Blog

Ponowna korekta uszu

Operacyjna korekta uszu to dość często przeprowadzany, nieskomplikowany oraz krótki zabieg. Można go wykonać z powodzeniem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a jego efekty z założenia są trwałe. I chociaż zabieg ten zwykle jest wykonywany raz w życiu, to zdarza się, że przeprowadzana jest ponowna korekta uszu. W jakich przypadkach i kiedy się ją wykonuje?

Ponowna korekta uszu – dlaczego się ją wykonuje?

Jedną z głównych przyczyn, dla których przeprowadzana jest ponowna korekta uszu, jest sytuacja, w której ta część ciała pacjenta po wykonaniu jednego zabiegu wraca do pierwotnego kształtu. Może być to spowodowane na przykład użyciem samowchłanialnych szwów rozpuszczających się wraz z upływem dni. Jeżeli szwy te wchłaniają się zbyt wcześnie, to tkanka chrzęstna może szybko powrócić do pierwotnego kształtu. W przypadku zastosowania szwów trwałych tkanki są natomiast bardziej naciągnięte, dlatego efekty są zwykle lepsze.

Kolejną przyczyną może być niestosowanie się do zaleceń lekarza i nienoszenie właściwego opatrunku. Może to poskutkować odkształceniem się niewygojonej małżowiny usznej. Zdarzają się również sytuacje, w których pacjenci nie są do końca usatysfakcjonowani z efektów przeprowadzonego zabiegu plastyki odstających uszu. W takich przypadkach, po upływie odpowiedniego czasu, możliwa jest ponowna korekta uszu.

Ponowna korekta uszu u dorosłych

Korekcję uszu można przeprowadzić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tej drugiej grupy efekty są zazwyczaj lepsze. Dlaczego? Młode tkanki lepiej i szybciej się goją, a chrząstka jest nadal w okresie wzrostu, co sprawia, że jest ona bardziej plastyczna. Sprawia to, że w trakcie operacji łatwo poddaje się ona uformowaniu przez lekarza. Tkanka osób dorosłych charakteryzuje się natomiast mniejszą elastycznością, co zwiększa szansę na to, że ucho wkrótce powróci do pierwotnego kształtu. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem może okazać się ponowna korekta uszu.

Ponowna korekta uszu – kiedy się ją przeprowadza?

Ponowna korekta uszu może zostać przeprowadzona zazwyczaj po minimum dwóch lub trzech miesiącach od pierwszego zabiegu. Jest to niezależne od przyczyny, jednak warto wiedzieć, że operację przeprowadza się wtedy tylko jeżeli defekt jest wyraźnie widoczny. Jest to spowodowane tym, że ostateczny rezultat zabiegu można ocenić dopiero po upływie około pięciu lub sześciu miesięcy od pierwszej korekty. Ponowna korekta uszu przeprowadzana jest analogicznie do pierwszej operacji.