Blog

Piękny biust – to zależy, w jakich czasach

Jakie są idealne piersi? Odpowiedzi na to pytanie jest tak wiele, jak wiele jest preferencji. Jednak to, jakie piersi podobają nam się w danym czasie w dużej mierze zależne jest od mody na ich wygląd. Biust kiedyś i dziś to obszerny temat, który pozwala na przyjrzenie się jak zmieniała się moda na wygląd piersi na przestrzeni wieków.

Czasy na miarę

W zależności od atmosfery politycznej czy społecznej, przełomów w nauce, przemyśle czy w sztuce, moda na wizerunek kobiety zmieniała się drastycznie. A w raz z modą na strój i wizerunek zmieniał się również trend na określony wygląd piersi. Biust był zatem naprzemiennie chowany i ukazywany, a przy tym taktyka jego eskpozycji bądź nie również zmieniał się znacząco.

Średniowieczne piersi

Ideał kobiety idealnej w średniowieczu to panie skromne, chude i wątłe. Niekiedy kobiety miały ciało małych dziewczynek z niewielkimi piersiami. Krój i sposób noszenia ubrań miał podkreślać wysunięty brzuch i lekko przegięty do przodu kręgosłup. Suknie przepasywano wysoko pod biustem aby poniżej pasa tworzyły efekt brzuszka. Moda na biust zezwalała na niezbyt duże rozmiary miseczek, ale za to piersi powinny być krągłe i symetryczne. Dekolt nie był niczym bezwstydnym – niektóre suknie z tego okresu były naprawdę głęboko wykrojone. Natomiast za oznakę niemoralnego ubioru uważano pokazywanie nóg, a nawet kostek, dlatego też każda kobieca suknia sięgała do ziemi.

Biust kiedyś i dziś: renesansowy przepych

Okres renesansu pozwolił na możliwość szycia i posiadania bardziej zdobnych kreacji, dzięki czemu kobieta mogła wyróżnić się na tle innych pań. Zainteresowanie pięknem ludzkiego ciała pozwoliło kobietom na przystrajanie swoich kreacji w zależności od upodobania. Bardziej wytworne damy mogły sobie pozwolić na wycięte dekolty, które odsłaniały ich krągłe piersi. W renesansie obowiązywała moda na biust podniesiony i jędrny, który uwidaczniał trend na noszenie gorsetów.

Moda na biust o rubensowskich kształtach, czyli epoka baroku

Kobiety baroku są nie tylko bardziej dynamiczne, ale też bardziej naturalne, a zarazem zmysłowe i skłonne do uniesień, zarówno mistycznych, jak i miłosnych, niż kobiety poprzednich epok. Ideał kobiecego piękna to kobiety ukazywane na obrazach znanego malarza Rubensa, czyli blondynki lub rudowłose panie o obfitych kształtach. Moda na biust w baroku pozwała na jego nieznaczne odkrywanie, ale nie jednoznaczne eksponowanie, jak to miało miejsce w epoce renesansu. Barokowe piersi są większe, bardziej rozbudowane, a jednocześnie zakrywane swobodniejszym ubiorem.

Wiek XIX kobiecej emancypacji

Wraz z przełomem przemysłowym, wzrostem dostępu do pracy intelektualnej i fizycznej w większych miastach, kobiety tego okresu zaczynają dążyć do uzyskania praw społecznych i politycznych, które dotychczas dzierżyli mężczyźni. W związku z tym zmienia się znacznie wizerunek idealnej kobiety, a przy tym moda na biust. Kobiety doby emancypacji zakrywały swoje kobiece kształty pod ubraniem typowo męskiego kroju. Z tego względu piersi były celowo spłaszczane i nieeksponowane. Przeważała moda na biust małej wielkości i nieznacznych rozmiarach.

Moda XX wieku – druga połowa

W drugiej połowie XX wieku moda na biust dotyczyła najczęściej konsekwencji wynalezienia biustonosza. Dzięki temu kobiety zaczęły bardziej eksponować swoje kształty. Dodatkowo, wpływ na ówczesny wizerunek kobiety miała też popularyzacja kultury amerykańskiej. Z tego też względu kobiety zaczęły odważniej eksponować swoje piersi za pomocą biustonosza push-up. Dominował trend na duże, podniesione i jędrne piersi.

Biust kiedyś i dziś

Współcześnie obserwuje się tendencje odejścia od mody na duży biust. Zamiast tego wizerunek kobiety sięga ku większej naturalności i swobodzie w ubiorze. Idealna kobieta jest raczej szczupła, ale zanadto nie podkreśla swojej figury. Można zaobserwować również modę na pozbycie się sztywnych i dużych biustonoszy i zastąpienia ich bardziej miękkimi wkładkami, które pozwalają piersiom na większą swobodę. Współczesna kobieta nie boi się wyzwań, nie ulega stereotypom piękna kobiecego ciała, a także pozwala sobie na eksponowanie swojego naturalnego piękna.