Blog

sen a młody wygląd

Jak spać, aby wyglądać młodziej?

Czy wiesz, że to właśnie podczas snu zachodzą wszystkie najważniejsze procesy odnowy komórkowej? Szkody wyrządzone przez regularne niedosypianie są niemal nieodwracalne! Zaniedbywanie snu wpływa nie tylko negatywnie na Twój poziom energii i koncentracji ale również na wygląd Twojej skóry. Po zarwanej nocy każdy z nas boryka się z podkrążonymi oczami i ziemistą cerą. Aby ukryć niedoskonałości sięgamy po różne kosmetyki. Pamiętajmy jednak, że niezastąpioną (a w dodatku darmową) pielęgnacją dla naszej skóry jest zdrowy sen!

Sen a młody wygląd

Sen to aktywność, której poświęcamy jedną trzecią naszego życia! Należy mieć świadomość, iż jego jakość ma wpływ na działanie niemal wszystkich narządów w ciele.

Warto pamiętać o zdrowym śnie w kontekście codziennej pielęgnacji, który jak się okazuje, jest bezcennym “kosmetykiem” dla prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. W trakcie snu:

  • skóra intensywnie się dotlenia,
  • zwiększa się wydzielanie hormonu wzrostu, który wpływa na regenerację skóry
  • produkuje się więcej melatoniny, która opóźnia procesy starzenia,
  • reguluje się dojrzewanie komórek,
  • dochodzi do najlepszego przyswojenia aktywnych składników, zawartych w kosmetykach nakładanych na skórę na noc,
  • spada poziom cytokin zapalnych- w rezultacie spada ryzyko infekcji, również tych skórnych.

Po nieprzespanej nocy wzrasta wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. To między innymi ta substancja sprawia, iż kolagen i elastyna (białka budujące skórę) ulegają rozpadowi. W efekcie procesy starzenia zachodzą w znacznie przyspieszonym tempie!

Zasady snu wspierające urodę!

Poznaj kilka zasad zdrowego snu, które zoptymalizują nocny wypoczynek wpływając pozytywnie na Twój wygląd zewnętrzny:

Sen  młody wygląd- śpij odpowiednio długo

Ilość snu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu różni się w zależności od wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz stopnia aktywności psycho- fizycznej. Eksperci sugerują, iż sen powinien trwać 7- 8 godzin dziennie. Niemniej od długości snu znacznie ważniejsza jest jego jakość. Wprowadzenie reżimu sennego tj. chodzenie spać o tej samej porze każdego  dnia oraz efektywne przesypianie optymalnej ilości godzin zapewnia głęboki, relaksujący i w rezultacie także upiększający sen.

wypoczęta kobieta

Do spania zawsze zmywaj makijaż!

Pójście spać w makijażu to najgorsze, co możesz zrobić swojej skórze! Obciążona kosmetykami cera nie dostaje odpowiedniej ilości tlenu, co zakłóca prawidłową jej regenerację. W efekcie następuje przedwczesne starzenie skóry. Dodatkowo obecne po całym dniu zanieczyszczenia i resztki kosmetyków sprzyjają powstawaniu niedoskonałości oraz infekcjom i podrażnieniom.

Warto więc wyrobić sobie nawyk codziennego dokładnego oczyszczania twarzy i aplikowania odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego na noc. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać- już po kilku dniach odpowiedniej pielęgnacji nocnej skóra stanie się promienna, jędrniejsza i wizualnie młodsza.

Dobierz odpowiednie kosmetyki stosowane na noc

Jak już wspomniano- w nocy skóra pracuje na zwiększonych obrotach. Uruchamia procesy regeneracyjne i poprawia się jej ukrwienie, co sprzyja wydalaniu toksyn. Co więcej,  skóra nocą staje się bardziej chłonna- zatem to świetny czas aby dostarczyć jej bogatych składników pielęgnacyjnych, bo właśnie wtedy przyswoi i wykorzysta je najefektywniej. Dla najlepszego wykorzystania potencjału nocnej odnowy skóry warto sięgać po kosmetyki zawierające substancje regenerujące, dotleniające i silnie nawilżające.

Bardzo popularne są również tzw. „maseczki całonocne”, które zawierają kompleks składników aktywnych odpowiednio dobranych do pielęgnacji podczas snu, tak aby rano skóra była nawilżona, wypoczęta i promienna.

kobieta nakładająca nocną pielęgnację

Sen a młody wygląd- w jakiej pozycji spać?

Dla wyglądu i kondycji Twojej skóry duże znaczenie ma pozycja w jakiej śpisz. Spanie na boku lub na brzuchu z twarzą na poduszce powoduje powtarzający się nacisk na skórę, który formuje zagniecenia i tym samym sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Natomiast osoby, sypiające zawsze tylko na jednym boku mogą nabawić się nawet kilkuset dodatkowych zmarszczek w stosunku do drugiej strony twarzy!

Dla odmiany, spanie na plecach może zapobiec oznakom starzenia- taka pozycja zdaniem dermatologów jest najbezpieczniejsza.

jedwabna pościel wspiera zdrowy sen

Sen a młody wygląd- pościel też ma znaczenie!

Spanie w naturalnie jedwabnej pościeli wspomaga działanie nawilżające skóry. Włókna jedwabiu mają mniejsze działanie absorpcyjne od tkaniny bawełnianej. Dzięki temu- zastosowane serum, maski, kremy wchłoną się w naszą skórę i nie zostaną wsiąknięte w poduszkę.

Spanie na szlachetnym jedwabiu jest jednym z najprostszych sposobów, aby sen pomagał urodzie- chroni skórę oczu przed powstawaniem „kurzych łapek”, zapobiega pogłębianiu bruzdy nosowo wargowej oraz utrzymuje świeżość włosów i co więcej jest hipoalergiczny.