Blog

Plastyka piersi a karmienie piersią

Wiele kobiet marzących o pięknym biuście rozważa operację plastyki piersi, jednak obawia się ewentualnego wpływu na ciążę. Plastyka piersi a karmienie piersią to równie popularne pytanie, jakie zadaje sobie wiele młodych mam. Można spotkać się z wieloma opiniami na ten temat, dlatego w tym artykule podajemy podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego wykonania zabiegu.

Czy można wykonywać operację piersi przed ciążą?

Kobiety planując powiększenie swojej rodziny, zastanawiają się, czy plastyka piersi nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka oraz późniejsze karmienie. W Internecie można znaleźć wiele błędnych informacji, które straszą między innymi możliwością popękania wkładek silikonowych. Zabieg plastyki piersi a karmienie piersią jest w pełni bezpieczny, jeżeli tylko jest wykonany w profesjonalnej klinice przez doświadczonych specjalistów oraz z zachowaniem odpowiednich zasad. Implanty piersi zakładane podmięśniowo nie mają wpływu na późniejsze karmienie ani rozwój piersi w czasie ciąży i laktacji.

plastyka piersi a karmienie piersią

Pomimo tego, że można przeprowadzić taki zabieg, lekarze zalecają wstrzymanie się do czasu po urodzeniu dziecka. Operacja wiąże się z wyrzeczeniami oraz okresem rekonwalescencji. W trakcie ciąży skóra piersi ponownie się rozciąga, co może wpłynąć na finalne efekty. Zupełnie inną kwestią jest operacja pomniejszania biustu. Na taką operację decydują się panie, których piersi powodują między innymi przeciążenie kręgosłupa. Lekarze zalecają wykonywanie tego zabiegu już po ciąży, ponieważ często prowadzi do uniemożliwienia karmienia piersią ze względu na utratę funkcji gruczołu. 

Plastyka piersi a karmienie piersią

Często po urodzeniu dziecka oraz zakończeniu laktacji biust traci swoją wcześniejszą elastyczność i sprężystość. Piersi mogą różnić się od siebie wielkością i stają się przez to źródłem kompleksów u wielu młodych mam. Kiedy biust staje się nieestetyczny, kobiety często rozważają poddanie się zabiegowi operacji plastycznej. Efekty bywają spektakularne i utrzymują się nawet kilkanaście lat. Plastyka piersi a ciąża – to zdecydowanie kwestie do pogodzenia, jednak należy trzymać się pewnych ogólnych zaleceń lekarskich.

Można spotkać się z wieloma plotkami na ten temat, jednak należy pamiętać, że zabieg wykonany po konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem rozmyje wszelkie wątpliwości. Przede wszystkim warto poczekać z przeprowadzeniem zabiegu minimum 6 miesięcy po zakończeniu karmienia. To czas, który pozwala na ustabilizowanie się kształtu i rozmiaru piersi. W niektórych indywidualnych przypadkach może trwać to nieco dłużej, dlatego konieczna jest dokładna i regularna obserwacja piersi wraz z konsultacją z chirurgiem.