Blog

„Mommy makeover”, czyli chirurgia plastyczna po ciąży

Prawdziwy wygląd kobiecego ciała po okresie ciąży i porodzie pozostaje nadal tematem tabu. Choć social media bombardują nas idealnymi zdjęciami celebryckich młodych mam, które wróciły do formy sprzed ciąży w zaledwie kilka tygodni, w rzeczywistości jest to na prawdę wymagająca wymagająca i długotrwała praca nad swoim ciałem. Powrót do wyglądu sprzed ciąży wymaga przede wszystkim czasu i cierpliwości. Zdarza się jednak, że sama dieta oraz ćwiczenia fizyczne nie przynoszą zamierzonego skutku, nawet po wielu miesiącach walki. W takim przypadku pomocne mogą być zabiegi z zakresu „Mommy Makeover”, czyli chirurgii plastycznej po ciąży.

Co oferuje chirurgia plastyczna po ciąży?

Wiemy, że każda kobieta doświadcza ciąży nieco inaczej, a zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie potrafią być bardzo indywidualne. Jednak znaczna część kobiet może mierzyć się z podobnymi zmianami ciała po ciąży. Dlatego właśnie powstał powszechnie używany termin “Mommy Makeover”, który określa kilka zabiegów skierowanych właśnie do kobiet po ciąży.

Chirurgia plastyczna po ciąży- korekta piersi

Jedną z najbardziej widocznych zmian, które następują po ciąży, jest powiększenie piersi. Pod wpływem hormonów, gruczoły mleczne zwiększają swoją objętość, przygotowując się do karmienia noworodka. Po okresie laktacji piersi mogą zmniejszyć swoją objętość, jednak często nie powracają do swojego pierwotnego rozmiaru. Wiele kobiet po ciąży i karmieniu piersią zmaga się z utratą jędrności, elastyczności i kształtu biustu.

W zależności od problemu i oczekiwanego efektu, wraz ze specjalistą chirurgii plastycznej pacjentka może wybrać odpowiedni rodzaj zabiegu. W celu nadania objętości stosowane są implanty piersi lub autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej. Lipotransfer to ciekawy zabieg, w którym jednocześnie można pozbyć się nadmiaru tłuszczu z danej partii ciała np. brzucha czy ud i nadać idealny kształt dla biustu. W przypadku ptozy, czyli opadnięcia piersi wykonywany jest tzw. lifting piersi– zabieg ich podniesienia. U kobiet, które chciałyby jednak zmniejszyć objętość swoich piersi, zaleca się operacyjną redukcję gruczołu.

kobieta karmiąca piersią

Chirurgia plastyczna po ciąży- plastyka brzucha

Macica, która stopniowo się powiększała, by zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka, potrzebuje czasu, aby wrócić do normalnych rozmiarów. Dodatkowy płyn, który gromadzi się w organizmie w czasie ciąży, również powoli się zmniejsza, co z kolei przynosi ulgę w obrzękach i wzdęciach. Zazwyczaj zajmuje to od 6 do 8 tygodni. Może się również zdarzyć tak, iż nadprogramowe kilogramy po ciąży są obojętne na starania kobiety, a nadmiar skóry na brzuchu staje się wyjątkowo uciążliwy.

Chirurdzy rekomendują wtedy operację plastyki powłok brzusznych w trakcie, której zostają napięte rozciągnięte mięśnie, następuje modelowanie talii oraz usuwanie nadmiaru skóry i tłuszczu. Wspomniana operacja często obejmuje też liposukcję (odsysanie tłuszczu), która pozwala usunąć uporczywą tkankę tłuszczową z brzucha i boczków.

utrata wagi po ciąży

Chirurgia plastyczna po ciąży- labioplastyka

Po ciąży wargi sromowe kobiet bardzo często ulegają trwałym zmianom. Tracą one swoją jędrność, kształt oraz objętość. Jest to częsty powód kompleksów wielu młodych mam, zwłaszcza w sytuacjach intymnych. Labioplastyka jest zabiegiem, którego celem jest zmiana kształtu, wielkości oraz wyglądu warg sromowych mniejszych, a co za tym idzie- poprawa komfortu życia codziennego, psychicznego oraz seksualnego.

kobieta w ręczniku

Dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na chirurgię plastyczną po ciąży?

Przyjrzyjmy się kilku powodom, które mogą prowadzić do podjęcia decyzji o chirurgii plastycznej po ciąży:

  • Przywrócenie pewności siebie i pozytywnego obrazu ciała- ciąża może znacząco zmienić wygląd kobiety, co czasami jest trudne do zaakceptowania. Chirurgia plastyczna pozwala na poprawę fizycznego wyglądu, które może mieć pozytywny wpływ na samoocenę i pewność siebie.
  • Redukcja fizycznych dolegliwości- niektóre zmiany występujące po ciąży mogą prowadzić do fizycznych dolegliwości. Na przykład, rozluźniona skóra brzucha może powodować trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy i komfortu, a zmieniony kształt piersi może powodować dyskomfort podczas aktywności fizycznej lub trudności z dobraniem odpowiedniego ubrania.
  • Odpowiedź na indywidualne potrzeby- każda kobieta ma indywidualne oczekiwania odnośnie swojego wyglądu. Niektóre kobiety mogą czuć się zniechęcone do swojego ciała po porodzie i odczuwać dyskomfort związany z tymi zmianami. Niezależnie od tego, czy chodzi o powiększenie lub pomniejszenie piersi, korekcję brzucha czy modelowanie sylwetki, chirurgia plastyczna oferuje różnorodne procedury, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej kobiety.

Podsumowując, decyzja o poddaniu się chirurgii plastycznej po ciąży jest osobistym wyborem, każdej kobiety. Niezwykle ważne jest, aby wcześniej skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym. Lekarz pomoże zrozumieć wszystkie aspekty procedur i odpowie na wszelkie pytania i obawy.

Podobne wpisy