Blog

kobieta ze zmarszczami na czole

Na co uważać po liftingu czoła?

Pojawiające się na czole zmarszczki to oznaka upływu czasu, a także utraty ilości kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry. Jeżeli te defekty urody stają się źródłem kompleksów, warto rozważyć dzisiejsze możliwości chirurgii plastycznej. Chirurgiczny lifting czoła to zabieg mający na celu redukcję widocznych zmarszczek i bruzd w tej okolicy twarzy. Czoło i opadnięte brwi zostają „podniesione”, skóra odzyskuje gładkość i sprężystość, a cała twarz nabiera młodego, wypoczętego, promiennego wyglądu. Jakie są ryzyka liftingu czoła? Na co trzeba uważać?

Na czym polega lifting czoła?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji chirurg wykonuje cięcie na linii włosów, usuwa nadmiar skóry z okolic czoła i skroni, podciąga skórę i powięź podskórną a następnie zszywa ranę. Dla osiągnięcia lepszego efektu zabieg bardzo często łączony jest z liftingiem brwi i plastyką powiek górnych. Czas pobytu w klinice po operacji to 1 doba. Przez okres około 7 dni pacjent utrzymuje opatrunki. Szwy ściągane są pomiędzy 5 a 9 dobą po zabiegu.

Na co trzeba uważać po liftingu czoła?

Sukces operacji leży zarówno w rękach pacjenta, jak i chirurga. Nawet najbardziej doświadczony chirurg nie uzyska zadowalających efektów, jeśli pacjenci nie będą przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Odpowiednio przebyty czas rekonwalescencji jest w stanie znacznie zmniejszyć ryzyka po liftingu czoła.

Nadmierny wysiłek fizyczny

Pacjenci po operacji często chcąc zbyt szybko wrócić do aktywnego trybu życia i w pełni cieszyć się odmłodzonym wyglądem twarzy. Jednak należy pamiętać, aby minimum przez pierwszy miesiąc unikać podnoszenia bardzo ciężkich rzeczy. W tym czasie nie należy pływać, nurkować, jeździć na nartach wodnych ani uczestniczyć w ekstremalnych sportach. Oprócz nasilającego się obrzęku, może to podnieść ciśnienie krwi i sprzyjać krwawieniu. Podczas tych czynności zwiększa się też możliwość uszkodzenia jeszcze nieściągniętych szwów.

trening siłowy

Wpływ palenia na ryzyka po liftingu czoła

Palenie tytoniu szkodliwie wpływa na proces natlenienia tkanek, osłabia odpowiedź immunologiczną organizmu, a także zaburza proces produkcji kolagenu. Udowodniono, że palenie nawet jednego papierosa dziennie po operacji znacznie zmniejsza zdolność organizmu do dostarczania niezbędnych do prawidłowego gojenia się rany składników odżywczych. Dlatego nie należy palić papierosów przez co najmniej dwa tygodnie po operacji!

Dbanie o bliznę

Doświadczony chirurg zawsze stara się, by blizny były jak najmniejsze i mało widoczne. Jednak ostateczny wygląd blizny uzależniony jest od prawidłowej pielęgnacji po zabiegu. Konkretne wytyczne zostaną przekazane po operacji. Warto jednak bliznę pielęgnować, dbać o jej higienę, nawilżać i chronić przed możliwymi podrażnieniami (np. unikać noszenia ubrań wkładanych przez głowę).

Ochrona przeciwsłoneczna!

Przez pierwszy rok po zabiegu obowiązuje też ochrona przeciwsłoneczna (okrycie głowy, filtr UV). Świeże blizny nie powinny być opalane ze wzglądu na ryzyko wystąpienia przebarwień.

ochrona przeciwsłoneczna

Suszenie i farbowanie włosów a ryzyka po liftingu czoła?

Przez pierwsze kilka tygodni suszarki do włosów najlepiej używać na ustawieniu niskiego, chłodnego powietrza. Nie należy farbować włosów przez 6 tygodni po operacji. Pamiętaj, że może wystąpić przejściowe przerzedzenie włosów w miejscach przylegających do linii szwów, jednak nie jest to reguła i utrata włosów nie jest trwała.

Co z kąpielą i myciem włosów?

Pacjent może umyć i osuszyć ręcznikiem włosy i twarz, 48 godzin po zabiegu. Dopuszczalne jest krótkotrwałe zamoczenie linii szwów. Należy unikać gorącej wody ze względu na możliwe przejściowe zniesienie czucia w obrębie blizny. Może to prowadzić do przypadkowego poparzenia.

Nie bagatelizuj niepokojących objawów!

Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli wystąpi:

  • Wysoka, utrzymująca się gorączka
  • Niepokojąco duży obrzęk (aby opanować typowy obrzęk pooperacyjny możesz spróbować zimnych okładów, pamiętaj o uniesieniu głowy, nie forsowaniu organizmu oraz noszeniu zalecanej tkaniny uciskowej)
  • Nadmierna tkliwość wokół twarzy lub oczu (niewielki ból okolicy operowanej jest typowy i pomocne są ogólnodostępne środki przeciwbólowe)
  • Przedłużające się lub znaczne krwawienie z linii nacięcia. Niewielki drenaż przez pierwsze 24 godziny jest normalny i należy się go spodziewać. Aby opanować lekkie krwawienie najlepiej położyć się, unieść głowę i zastosować zimny okład z lekkim naciskiem.

Zalecenia lekarskie

Wszystkie zalecenie, przeciwwskazania i wskazówki dotyczące rekonwalescencji pooperacyjnej zostaną dokładnie objaśnione podczas konsultacji lekarskiej. Należy się do nich sumiennie stosować. Pamiętaj, aby stawiać się na regularne wizyty u swojego lekarza prowadzącego. Dzięki temu, ewentualne problemy będą rozwiązywane na bieżąco i odpowiednio wcześnie. To też okazja do uzyskania fachowej odpowiedzi na ewentualne pytania i wątpliwości.