Blog

Najbardziej depresyjny poniedziałek w roku już jutro! Zobacz, jak poprawić sobie humor!

Styczeń dla większości z nas nie jest ulubionym miesiącem w roku. Zaraz po intensywnie przeżytym grudniu, świętach oraz upojnym sylwestrze, styczeń wydaje się być czasem, kiedy powinniśmy ruszyć ze swoim życiem do przodu i realizować postanowienia noworoczne. „Blue Monday”, który w tym roku wypada 15 stycznia, to podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Dlaczego? I co możesz zrobić, aby nie dać się poczuciu beznadziei?

Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku

W 2004 roku, brytyjski psycholog z Uniwersytetu w Cardiff, Cliff Arnall wprowadził termin „Blue Monday” czyli najbardziej depresyjnego dnia w roku. Za pomocą wzoru matematycznego, psycholog określił, który dzień jest najbardziej smutnym i przygnębiającym dniem w całym roku. Cliff Arnall wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne, w tym długość dnia oraz nasłonecznienie, czynniki psychologiczne związane z rozliczaniem się z realizacji postanowień noworocznych oraz czynniki ekonomiczne związane najczęściej ze spłatą zobowiązań, które zostały zaciągnięte podczas świąt. Wychodzi na to, że najbardziej depresyjnym dniem w roku jest trzeci poniedziałek stycznia, który wypada… już jutro. Choć przez wielu termin „blue monday” nie jest nauką a pseudonauką, trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy i rzeczywiście, jest to czas w którym obiektywnie możemy mieć gorsze samopoczucie.

Nie daj się złemu samopoczuciu, czyli jak poprawić sobie humor w tym dniu?

Jeśli już masz świadomość, że zbliżający się poniedziałek może nie być najbardziej pozytywnym dniem, jaki do tej pory przeżyłaś – przygotuj się mentalnie i postaraj się nastawić optymistycznie. Co może Ci w tym pomóc?

Dobra muzyka od rana

Zacznij dzień od energetycznej muzyki. Jak wstaniesz, włącz swoją ulubioną piosenkę do tańca, a zobaczysz, że z domu wyjdziesz z zupełnie innym nastawieniem. Ten zabieg warto stosować nie tylko w przypadku „najbardziej depresyjnego dnia w roku”, ale także na co dzień. Człowiek, który wychodzi z domu z pozytywnym nastawieniem jest znacznie bardziej odporny na negatywne bodźce z zewnątrz.

Dokładnie zaplanuj dzień

Poniedziałki, tak generalnie nie są najbardziej udanymi dniami w tygodniu. Przed nami cały tydzień ciężkiej pracy, a po weekendzie najczęściej trudno znaleźć w sobie motywację. Już w weekend dobrze zaplanuj sobie dzień. Jeśli Twoja praca planowana jest z wyprzedzeniem, pomyśl ile uda Ci się zrobić w ciągu tego dnia. Po pracy zaplanuj coś miłego – zakupy, spotkanie z przyjaciółką lub obejrzenie dobrej komedii.

Nie bądź dla siebie zbyt surowa

Realizacja postanowień noworocznych nadal w powijakach? Nie myśl o tym, czego nie udało Ci się zrobić w tym czasie. Pomyśl o tym co zrealizowałaś. Taki „depresyjny poniedziałek” to także świetny moment na to, aby przypomnieć sobie o złożonych sobie obietnicach i na nowo zaplanować działania. Zamiast zamartwiać się tym, czego do tej pory nie udało Ci się zrobić, zaplanuj najbliższe tygodnie tak, aby zrealizować swoje plany.

Zjedz coś dobrego i zdrowego

Powszechnie wiadomo, że to co zjadamy ma wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na nasze samopoczucie. Szczególnie w dniu, który może być dość przygnębiający warto zadbać o to, aby nie zjadać posiłków tłustych, ciężkich i przetworzonych. Zadbaj o to, aby w każdym daniu znalazły się warzywa, a na deser zjedz czekoladę, która z dużą dozą prawdopodobieństwa, poprawi Ci humor.

Jak jest Wasze zdanie na temat „Blue Monday”? Czy rzeczywiście wierzycie, że jest jeden dzień w roku, który jest najbardziej przygnębiający dla większości z nas?

Podobne wpisy