Blog

Operacje plastyczne a wiek pacjentów

W powszechnej opinii dość często panuje przekonanie, że operacjom plastycznym poddają się wyłącznie osoby, u których widoczne są przynajmniej pierwsze oznaki starzenia. Okazuje się, że wiek naprawdę nie ma znaczenia i właściwie decyzja zależna jest od osobistego problemu i aktualnej w danym czasie sytuacji finansowej. Istnieją pewne tendencje, które wskazują, że niektóre rodzaje operacji plastycznych bardziej popularne są w określonych dekadach życia.

Przed dwudziestką

Choć może wydawać się to niewiarygodne, to przed dwudziestym rokiem życia niektóre operacje plastyczne także są przeprowadzane i wcale nie należą do rzadkości. Popularny zabieg w okresie dziecięco-nastoletnim to korekcja odstających uszu, którą przeprowadza się nawet u dzieci powyżej 6 roku życia. Po ukończeniu osiemnastego roku życia, do gabinetów chirurgów plastyków zgłaszają się osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swojego nosa. Coraz częściej młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że im wcześniej poprawią swój nos, tym szybciej poprawią swój komfort życia, dlatego poddanie się operacji często wiążą np. z ukończeniem szkoły średniej.

Po dwudziestym roku życia

Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, popularne jest powiększanie piersi po dwudziestce. Młode kobiety źle czują się ze swoimi niewielkimi piersiami, dlatego często już na tym etapie życia decydują się na powiększenie chcąc zwiększyć swoje poczucie atrakcyjności i pewność siebie. Jest to najczęściej czas, kiedy młode kobiety nie planują jeszcze dzieci, a chcą cieszyć się ładnym wyglądem swojego ciała.

Po trzydziestce

Wraz z ukończeniem trzydziestego roku życia, nasz metabolizm zaczyna zauważalnie zwalniać. Mamy większą tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej w kłopotliwych miejscach, a zmarszczki zaczynają być widoczne. Po trzydziestce chętnie korzystamy z medycyny estetycznej – botoksu, mezoterapii i kwasu hialuronowego. Spośród zabiegów na ciało, najbardziej popularne są liposukcja i plastyka brzucha, których celem dość często jest poprawienie wyglądu ciała po ciąży. Nierzadko kobiety decydują się w tym czasie także na operacje związane z piersiami – powiększenie, redukcję, podniesienie. Chęć poddania się operacji często wynika ze zmian jakie zaszły w ciele w czasie ciąży oraz, dość nierzadko, z lepszej sytuacji finansowej i możliwości pozwolenia sobie na operację.

Pomiędzy 40 a 55

Jest to grupa wiekowa, która najczęściej zainteresowana jest bardziej inwazyjnymi zabiegami poprawiającymi urodę. W tej grupie wiekowej popularne są takie zabiegi jak korekcja powiek górnych i dolnych oraz lifting brwi i czoła. Kobiety w tym wieku często chętnie nadal korzystają z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej dostosowanych do problemu.

Powyżej 55 roku życia

Najczęściej jest to czas, kiedy najbardziej zauważamy na twarzy i ciele upływający czas. Oprócz głębokich zmarszczek, widzimy widoczne zmiany w owalu twarzy, opadające policzki i nadmiary skóry w okolicach czoła, powiek i szyi. To czas, kiedy pacjenci i pacjentki decydują się na ogólny lifting twarzy. Efekt jest trwały i pacjenci mogą długo cieszyć się widocznie młodszym wyglądem.

W Stanach Zjednoczonych, aż 43% wszystkich zabiegów przeprowadzanych jest na pacjentach pomiędzy 35 a 50 rokiem życia. Ogółem, najbardziej popularne operacje to liposukcja, plastyka brzucha i powiększanie piersi. Większość pacjentów stanowią kobiety, choć rok do roku odnotowuje się wzrosty popularności niektórych zabiegów także wśród mężczyzn.

Wszyscy, niezależnie od wieku chcemy dobrze wyglądać, bo to przekłada się także na pewność siebie i ogólne samopoczucie. Ludzie są coraz bardziej otwarci na poprawianie swojego wyglądu i zazwyczaj – zadowoleni z podjętej decyzji.