Blog

operacje plastyczne u nastolatków

Operacje plastyczne u nastolatków

Zabiegi medycyny estetycznej u osób dorosłych z roku na rok budzą coraz mniej wątpliwości. Nie szokuje już nas fakt, że ktoś może mieć powiększone piersi. Nie podchodzimy z zaskoczeniem i zadziwieniem do powiększonych ust. Ponadto nie dziwi nas fakt, że ktoś dokonał korekty nosa. Niemniej jednak w ostatnich latach coraz głośniejszy staje się temat zabiegów medycyny estetycznej u nastolatków. Jak podchodzi się do niego w Polsce? Czemu niektóre operacje plastyczne u nastolatków budzą kontrowersje bardziej niż inne?

Chirurgia plastyczna to nie tylko upiększanie

Powszechnie kojarzymy chirurgię plastyczną z upiększaniem naszego ciała. Myślimy o tym, że zabieg pozwoli nam lepiej wpisać się w kanony piękna. Nie jest to skojarzenie zupełnie błędne. Część zabiegów medycyny estetycznej ma przecież na celu głównie poprawę naszego wyglądu. Niemniej jednak chirurgia plastyczna odpowiada też za przywracanie wyglądu ciała do stanu sprzed choroby. To właśnie ona zajmuje się leczeniem szpecących blizn, powstałych po oparzeniach. Chirurdzy plastyczni dokonują korekt odstających uszu oraz nie w pełni rozwiniętych małżowin usznych. Tym samym wizyty u chirurga plastycznego jest często potrzebą odzyskania dawnego, normalnego wyglądu. Zdarzają się również przypadki, gdy rodzice przychodzą z dzieckiem przed 18 rokiem życia, w celu korekcji pseudoginekomastii lub usunięcia nadmiaru skóry brzucha po masywnej utracie wagi. Nie można takich sytuacji wrzucić do jednego worka z marzeniami nastolatek o korekcie piersi.

operacje plastyczne u nastolatków

Kto wyraża zgodę na zabieg operacyjny?

Zgoda na zabieg operacyjny jest podstawowym warunkiem do wykonania operacji. Brak jasnej zgody uniemożliwia wykonanie jakiejkolwiek operacji planowej, której celem nie jest ratowanie życia. Ponadto zgoda pacjenta musi nastąpić po jego zapoznaniu się z czynnikami ryzyka oraz ewentualnymi powikłaniami. W przypadku małoletnich poniżej szesnastego roku życia zgodę wyraża przedstawiciel ustawowy. W przypadku małoletnich, którzy skończyli 16 lat, a nie ukończyli 18 roku życia, konieczna jest zgoda zarówno opiekuna jak i małoletniego.

Korekta nosa u nastolatków

Korekta nosa jest zabiegiem, który jest wykonywany nie tylko ze względów estetycznych. Plastyka nosa i jego przegrody wykonywana jest również ze względów laryngologicznych. Jeżeli objawy nie są nasilone, można spokojnie poczekać do 14-15 roku życia. Jeżeli jednak objawy znacząco wpływają na jakość życia, powinniśmy zgłosić się do laryngologa lub chirurga plastycznego. Krzywa przegroda nosowa może bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń oddychania, które skutkują bezsennością, gorszymi wynikami w nauce, a nawet wycofaniem z życia społecznego.

Korekta odstających uszu

Odstające uszy są częstym problemem. Równocześnie trudno zobiektywizować, od którego momentu uszy są faktycznie odstające. Niestety odstające uszy są szybko zauważane przez rówieśników, co może prowadzić do pewnego rodzaju dogryzania oraz nieakceptowania dziecka. Kto z nas nie usłyszał, że któryś z naszych rówieśników wygląda niczym Plastuś z popularnej dobranocki? Zabieg ten wykonuje się dość wcześnie, bo zwyczajowo około 10 roku życia. Korekta odstających uszu ma zazwyczaj trwały efekt.

operacje plastyczne u nastolatków

Kto potrzebuje zabiegu – dziecko czy rodzic?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Niemniej jednak przed wizytą u lekarza chirurgii plastycznej musimy się zastanowić, czy nasze dziecko potrzebuje jakiejkolwiek ingerencji w swoje ciało. Odstające uszy mogą być bowiem problemem, który dostrzega głównie rodzic. Dziecko może nie odczuwać z ich powodu żadnych dolegliwości, a jego rówieśnicy nie mieć problemu z innym wyglądem dziecka. Zabiegi takie jak korekta nosa są pomocne w leczeniu trudności z oddychaniem. Niemniej jednak nierzadko zdarza się, że garbaty czy duży nos jest perfekcyjnie funkcjonalny. Zabiegi te jednak są bezpieczne. Operacje plastyczne u nastolatków są ważne i potrzebne, niemniej jednak są pomocne szczególnie osobom, które faktycznie ich potrzebują.