Blog

chirurgiczne odsysanie tłuszczu

Odsysanie tłuszczu- najważniejsze informacje!

Znacząca większość z nas- zarówno kobiet, jak i mężczyzn, marzy o wymodelowanej, szczupłej sylwetce. Odkładanie się tłuszczu w miejscach newralgicznych, opornych na dietę i ćwiczenia fizyczne  może bowiem skutecznie obniżyć nasz nastrój i poczucie atrakcyjności. Z pomocą przychodzi dynamicznie rozwijająca się chirurgia plastyczna i zabieg liposukcji! Jest to jedna z najpopularniejszych procedur, której celem jest modelowanie sylwetki poprzez odsysanie zbędnej tkanki tłuszczowej z określonych miejsc ciała. Odsysanie tłuszczu- dowiedz się szczegółów na temat tego zabiegu!

Na czym polega zabieg liposukcji?

Liposukcja, zwana również lipoaspiracją, to procedura chirurgiczna polegająca na usunięciu nadmiaru tłuszczu z określonych obszarów ciała. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub dożylnym i trwa- w zależności od rodzaju liposukcji i zakresu działań od 30 minut do kilku godzin. Chirurg wprowadza do tkanki podskórnej specjalną kaniulę, aby odessać nagromadzoną tkankę tłuszczową, nadając sylwetce bardziej zdefiniowany i proporcjonalny kształt.  Zabieg może być poprzedzony dodatkowymi działaniami, ułatwiającymi rozbicie tkanki tłuszczowej. Może się to odbyć przy pomocy ultradźwięków, lasera lub tzw. wiązki wodnej. Uzyskany w ten sposób materiał jest płynny i łatwiejszy do usunięcia.

Ciekawą właściwością niektórych metod wykonywania liposukcji jest to, iż pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości, nieuszkodzonych komórek tłuszczowych. Mogą być one następnie wykorzystane do wypełnienia zmarszczek lub bruzd oraz do innych zabiegów medycyny estetycznej!

przygotowanie do liposukcji

Jakie partie ciała można poddać liposukcji?

Zabiegowi odsysanie tłuszczu można poddać wiele partii ciała, po wcześniejszej kwalifikacji przez specjalistę chirurgii plastycznej. Najpopularniejszymi wskazaniami do odsysanie tłuszczu jest nadmiar tkanki tłuszczowej:

  • w okolicach brzucha, tzw. “boczki”,
  • w kończynach dolnych- w obrębie kolan, ud czy pośladków,
  • w okolicach twarzy tzw. “drugi podbródek”, okrągłe policzki tzw. „chomiki”,
  • na wzgórku łonowym i wynikające z tego podrażnienia oraz zaburzenia funkcji seksualnych,
  • leczenie ginekomastii, czyli powiększenia piersi u mężczyzn.

Odsysanie tłuszczu- dla kogo ta procedura?

Należy pamiętać, że zabieg liposukcji nie jest procedurą odchudzającą, ale modelującą sylwetkę. Zabieg liposukcji idealnie sprawdzi się u osób z prawidłową masą ciała, ale zmagających się z odkładaniem się tłuszczu w opornych na zdrowy styl życia miejscach ciała. Przeciwwskazaniem jest więc istotna nadwaga i otyłość. Zabiegu nie rekomenduje się również w przypadku: ciąży i karmienia piersią; niewyrównanych chorób przewlekłych; zaburzeń krzepnięcia krwi; obecności aktywnych schorzeń skórnych.

Ponadto, warto wiedzieć, że najlepsze efekty zabiegu uzyskuje się u osób przed 40. rokiem życia, które mają elastyczną i napiętą skórę. Jednak wiek nie jest przeciwwskazaniem do wykonania liposukcji. Aby uzyskać jeszcze bardziej zadowalające efekty, ewentualny nadmiar skóry z okolic brzucha można usunąć dzięki plastyce brzucha tzw. abdominoplastyce.

sylwetka po zabiegu liposukcji

Czy efekty liposukcji są trwałe?

Efekty liposukcji są trwałe, ponieważ komórki tłuszczowe raz usunięte z danego miejsca nie odbudują się dokładnie na tym samym obszarze. Jednak już na innych obszarach mogą. Dlatego, bardzo ważne jest, aby po zabiegu odsysania tłuszczu zadbać o zdrową dietę i regularny wysiłek fizyczny, w celu utrzymania osiągniętych efektów. Jeżeli osoba po zabiegu przytyje istotnie dużo- efekty zabiegu ulegną zmniejszeniu.

Odsysanie tłuszczu- podsumowanie

Przy pomocy zabiegu liposukcji można uzyskać spektakularne efekty w postaci wyszczuplenia i wymodelowania różnych części sylwetki, a nawet twarzy. Pacjenci po zabiegu liposukcji uzyskują satysfakcjonujący wygląd ciała, co istotnie wpływa na ich zadowolenie oraz poprawę ogólnej jakości życia. Zanim jednak zdecydujesz się na ten zabieg, ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, zrozumieć oczekiwania i być świadomym zarówno korzyści, jak i ograniczeń tego zabiegu.