Blog

Pielęgnacja włosów PEH – na czym polega?

Kobiety poświęcają włosom sporo czasu i uwagi, jednak, czy każda z nas dba o swoje włosy w odpowiedni sposób? Nie wszyscy wiedzą, że równowaga PEH to trzyetapowy sposób pielęgnacji, który rozwiąże wszystkie problemy i sprawi, że włosy staną się zdrowe, lśniące i przyjemne w dotyku. Przekonaj się, na czym polega pielęgnacja włosów PEH i czego najbardziej potrzebują Twoje włosy.

Co to jest równowaga PEH?

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem swoich włosów, musisz wiedzieć, że trzeba im dostarczyć konkretne składniki w odpowiednich proporcjach. Równowaga PEH to właściwy balans protein, emolientów i humeaktantów, które potrzebują włosy, by być mocne, nawilżone i gładkie. Włosy każdej z nas różnią się pod względem porowatości, którą dzielimy na niską, wysoką i średnią. Określa ona naturalny stopień rozchylenia łusek włosa, na który można w pewnym stopniu wpłynąć odpowiednio dobraną pielęgnacją. 

Jaki wpływ na równowagę PEH mają proteiny, emolienty i humeaktanty?

Za złą kondycję włosów może być odpowiedzialna zbyt intensywna stylizacja włosów na gorąco, brak elementarnych składników odżywczych w diecie, zaburzenia równowagi hormonalnej lub przewlekły stan zapalny. W łatwy sposób można to zmienić, wprowadzając w życie trzy etapy pielęgnacji włosów

Równowaga PEH – proteiny 

Proteiny to białka proste, które są zbudowane z tych samych cząsteczek co włosy. Dostarczając je, można w prosty sposób uzupełnić ubytki, które powstają w strukturze włosa. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i przestają się łamać. Do tej grupy zaliczamy kolagen, keratynę, elastynę czy jedwab. Są one zawarte w maskach i odżywkach dostępnych w sklepach kosmetycznych. Od tego, jak często należy je stosować, zależy wygląd włosów. Jeśli są gładkie i śliskie, wystarczy nałożyć maskę 2-3 razy w tygodniu, natomiast gdy włosy są suche i szorstkie, to warto używać jej raz w tygodniu.

Równowaga PEH – humektanty

Humektanty to substancje, które mają zdolność wiązania wody i magazynowania jej we włosach. Najczęściej wchłaniają ją z otoczenia, ale jeśli nie jest jej wystarczająco dużo, należy dostarczyć ją na własną rękę. Do najpopularniejszych nawilżaczy zaliczamy kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę oraz d – pantenol. O tym jak często trzeba je stosować, zależy wilgotność powietrza. 

Równowaga PEH – emolienty

Emolienty to najczęściej tłuszcze lub kwasy tłuszczowe. Ich głównym zadaniem jest stworzenie warstwy ochronnej, która zapobiega odparowywaniu wody z włosów. Do najpopularniejszych należą masło shea, parafina, silikony, olej kokosowy i arganowy. Stosujemy go, aby zatrzymać nawilżenie włosa. Jednak nie można ich używać zbyt dużo, aby nie obciążyć włosów, ponieważ mogą stać się matowe i oklapnięte.