjonalny do twarzy i nie miał żadnych defektów. Z kolei drugą kategorią wad nosa są te, które wpływają na funkcjonowanie dróg oddechowych. Najczęściej są to wady anatomiczne- wrodzone lub nabyte na skutek nieszczęśliwych wypadków. Do nich zalicza się najczęściej krzywą przegrodę nosową, która utrudnia oddychanie, powoduje głośne chrapanie i zwiększa podatność na infekcje. 

Kto jest najlepszym kandydatem do plastyki nosa?

Korekta nosa zalecana jest głównie ze względów medycznych. Podstawowym wskazaniem do operacji nosa jest skrzywienie przegrody nosowej. Ten rodzaj defektu powstaje na skutek wad wrodzony lub przebytego urazu. Zazwyczaj negatywnie wpływa na drożność nosa i oddychanie. Jest to najpopularniejsze wskazanie medyczne do operacji plastycznej. Ponadto plastyka nosa wskazana jest ze względów estetycznych. Może poddać się jej każdy na własne życzenie, kto nie jest zadowolony z jego wyglądu. Korekty nosa nie należy przeprowadzać w przypadku: 

  • złego ogólnego stanu zdrowia, 
  • ciągle nawracającego ropnego zapalenia zatok, 
  • cukrzycy, 
  • poważnych chorób układu krwionośnego, 
  • niewyleczonej próchnicy zębów. 

Należy pamiętać, że przed zabiegiem trzeba wykonać zlecone badania laboratoryjne.

Efekty korekcji nosa

Zabieg plastyki nosa to jedna z najskuteczniejszych operacji w obrębie chirurgii plastycznej. Efekty są trwałe i prezentują się bardzo estetycznie. Pamiętaj jednak, że nos to delikatny narząd, dlatego jego kształt w dużej mierze zalecany jest przez lekarza. Dobry chirurg ustali z pacjentem, jaki rozmiar nosa będzie doskonale prezentował się z proporcjami twarzy.