Blog

Operacje plastyczne a pory roku

W zależności od skomplikowania zabiegu, niektóre operacje plastyczne wiążę się z przeorganizowaniem wielu aspektów codziennego życia. Okres rekonwalescencji wiąże się z zaplanowaną nieobecnością w pracy czy zorganizowaniem odpowiedniej opieki nad dziećmi w tym czasie. Zabiegi plastyczne wykonywane są przez cały rok i o ile nie ma indywidualnych przeciwwskazań – pora roku przy operacjach plastycznych nie ma kluczowego znaczenia. Są jednak przesłanki, aby swoją decyzję przemyśleć także pod tym kątem. Obawy tego typu są związane z dyskomfortem po operacji, który wzmacnia występowanie skrajnie wysokich lub niskich temperatur. Dlatego też wiele pacjentek pyta kiedy jest najlepszy czas na operację plastyczną?

Operacje plastyczne a pora roku: lato

Wiele osób decyduje się na poddanie się operacji plastycznej latem. Decyzja ta podyktowana jest najczęściej właśnie względami organizacyjnymi. Większość z nas ma wtedy możliwość swobodnego wzięcia urlopu czy zorganizowania opieki nad dziećmi. Są także inne powody, dla których lato to odpowiednia pora roku na operacje plastyczne. Często latem dostajemy impuls – zdajemy sobie sprawę, że przez swoje niedoskonałości wstydzimy się rozebrać na plaży i przez to niepotrzebnie się na tym skupiamy. W okresie letnim mamy również więcej energii, a przy tym odwagi do realizacji planów, o którym myślieliśmy od pewnego czasu.

Najczęściej nie ma przeciwwskazań, aby poddać się zabiegowi chirurgicznemu latem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że latem bardziej się pocimy i częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi temperaturami. Podczas rekonwalescencji należy odpowiednio zadbać o swój komfort. Ponadto, kilka miesięcy po zabiegu nie powinniśmy wystawiać blizn na  działanie promieniowania słonecznego. 

Operacje plastyczne a pory roku: zima

Zima to tak samo odpowiednia pora roku, jak i lato. Z powodu warunków atosferycznych pacjentek nie powinny spotykać komplikacje różnego rodzaju, jednak warto wziąć pod uwagę konieczność cieplejszego ubierania się. Świeże rany mogą być podrażniane przez wartstwy, często wełnianych, ubrań. Zimą jednak nie musimy się martwić o wysokie temperatury i nadmierne pocenie się.

Operacje plastyczne: Kiedy najlepiej się zdecydować?

Zabiegi chirurgii plastycznej wykonujemy w trybie całorocznym. Oznacza to,  że pora roku nie ma wpływu na okres rekonwalescencji, jak i na efekty określonego zabiegu. Niemniej dla osoby, która jest czasowo elastyczna, najlepiej jest wykonać zabieg jesienią lub wiosną. Wtedy bowiem mamy w miarę umiarkowane i przewidywalne temperatury, nie ma ekstremalnych upałów lub mrozów. Dlatego też nasze ciało nie poci się intensywnie lub nie jest narażone na wyziębienie.

Podsumowanie

Warto jednak podkreślić, że najlepszą porą roku na operację plastyczną jest czas, w którym czujemy się gotowi na zabieg i idące wraz z nim zmiany. Warto również wziąć pod uwagę pewien okres wyrzeczeń czy ograniczeń związany z prawidłową rekonwalescencją. Planujmy zabieg, mając na względzie najważniejsze pierwsze trzy miesiące rekonwalscencji, które są najistotniejsze dla prawidłowego gojenia się blizn pozabiegowych i powracania organizmu do równowagi.