Blog

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto?

Od czasu, gdy kilka lat temu na rynku kosmetycznym pojawiły się kosmetyki naturalne, cała kosmetologia musiała przejść niejaką transformację w wytwórstwie swoich preparatów. Mówi się sporo o ich bezpieczeństwie, coraz przystępniejszych cenach i szerokim wyborze. Na rynku kosmetycznym pojawiają się całe linie naturalnych produktów z ekstraktami i olejami roślinnymi. Sięgając po kosmetyki organiczne nie tylko przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza czy ograniczamy emisję zanieczyszczeń związanych z przemysłem, ale również dajemy naszej skórze to, co najlepsze. Czy warto używać kosmetyków natualnych? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości. 

Dlaczego warto używać kosmetyki naturalne?

Terminem kosmetyki naturalne nazywa się kosmetyki ekologiczne (organiczne) oraz kosmetyki wytworzone z naturalnych surowców. Istnieje zatem różnica pomiędzy tym, co organiczne a naturalne. Kosmetyki organiczne lub ekologiczne to te, które pochodzą z certyfikowanych upraw, a w czasie ich wytwarzania stosuje się wszelkie środki mające na celu ochronę środowiska. Producenci kosmetyków naturalnych nie muszą spełniać tak rygorystycznych norm, lecz ich produkty są zazwyczaj porównywalnej, wysokiej jakości. 

  1. Bezpieczne składniki

Jednym z najważniejszych założeń wytwarzania kosmetyków naturalnych jest stosowanie składników, które nie są szkodliwe dla ludzkiej skóry. To ważne, ponieważ w kosmetykach konwencjonalnych powszechnie stosuje się składniki, które mają niekorzystne działanie. Mogą zatykać pory skóry, naruszać jej naturalną barierę lipidową, przeuszać, powodować wysypki i zaczerwienienia. Większość z nich również niekorzystnie wpływa na zaburzenie prawidłowych funkcji skóry i naszą gospodarkę hormonalną oraz wykazuje działanie rakotwórcze. Składy centryfikowanych kosmetyków organicznych nie posiadają składników tego rodzaju, dzięki czemu unikamy stosowania niebezpiecznych składników, ktore mogą mieć szkodliwy wpływ na naszą skórę i zdrowie. 

  1. Mniejsze ryzyko

Chociaż kosmetyki naturalne nie zawsze są kosmetykami hypoalergicznymi, to i tak ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem alergii i podrażnień, niż stosowanie kosmetyków drogeryjnych. Wynika to z tego, że kosmetyki naturalne zawierają mniej substancji chemicznych, o często szkodliwym wpływie na skórę, które mogą podrażniań naturalną barierę ochronną skóry, powodować wysypki, zaczerwienienia, swędzenie, czy pieczenie. Kosmetyki tego rodzaju zawierają łagodne i naturalne substancje myjące, emulgatory oraz zapachy. Dzięki łatwym i przejrzystym składom, jesteśmy w stanie w prosty sposób wyłapać składnik, na który jesteśmy uczuleni. 

  1. Wartości ekologiczne kosmetyków naturalnych

Kolejnym ważnym założeniem kosmetyki naturalnej, poza stosowaniem składników bezpiecznych dla skóry, jest szacunek dla środowiska naturalnego. Opakowania kosmetyków naturalnych produkuje się z surowców wtórnych i nadają się do recyklingu. Składniki, z których powstają kosmetyki są pozyskiwane w sposób przyjazny dla środowiska. Produkuje się je w naturalnych warunkach ich wzrostu, bez zbędnej ingerencji człowieka i maszyn. W miejscach poświęconych uprawie nie  stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Natomiast gleba jest urzyźniana w naturalny sposób, bez stosowania toksycznych składników. Często przenikają one do wód gruntwych, a ich opary unoszą się w powietrzu. Dodatkowo, kosmetyki naturlane są przyjazne zwierzętom, co oznacza, że preparaty nie są testowane na zwierzętach i w większości przypadków, do ich produkcji, nie stosuje się składników pochodzeni zwierzęcego. 

Kosmetyki naturalne – podsumowanie

Kosmetyki naturalne tylko w nielicznych przypadkach dzielą się na te, które są przeznaczone tylko dla kobiet, albo tylko dla mężczyzn. Często są to po prostu kosmetyki, które mogą być stosowane przez całą rodzinę. Uniwersalność zastosowania dotyczy także najpopularniejszych produktów kosmetyki naturalnej, czyli olejów roślinnych. Możemy je z powodzeniem stosować, zarówno do pielęgnacji całego ciała, twarzy, jak i włosów. Dzięki temu, kupując kosmetyki naturalne, zaoszczędzamy również wydatki.