Blog

O liftingu twarzy słów kilka…

Dynamiczny rozwój medycyny estetycznej spowodował, że przez jakiś czas lifting twarzy nieco stracił na popularności. Zabiegi minimalnie inwazyjne, takie jak botoks czy wypełniacze nadal są jednymi z najbardziej pożądanych sposobów na odmłodzenie wyglądu twarzy. W ostatnim czasie jednak, chirurgiczny lifting twarzy znów znajduje coraz więcej zwolenników. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków, w ostatnim roku odnotowano 6% wzrost w stosunku do 2011 roku.

Krótko o historii liftingu twarzy

Ludzie zawsze szukali sposobu, aby wyglądać młodziej i ładniej. Pierwszy lifting twarzy został wykonany przez niemieckiego chirurga Eugena Höllandera w 1901 roku. W tym czasie, jak i jeszcze wiele lat później, chirurgiczny lifting twarzy polegał na wycinaniu nadmiaru skóry, naciąganiu i zszywaniu. Wyniki i efekty bywały różne, jednak prawie zawsze rezultat sprawiał wrażenie zbyt „ciasnego” i nienaturalnego. Wraz z upływem lat, techniki operacyjne wciąż były udoskonalane. Brano pod uwagę nie tylko skórę, ale także leżące pod nią mięśnie, przez co efekty były nieco bardziej naturalne. Dziś, dzięki możliwości użycia własnego tłuszczu oraz łączenia różnych technik, lifting twarzy przynosi bardzo naturalne efekty, uwzględniające wszystkie subtelności i utrzymujące charakter twarzy. Rezultat powinien być maksymalnie naturalny. Pacjent wygląda jak ta sama osoba, z tą różnicą, że młodziej i bardziej świeżo.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące liftingu twarzy

Kto jest dobrym kandydatem?

Kandydaci do liftingu twarzy, nie mają określonego wieku ani wagi. Wskazaniem jest nadmiar skóry lub zmarszczki, spowodowane wiekiem, utratą elastyczności skóry, chorobami, a czasem utratą większej ilości kilogramów. Każda operacja powinna być indywidualnie dostosowana do problemu pacjenta, w celu osiągnięcia najlepszych i najbardziej naturalnych wyników operacji.

Jak długo trwa powrót do normalności?

W zdecydowanej większości przypadków, powrót do codziennych zajęć możliwy jest po około 14 dniach od daty zabiegu. Czasem jest to nieco dłużej, inny razem nieco krócej, ponieważ proces gojenia się zależny jest od indywidualnych cech organizmu oraz trybu życia. Po tym czasie, można wrócić już do obowiązków zawodowych, jednak wykonywanie niektórych ćwiczeń może być niemożliwe, nawet przez kilka tygodni od zabiegu. Aby maksymalnie przyspieszyć powrót do zdrowia oraz uniknąć powstania niektórych powikłań, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Czy efekt może być sztuczny?

Tak, ale tylko wówczas, kiedy zabieg nie został przeprowadzony prawidłowo. Dlatego ważne jest znalezienie wykwalifikowanego specjalisty, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju operacji. Nigdy nie bój się pytać podczas konsultacji o kwalifikacje i doświadczenie dotyczące konkretnego zabiegu. Wybierając dobrego chirurga, masz gwarancję, że efekt będzie zadowalający, a po zabiegu będziesz wyglądać młodzieńczo i naturalnie.

Czy konieczne są szczególne przygotowania?

Wszelkie informacje otrzymasz indywidualnie od chirurga plastyka, który będzie przeprowadzał operację. Być może będą konieczne dodatkowe badania laboratoryjne. Z pewnością pacjent musi zdawać sobie sprawę, że przez pierwsze dni od operacji nie będzie mógł wykonywać większości codziennych obowiązków i będzie musiał odpoczywać. Szczególnym przygotowaniem zatem, może być przygotowanie pracodawcy na Twoją nieobecność w pracy. Ponadto, jeśli jesteś palaczem, wskazaniem do operacji będzie rzucenie nałogu na 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po operacji. Dym papierosowy utrudnia przekazywanie tlenu do tkanek, przez co mogą wystąpić znaczne problemy w gojeniu się ran.

Mało inwazyjne metody odmładzające z zakresu medycyny estetycznej często są zadowalające. Nie dla każdego pacjenta jedna są wystarczające. Czasem dużo skuteczniejsze, a przede wszystkim trwalsze jest poddanie się liftingowi twarzy, dostosowanemu do rodzaju problemu.

źródła:

https://www.huffingtonpost.com/michael-yaremchuk-md/10-questions-about-facelifts_b_4350118.html?guccounter=1
https://www.associatesinplasticsurgery.com/blog/the-evolution-of-facelift-surgery/