Blog

Minimalizm – jak zrobić porządki w swojej szafie?

Odpowiednia organizacja szafy daje wiele możliwości nie tylko ze sprawnym wyborem stylizacji, ale również wpływa na skuteczne uporządkowanie przestrzeni, w której mieszkamy i z której codziennie korzystamy. Wiosna to dobry czas na pozbycie się zbędnych przedmiotów i zrobienie gruntownych porządków w swojej szafie. W tym czasie czujemy potrzebę segregacji i organizacji, związaną z wiosennymi porządkami. Robienie generalnych porządków w szafie może być trudne i wyczerpujące, jednak efekt z pewnością będzie zadowalającym. Nie wiesz, jak odpowiednio uporządkować swoje ubrania? Podpowiadamy!

Dlaczego przepełniamy szafy?

Większość ubrań ma dla nas wymiar nie tylko praktyczny i dekoracyjny, ale również emocjonalny. Dlatego też czasami ciężko jest rozstać się z niektórymi ubraniami ze względu na wspomnienia, jakie są z nimi związane. Z tego względu rzetelna i racjonalna organizacja szafy przychodzi nam z trudnością, ponieważ ciężko jest nam spojrzeć na ubrania bez warstwy emocjonalnej.

Dlaczego powinniśmy zrobić gruntowne porządki w szafie?

Odpowiednia organizacja każdej przestrzeni, z której korzystamy codziennie nie tylko ułatwia jej użytkowanie, ale również sprawia, że lepiej organizujemy każdą sferę swojego życia. Przepełnione szafy generują również problemy związane z nieracjonalnym doborem elementów garderoby. Odpowiednia organizacja szafy opiera się na umiejętności praktycznego łączenia ubrań ze sobą. Ważne jest zatem, aby porządki w szafie rozpocząć do wyboru ubrań praktycznych, uniwersalnych i uszytych z materiałów dobrej jakości.

  1. Ramy czasowe

Porządki w szafie to zajęcia czasochłonne i jeśli nie narzucimy odpowiednich norm czasowych, to mogą się one znacznie rozciągnąć w czasie. Warto zatem nastawić sobie stoper na godzinę czy dwie, co pozwoli na lepsze zdyscyplinowanie.

  1. Selekcja

Skuteczna organizacja szafy nie może odbyć się bez selekcji, dlatego warto podzielić ubrania na dwie kategorie: rzeczy, które się lubi i chce się zatrzymać oraz te, których zdecydowanie chce się pozbyć. W przypadku przyporządkowania do drugiej grupy można zwrócić uwagę na to, czy ubrania są znoszone, zniszczone, okazały się nietrafionym zakupem lub może przestaliśmy w nich chodzić.

  1. Przymiarki

Robiąc porządki w szafie warto nastawić się również na przymiarki. Powinno przymierzyć się każde ubranie, którego ne maiło się na sobie w ciągu ostatnich kilku dni. To dość męczący proces, ale pomaga bardzo łatwo zweryfikować, z czym ewidentnie powinniśmy się pożegnać.

  1. Kolejne podkategorie

W trakcie selekcji tworzą się jeszcze dwie dodatkowe kategorie: rzeczy, z którymi coś trzeba zrobić (doszyć guzik, zanieść do krawcowej, do szewca, do pralni itp.) i ubrania, z którymi nie jesteśmy pewni, co chcemy zrobić. W przypadku pierwszej grupy warto od razu zaplanować działania, ponieważ mogą się one odwlekać przez jakiś czas.

Segregując drugą kategorie, bardzo pomocne jest zadawanie sobie pytania, czy będąc na zakupach, ponownie kupilibyśmy określoną rzecz. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to warto od razu pozbyć się określonego ubrania. Pamiętajmy, że porządki w szafie mają na celu stworzenie funkcjonalnej garderoby, która będzie zawierać ubrania odzwierciedlające nasz indywidulany styl.

  1. Organizacja szafy – ciężkie rozstania

Jeśli pomimo dwóch powyższych etapów selekcji, trudno jest nam pożegnać się z niektórymi ubraniami, to warto spakować je do pudła i odłożyć na jakiś czas. Po kilku miesiącach może się okazać, że ubrania tego rodzaju nie były nam potrzebne. Wtedy o wiele łatwiej będzie się z nimi rozstać.

  1. Drugie życie

Ostatnim etapem gruntownych porządków w szafie jest ułożenie ubrań w garderobie, starając się wziąć pod uwagę funkcjonalność. Warto zatem uporządkować ubrania pod względem rodzaju lub kolorystycznie. Rzeczy, w którymi postanowiliśmy się rozstać warto sprzedać lub oddać osobom, które mogą ich potrzebować.

Podsumowanie

Wiosna to dobry czas na uporządkowanie, ale porządki w szafie warto robić regularnie i systematycznie. Dzięki temu będziemy mieć możliwość weryfikacji tego, co znajduje się w naszej garderobie. Pozwoli to na komponowanie elementów uniwersalnych i pasujących do siebie. Ułatwia to tworzenie oryginalnych stylizacji, odzwierciedlających nasz indywidualny styl.