Blog

Kolagen – czym jest i jak dostarczyć do skórze?

Kolagen to białko występujące naturalnie w ludzkim organizmie. Zwane jest także budulcem piękna. Oprócz wpływu na utrzymanie skóry w dobrej kondycji i wyglądzie, kolagen odgrywa także ogromną rolę w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Kolagen w skórze wytwarza się w sposób naturalny. Nie jest to jednak proces, który utrzymuje się w takim samym stopniu od urodzenia aż do późnej starości. Z czasem następuje naturalna utarta kolagenu w skórze, co skutkuje utratą jędrności i elastyczności. Czy jest jakiś sposób na odwrócenie tego procesu? I czy smarowanie skóry kremem z kolagenem ma jakikolwiek sens?

Czym jest kolagen?

To białko naturalnie występujące w skórze. Jest budulcem nie tylko skóry, ale także ścięgien, kości, chrząstek, oka, naczyń krwionośnych oraz narządów wewnętrznych. O kolagenie, możemy myśleć jak o kleju, który utrzymuje strukturę skóry oraz jej elastyczność. Po ukończeniu 20-25 roku życia, produkcja kolagenu w skórze znacznie się zmniejsza. Szacuje się, że rocznie tracimy od 1% do 1,5% spadku w produkcji kolagenu. Po 30 roku życia, utraty tego białka zaczynają być coraz wyraźniej widoczne na naszej skórze. Drastyczne spadki kolagenu obserwowane są w okolicach menopauzy. Utrata kolagenu widoczna jest przede wszystkim poprzez widocznie zmniejszoną elastyczność skóry, łamliwość włosów, cellulit, wysuszenie skóry oraz zmarszczki.

Czy czynniki zewnętrzne mają wpływ na produkcję kolagenu?

Produkcja kolagenu zależna jest od kilku czynników. Jednym z nich są genetyczne uwarunkowania każdego człowieka. Kolejne to czynniki zewnętrzne. Palenie papierosów, zła dieta, zanieczyszczenie powietrza (np. mieszkanie w dużej metropolii o dużym stopniu skażenia powietrza) oraz częsta ekspozycja skóry na słońce mają wpływ na zdolność organizmu do produkcji kolagenu. Słowem, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej oraz zdrowy styl życia może zapobiec nadmiernej utracie zdolności organizmu do produkcji tego białka, jednak musimy pamiętać o tym, że całkowite zatrzymanie tego procesu nie jest możliwe.

Jak można pobudzić skórę do produkcji kolagenu?

kolagenJeśli masz do czynienia z jakimikolwiek mediami, z pewnością wiesz, że kremy z kolagenem są często reklamowane jako preparaty o działaniu przeciwzmarszczkowym. Niestety, kremy z kolagenem nie spowodują, że znajdzie się go więcej w skórze, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże aby przeniknąć w głąb skóry. Kremy z kolagenem mogą rzeczywiście działać wygładzająco, jednak jest to efekt pozorny. Aby pobudzić skórę do produkcji kolagenu, lepiej kupować kremy, które cechują się dużą zawartością witaminy C, która jest doskonałym antyoksydantem a dodatkowo może spowodować większą produkcję tego kluczowego białka. Ponadto, pomoże także odpowiednia dieta. Zbilansowanie zdrowych składników z unikaniem cukrów prostych powinno pomóc. Wskazane jest spożywanie warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w witaminę C, ryb morskich, warzyw strączkowych, orzechów oraz zbóż.

Doskonałe efekty uzyskuje się dziś dzięki możliwościom medycyny estetycznej. Jednym ze skuteczniejszych zabiegów wprowadzających kolagen oraz pobudzających jego produkcję i wyraźnie wpływających na wygląd skóry jest mezoterapia igłowa z użyciem kolagenu. Dzięki nakłuciom, kolagen wprowadzany jest w głębsze warstwy skóry. Po 2-4 zabiegach skóra jest wyraźnie bardziej napięta, odmłodzona i świetlista. Ponadto, stosuje się także zastrzyki z kolagenem w celu zniwelowania głębszych zmarszczek. Taki zabieg może być wykonany wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. Zabiegi, które pobudzają skórę to także termiczne uszkadzanie włókien kolagenowych, dzięki którym dochodzi do podziału komórek i stymulacji produkcji nowych włókien.

źródła:

https://wylecz.to/pl/uroda/skora/kolagen-a-elastycznosc-skory.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/kolagen-wlasciwosci-dlaczego-jest-potrzebny_37983.html
https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,51220,3-sposoby-na-zwiekszenie-produkcji-kolagenu-w-skorze.html
https://www.iorioplasticsurgery.com/Blog/TabId/42189/PostId/5254/collagen-facts-myths.aspx

Podobne wpisy