Blog

Lipomastia – co to jest?

Schorzeniem, które często dotyka mężczyzn jest lipomastia. Przypadłość ta oznacza przerost tkanki tłuszczowej w męskich piersiach. Często negatywnie wpływa na samopoczucie mężczyzn i jest dla nich powodem do wstydu. Niestety osoby dotknięte lipomastią często odwlekają wykonanie niezbędnych badań, a następnie odpowiedniego zabiegu. 

Lipomastia – czym się charakteryzuje? 

Lipomastia występuje jedynie u mężczyzn. Zazwyczaj dotyka osoby z nadwagą i te, które w krótkim czasie straciły bardzo dużo na wadze. Cechuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie klatki piersiowej, co w rezultacie sprawia, że piersi są łagodnie powiększone. Lipomastia, choć ma związek z otyłością, może występować u osób szczupłych, które stosują nieprawidłową dietą lub nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. W tym przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej związany jest z nieprawidłowym rozkładem tłuszczu. Jeśli zauważy się taką przypadłość u siebie, należy wykonać jak najszybciej niezbędne badania w tym kierunku, ponieważ w skrajnych przypadkach męskie piersi mogą się kształtować jak damski biust. Jest to jednak schorzenie, które można wyeliminować w prosty i szybki sposób. 

W jaki sposób można poradzić sobie z lipomastią? 

Lipomastia często jest skutkiem ubocznym otyłości i nadwagi. Na początek w walce z nią pomaga zmiana stylu życia na zdrowszy. Pacjentom zaleca się stosować dietę redukcyjną, ograniczającą słone przekąski, słodycze, alkohol i papierosy. Warto jeść większe ilości warzyw i owoców oraz zacząć uprawiać sport. Mogą to być spacery, jogging lub ćwiczenia aerobowa, nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak to niewystarczająca metoda lub nadmiar tkanki tłuszczowej pojawia się z powodu jej nieprawidłowego rozkładu, poleca się zastosować zabieg liposukcji. Stanowi on najpopularniejszą metodę redukowania tkanki tłuszczowej z niepożądanych miejsc. 

Zabieg liposukcji w walce z lipomastią

W leczeniu lipomastii zabieg liposukcji najczęściej polega na wykonaniu dwóch-trzech nacięć w obrębie klatki piersiowej. Nacięcia są cienkie i wykonane w miejscach mało widocznych. Ich celem jest umożliwienie wprowadzenia sondy do nastrzykiwania i odsysania tłuszczu. Innymi metodami jest liposukcja infradźwiękowa, wykorzystująca zjawisko ruchów nutacyjnych lub liposukcja laserowa. Lipomastia zostaje skutecznie zwalczona przez wyżej wymienione metody. Należy jednak pamiętać, aby po zabiegu utrzymywać zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Pozbycie się tej przykrej dolegliwości pozytywnie wpływa na pewność siebie. Co więcej, męska samoocena wzrasta, a kłopotliwy kompleks zostaje wyeliminowany.